Metal Gear Solid Rehber

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Metal Gear Solid Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Metal Gear Solid Rehber

  Reklam  Metal Gear Solid Rehber

  Forum Alev
  İskeledeyiz

  3 tane nöbetçi var. İlk önce Campbell'dan bir mesaj alacaksınız. Daha sonra suyun içinden ration'ı alın. Boruların altından eğilerek geçin. Sağdan ilerleyin ve sağ çapraztaki su deposunun arkasında ration var onu da alın. Yanlız geçeceğiniz yol üzerinde su birikintisi var. Dikkat... soldan devam edin ve sağ üst köşeden adamların bakış açılarını ve nerede olduklarını oyun boyunca kontrol edin. Son ration forklift'in arkasında. Kendinizi gizleyin. Asansörü bekleyin nöbetçi çıkınca uzaklaşmasını bekleyin ve asansöre binin.
  Asansörden çıkarken dalış kıyafetlerimizi çıkartıyoruz.
  Helikopter Pisti

  Yukarı çıktığınız anda helikopterin kalkışını izleyeceksiniz. Campbell'dan mesajı aldıktan sonra harekete geçin. İlk soldaki girişte dikkat! kameraya yakalanmayın; size önerim duvarın dibinden sürünerek gidin ve konteynır'ın arkasından cephaneyi alın. Dikkatlice ordan çıkın devriye gezen nöbetçiye yakalanmayın, karda yürümeyin çünkü sizin ayak izlerinizden peşinize düşüyorlar. Sağa doğru ilerleyin ve kamyonun arkasından Socom'u alın. Şimdi tank hangarına girmek için iki yolunuz var ilk kamyonun önündeyken hemen solunuzda kalan giriş, diğeri yani zor olanı ise kamerayı atlatıp yukarı çıkmak. Ben yukarı çıkmayı tercih ettim. Sağ üst köşeden nöbetçinin hareketlerini takip etmeniz yeterli.
  Tank Hangarı

  Havalandırma borusunun içinde ilerleyerk bu bölüme başlıyoruz çok karanlık diyorsanız. Options'dan görüntüyü açın. İlerlerken Mr. Master sizinle bağlantı kuracak. Sona geldiğinizde merdivenlerden inin hemen konteynır'ın arkasındaki cephaneyi alın. Kameraya yakalanmadan ilerleyin ilk sağ girişte gene ganimet ve kamera var. Tankların yanında ise 2 nöbetçi bulunmakta. Onlara yaklaştığınızda tankın altına girerek saklanabilirisiniz. İndiğiniz merdivenlerin hemen arkasında da cephane bulacaksınız. Asansörü çağırın... asansörün gelmesi biraz zaman alacak. Bu arada yakalanmamak için gene tankın altına girebilirsiniz. Asansöre bindiğinizde B1 düğmesine basın.
  Hücre

  B1'den indiğinizde sol üstte yanıp sönen yeşil bir nokta göreceksiniz. Koridoru sonuna kadar takip edin ve merdivenlerden yukarı çıkın tekrar havalandırma borusuna geri döndük. Campbell ile görüştükten sonra yola devam edin. İlk sol aralıkta ganimet var alın, ikinci sol aralıktan girin ve yolun sonuna kadar ilerleyin; DARPA başkanını bulacaksınız. Konuşmasının sonunda kalp krizi geçirip ölecek. Size LV.1 kartını verecek. Hücreden çıkarken nöbetçilerin kıyafetini giymiş biri sizi alıkoyacak ve daha sonra nöbetçilere karşı onunla omuz omuza çarpışıcaksınız. "Meryl" asansöre geri dönün ve B2'ye gidin. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Metal Gear Solid Rehber

  Reklam  Cephanelik

  3 tanesi yan yana dizilmiş 6 tane depo var. Sol üst deponun sağında ve solunda tuzaklar var. Geçereken dikkatli olun. Depolara girerken LV.1 kartını kullanacaksınız. Üstteki yanyana dizilmiş üç deponun ortasında C4'ler var. Bunlar sizin çok işinize yaracak. Sağdaki ve soldaki depo kilitli, sol attaki depo açık. Ganimetleri aldıktan sonra. Sıra geldi duvarlarda delik açmaya. Önce asansörün sağında ve solundaki kolonların her ikisinin de yanındaki duvarlara C4'leri yerleştirin. Yanlız sırtınızı duvara verin. "anykey" ile tok bir ses duymanız doğru yerler olmalarını garanti etmesi açısından iyi olur. Yeni odalar açıldıktan sonra ganimetleri toplayın. Soldaki odada tuzak yok ama sağdaki odada iki tane tuzak var.
  Şimdi sol en alttaki deponun karşısındaki duvara aynı işlemleri tekrarlıyoruz tok bir ses ve BOMB... İçeri girin... dikkat ettiyseniz radarınız offline oldu. İlerlerken sağdan ilerleyin yerdeki beyaz taşların bittiği yerin hemen yanındaki duvara tıklayın tok bir ses ve BOMB.
  Tahminen elinizde bir ya da iki tane C4 kaldı. Düz devam edin ve yolun sonundaki duvarı da uçurun. İçeri girdiğinizde iki tane hareket algılaycı var. İhtiyacınız olan C4'ler sol tarafta, dikkatli olun. Çıktığınız anda sağdaki ikinci duvarı uçurun, emin olmak için sırtınızı verin ve "any key" ara demoyu izledikten sonra iplere sakın dokunmayın. Taktik şöyle; amacımız Ocelot'u öldürmek. Bunun için onun koştuğu yönün tam tersine koşup ya önünü kesmek ya da arkasından saldırmak. Onu öldürdükten sonra ninja ortaya çıkacak merak etmeyin ilerki bölümlerde ninja ile de kapışacağız. "ara demo"... Baker'dan ikinci kartı aldıktan sonra cephaneliğe geri dönün. Açılmayan kapılardan cephaneleri alın. Yanlız altan en sağdakinde Famas var. Almak için lazer kontrolü geçmek gerekiyor. Bunun için ya thermal goggles kullanın ya da eğilerek alın. Şimdi birinci kata geri dönün ve en sağdaki odaya girin. Nöbetçi uyuyor, arkasında sessizce sokulun ve boynunu kırın. Susturucuyu alın.
  Not: boyun kırma; sesizce arkasından yaklaşılır tam ensesindeyken hızlıca "ctrl" tuşuna basılır. ta ki kırık sesi duyuluncaya kadar.
  Baker'ın dediği Cd kutusunda bir numara var: (140,15). Bu numara ile "meryl" ile irtibat kurabilirsiniz. Kanyonun kapısının açılmasını bekleyinceye kadar. Merdivenlerden yukarı çıkın ve ilk soldaki odaya girin, ganimetleri alın ve ilerleyin. Nöbetçinin sürekli gezdiği kapıdan içeri girin ve mayın dedektörünü alın. Çıkın ve açılacak kapıya doğru yönelin. Kapıdan girmeden önce thermal goggles çalıştırın; laserlerin aşağı yukarı hareket ettiğini göreceksiniz. Özellikle ortadakiler çok daha hızlı acele etmeyin çünkü bir lasere yakalanırsanız kapı kapanıyor ve siz gaza maruz kalıp ölüyorsunuz. Çıkınca kanyona ulaşıyoruz.
  Kanyon

  Hemen önünüzde mayın tarlası mevcut. Bence thermal goggles daha çok işe yarar. Sol taraftan devam edin. Büyük kapıya yaklaştığınızda sizi büyük bir tank karşılıyacak. "ara demo"... tanıştırayım; vulcan raven, bir sonraki patron. Tankın içinde iki asker var. Önce tankın sizi farketmemesi için chaff kullanın sonra tankın üstüne grenade atın. Sağ tarafta daha çok grenade bulabilirsiniz. Tankı halledikten sonra LV.3 alın. Nükleer binaya giriyoruz. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Nükleer Bina

  Hemen girişte soldan devam edin ve ration'ı alın. Camdan içeriyi dikkatlice süzün. Bunun size çok yardımı olacak, özellikle nöbetçilerin yerini bilmeniz açısından. Büyük kapının altından sürünerek geçin. Sakın ateş etmeyin ya da birisine yakalanmayın, çünkü gaz devreye giriyor. Odanın solunda merdivenlerden çıkıp asansöre ulaşın. B1'e çıkın. Hemen karşınıza gelen odaya girin. Dikkat! çok dar bir alan ve nöbetçi sizi görebilir. Odanın sağındaki ilk odada Nikita Missile Launcher var alın. Odadan çıkın ve B2'ye gidin. B2'de de odaya girin. "ara demo"... Gaz odasındasınız çabuk olun. Missile launcher atın ilk sol, ilerletin, odanın solundan iki cam arasından geçirin ve hemen sağa kırın: trafo karşınızda, tam isabet. Sağdaki ilk kapıda ration, üçüncü kapıda gaz maskesi ve harekete duyarlı tabancalar var. Tekrar ilk sol yapın ve ofisten geçip odalardaki ganimeti toplayın. Geri dönüp düz devam edin. Ninja için kendinizi hazırlayın. Açılan kapılardan ilerleyin. Ninja ile kapışırken silah kullanamıyoruz. Dövüş esnasında saydamlaşıyor fakat gölgesini yere bakıp farkedebiliyorsunuz. Yerde gölge yoksa yukarı zıplamıştır pek şansınız yok darbe yiyorsunuz. Ama ninjanın manevraları mükemmel doğrusu. Ölmeye yakın çevresinde saydam bir daire oluşuyor ve elektrik kaçırıyor. Socom ya da başka bir silah kullanarak öldürebilirsiniz. Ninja öldükten sonra sizle temasa geçecekler. Son direktifleri aldıktan sonra oyunun en muhteşem "ara demosu" giriyor. Tacon size frekansı ve LV.4'ü vericek. Asansörle B1 katına geri dönün. Asansörün hemen karşısındaki odaya girdiğinizde bir nöbetçi dışarı çıkacak, onu takip ederek asansörün sağındaki odaya girin ve sağdaki üçüncü tuvalette yönelin: "ara demo" karşınızda. Meryl'nin konuşması bitince elinizde LV.5 olucak. Şimdi komuta odasına gidiyoruz. Hemen arkanızda da Meryl olacak.
  Komuta Odası

  Koridorun sonundaki odaya girin. Mantis ile karşılaşacaksınız. Meryl, mantis'in kontrolü altına girecek. Bakışları dahi değişiyor. Meryl'ini etkisiz hale getirmelisiniz hem de "zarar vermeden". Bunun için stun grenade kullanın çünkü meryl ölmemeli. Mantis zihin gücüyle odadaki eşyaları hareket ettirebiliyor ve bunları sizin üstünüze fırlatıyor. Famas mermilerini mantis'in üzerine boşaltın. Bir ara meryl tekrar uyanacak ve stun grenade kullanınca tekrar kendinden geçse de mantis onu ayıltıcak ve meryl'inin kendisini vurmasını sağlayacak. Meryl ölmeden önce siz mantisi öldürmelisiniz! Dikkatli ve seri olun çünkü mantis sürekli meryl'inin çevresinde dönecek. merylini vurmamalısınız. Mantis ölünce Meryl bizle takılmaya devam edecek. İlerleyin ve wolf dog'la dolu bir mağraya gelin. Burada thermal goggles kullanın. Mağarayı geçince yeraltı pasajına gelicez. Fakat... 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Yeraltı Pasajı


  Fakat... bu bölgede meryl'i takip edip mayınlardan kurtulursunuz ya da thermal goggles kullanıyorsunuz. Tam burada meryl wolf tarafından vurulucak. Size sniper tüfeği lazım. Cephaneliğe geri dönüyoruz. Ciddiyim... PSG-1 silahını bulacağız. Tank hangarından asansöre binin ve B2'ye gidin. Burada silahı ve camera'yı alın. Hareket algılayıcılara dikkat edin. Silahı bulduktan sonra wolf'u püskürtseniz de onu öldüremiyorsunuz. Size tavsiyem duvarın dibinden nişan alın. Wolf kaçınca bölgenin sağından gidince iki asker ve wolf tarafından esir alınıyoruz. İşkence odasına hoşgeldiniz. Şimdi ya oyunu kaybedersiniz ya da kazanır yola devam edersiniz. İşkence başlamadan önce "action key" ve "select key" tuşlarını iyi belirleyin. Ben options'ta bunları "E" ve "Z" olarak değiştirdim. Action key'e hızlıca basarsanız pes etmemiş olursunuz select key'e basarsanız pes etmiş olursunuz. Bu da sonucu değiştirir. İşkence bitince sizi bir hücreye atıyorlar ve karşınızda Darpa başkanı. Kurtulmak için 141.12'den Otacon'u arayın size ketçap ve eşarp verecek. Nöbetçiyi kandırmak için ölü numarası yapın. Nöbetçi içeri girdiğinde saldırın ve koridorun sonuna kadar koşun ration'ı alın. İşkence odasına geri döndük. Aletleriniz cihazın hemen yanındaki kırmızı çantada. Aletlerinizi geri aldıktan sonra tekrar hücredeyiz. Asansöre binin ve wolf ile savaştığınız yere geri dönün.


  Haberleşme Kulesi


  Daha önce esir alındığınız yerden geçin. Sayısız adam peşinize düşecek savaşmak ya da kaçmak size kalmış. Kulenin dış odasına girdiğinizde camera sizi fark edecek ve alarm verecek. Burada rope ve stun grenades'i alıp yukarı doğru kaçmaya başlayın. İlk kapıda otacon size kapının açılmadığını söyleyecek, siz yukarı doğru ilerlemeye devam edin (rope çok önemli!).


  Çatıya çıktığınızda helikopter önce uydu antenini yok edecek sonra da sizi hedef alacak. Kurtulmak için emergency yazan yere rope bağlayıp aşağıya yavaş yavaş inin ve sakın düşmeyin.


  Not: Duvardayken shift ile kendinizi duvardan itip aşağıya salın.


  Aşağıya indiğinizde 3 tane ağır silahlı nöbetçi sizi bekliyor olacak. Sniper ile temizleyin adamları. Koşarken liquid tekrar taciz ateşi açacak. Kapıdan geçin ve stinger missile alın. Diğer kuleye çıkmak için merdivenleri kullanın, çünkü asansör çalışmıyor. Aşağıya inin ve tekrar yukarı çıkın her 2 katta bir hareket algılayıcı var ve siz yukarı çıktıkça sayıları da artıyor. Burada chaff grenade kullanmak daha mantıklı. Çatıdayız ve liquid sizi bekliyor. Stinger silahı ile liquid'i düşürün. Burada yapılabilecek en mantıklı hareket bariyerlerin arkasında saklanıp mermilerden kendimizi korumak ve silah kitlendiğinde ateş açmak. Şayet merminiz biterse köşelerde bulabilirsiniz. Liquid'i düşürdükten sonra Otacon sizi arayacak ve kuledeki asansörün tekrar çalışmaya başladığını söyleyecek. Geri dönün ve merdivenlerden asansöre ulaşın. Hareket algılayıcılardan kurtulmak için yapmanız gerekeni biliyorsunuz: Chaff grenade.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Asansöre bindiğinizde bir ses duyacaksınız, bu ses asansörün alarm mekanizmasından geliyor ve fazla yük olduğunu bildiriyor. Otacon tam bu sırada size asansörde yanlız olmadığınız söyleyecek famas'ı boşaltın üstlerine. Öldükten sonra size ration bırakacak. Asansörden indiğinizde solda ration ve cephane var. Sağdan gidin ve kapıdan geçip ilerleyin. Bir kapıdan sonra kar sahasındasınız. Hedef olmak için çok fazla açık bir alan.


  Kar Sahası


  Tekrar wolf ile çarpışacağız, fakat bu sefer ölecek. Ani bir saldırıya maruz kalmadan hemen sağdaki tepeye koşun. Sniper'ı hazırlayın ya da nikita kullanın. Bunun için de tepe çok uygun. Wolf ölünce Otacon gelecek ve kısa bir demo (dramatik bir an). Sol çaprazdaki kapıdan girin, hareket algılayıcıları atlatın ve merdivenlerden inin.


  CD 2'yi takın ve enter.


  Büyük Fırın


  İçeri girdiğinizde ilerleyin, adamları sniper ile halledin ve yolun sonundaki duvara sırtınızı vererek duvarın dibinden yavaş yavaş geçin. Vinç gelirse eğilir beklersiniz. Sonra tekrar yola devam. Aşağıya inin ganimetleri toplayın: merdiven altlarında var. Orta bölümdeki sağ köşedeki asansörle tekrar yukarı çıkabilirsiniz. En alt katta büyük hangar kapısından girin ve kargo asansörüne doğru ilerleyin. Sağdaki panelden asansörü harekete geçirin. İndiğinizde tekrar sağa bir asansör daha var, binin ve aşağıya inin. Hemen karşınıza çıkan kapıdan girin.


  Depo


  Savaşa hazır olun. Vulcan karşınızda ve size çok kızgın. Elinde çok güçlü bir silah var. Bariyerlerin arkasına gizlenerek ondan kaçabilrisiniz ama saklamazsınız. Öldürmenin tek yolu nikita ya da stinger atmak. Öldüğünde size son bölüme geçmeniz için anahtarı verecek.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  Yeraltı Üssü


  Koridor boyunca ilerleyin ama dikkat: iki tane arka arkaya tuzak var ve tam köşeye geldiğinizde görecekesiniz. Her taraf algılayıclarla, dolu birinden kaçsanız diğeri sizi yakalar. Onlardan kaçmak için chaff grenade kulanın ve ilerledeki kapıya doğru koşun. Karşınızda Metal Gear Rex. Şimdi sağa gidin ve merdivenlerden yukarı çıkın. İkinci merdivenlerden yukarı doğru devam edin. Metal Gear'ın üstüne çıkın. Diğer tarafa geçin... kontrol odasına doğru ilerlerken amacımız pal keys'i kullanarak füzeleri etkisiz hale getirmek "ara demo". Snake tespit edilecek ve disketi düşürecek. En alta inip disketi suyun içinden almanız gerekiyor. Kırmızı nokta disket, şayet fareler alırda safareleri öldürüp disketi almanız gerekiyor. Yanlız su snake için zararlı ve fazla kalmamasında yarar var. Su akıntısının sonunda snake'i öldürebilecek kadar güçlü patlayıcılar var. Fazla ilerlememekte yarar var. Tekrar kontrol odasına geri dönelim.


  Disketi ilk lap-top'a yerleştirin. Şimdi ilk reaktor yerleşiyor. İkinci lap-top için disketi soğutmak gerekiyor. Bunun için de depoya dönmeliyiz. Disket mavi renge dönüşüyor. Tekrar kontrol odasındayız ve ikinci lap-top için aynı işlemleri yapıyoruz. Son olarak disketi ısıtmamız gerekiyor. Bunun için de fırına geri dönüyoruz, yolumuz daha uzun. Disketin kırmızı renge dönmesi için bekliyoruz. Tekrar kontrol odsındayız ve son disket için aynı işlemleri yapıyoruz. Dönerken dikkat edin depoda iki tane nöbetçi var.


  Üçüncü anahtarı yerleştirdikten sonra metal gear rex ile savaş başlıyor. İlk amacımız sol omuzundaki radarı bozmak. Bunun için de stinger kullanacağız. Aynı zamanda chaff grenade ile metal gear rex'in alıcılarını şaşırtabiliriz. Metal gear rex bir kez öldükten sonra "ara demo". Tekrar çarpışma başladığında aynı strateji ile onu öldürün.


  Metal Gear Rex bittikten sonra liquid ile dövüşeceğiz, hem de ellerimizle merak etmeyin sıkı bir "anykey" ile bu iş biter. Bir iki defa tabii...


  Şimdi olacaklar işkencede sizin verdiğiniz kararlar neticesinde gelişiyor. Pes ettiyseniz meryl ölecek ve Otaco ile kaçacaksınız. Pes etmemişseniz meryl ile birlikte kaçacaksınız.


  Kaçarken bir jipe atlayacaksınız ve arkadaki topun kontrolü sizde olucak. Tüm düşmanları vurmalı ve parmaklıklarda delik açmalısınız. İki barikatıda geçince liquid tekrar karşınızda size kendi aracıyla ateş açmaya başlıyor. Ancak 7 veya 8 defa vurmanız sonucunda devrilecek.

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi