Diablo II Rehber

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Tanıtım ve Oyun Rehberi Bölümünden Diablo II Rehber ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Diablo II Rehber

  Reklam  Diablo II Rehber

  Forum Alev
  Oyun her başladığınızda haritaları farklı tasarlaya bir yapıya sahip. Ancak izlemeniz gereken haritaların sırası değişmiyor. Bu da oyuna yeniden her başlayışınızda hangi haritada neler bulacağınızı bilmenizi sağlıyor.
  Oyunda yer alan iksirlerle mücevherlerin özellikleri hep aynı, ancak silahlar, zırhlar vb. için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hem oyuna her başlayışınızda hem de oyun sırasında içinde bulunduğunuz bölüme (Act) göre çeşitlenen silah ve zırhların özellikleri, oyunu oynadığınız sırada bile rastgele değişmekte. Tüm bunları düşünecek olursak Silah ve Zırhlar için kesin bir rehber hazırlamak mümkün gözükmüyor, bunula birlikte temel silah ve zırh tipleri hakkında bilgi vererek bu rehberi geliştirmek mümkün. Fakat silah ve zırhlar oyunda karşılaştıkça fikrimiz olan şeyler ve bazılarıyla hiç karşılaşma şansımız bile olmadığından bu bilgileri derlemek uzun zaman alabilir. Bu konuda yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkür ederiz.

  ACT 1


  Act 1, Rogue kampında başlıyor ve bitiyor. Diablo Rogue'ları manastırlarından kovmuş ve bölgeye lanetli yaratıklarını salmış.. Rogue'lar kalan son güçleriyle bir kamp kurmuşlar ve çevredeki yaratıklara karşı umutsuzca savunma yapıyorlar. İşte siz, tam bu noktada devreye giriyorsunuz. Bölgeyi yaratıklardan temizleyecek ve sonunda manastırı Rogue'lara geri vereceksiniz. Hadi başlayalım..
  Kampta karşılaşacağınız kişiler şunlar:

  Akara: Rogue'ların ruhani lideri. Sağlık ve mananız azaldığında, sadece Akara'yla konuşarak bunları geri kazanabilirsiniz. Ayrıca ondan sağlık, mana iksirleri ve büyücülük alet edevatları satın alabilirsiniz.
  Kashya: Rogue'ların lideri. Size yardım etmesi için onun güvenini kazanmalısınız. Bunu yapabilirseniz, ondan size yardım etmesi için savaşçılar kiralayabilirsiniz.
  Charsi: Kampın demircisi. Silah satmak ve satın almak için konuşacağınız kişi. Ayrıca hasar almış silahlarınızı da tamir edebilir.
  Gheed: Gheed bir tüccar, Akara ve Kashya'da olmayan cinsten silahlar satıyor. Bu silahları satın alabilir veya özellikleri belli olmayan silahları alıp ne olduklarını anlayarak kumar oynayabilirsiniz.
  Warriv: Kervan lideri, Act 1'i tamamladığınızda sizi Act 2'ye götürecek kişi.
  Deckard Kain: Üçüncü quest'te kurtaracağınız eski dostunuz. Onu kurtardığınızda, sizin için ücret almadan eşyaları tanımlayacak, böylece siz de "unidentified" (tanımlanmamış) eşyaları "scroll of identify" (tanım parşömenleri) harcamadan kullanabileceksiniz. Aslında, üçüncü quest'te Deckard Kain'i kurtarmamayı tercih edebilirsiniz. Eğer kurtarmazsanız, altıncı quest'i almadan hemen önce Rogue'lar onu sizin yerinize kurtarıyor (Neticede son quest'i size Kain verecek). Fakat bu takdirde eşyaları tanımlamak için ücret istiyor!
 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Diablo II Rehber

  Reklam  ACT 1: Quest 1

  QUEST 1: Den of Evil

  Kim veriyor?
  Kampın içinde Akarayı bulun ve konuşun, size bu ilk quest'i verecek.
  Göreviniz:
  Kampın hemen dışındaki bölgede (Blood Moor) bir mağara (Den of Evil) lanetli yaratıklarla dolmuş. Kampa bir saldırı planlıyorlar. Bunu engellemek için mağaraya girmeli ve tüm yaratıkları öldürmelisiniz.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Den of Evil (Şeytanın mağarası) Blood Moor bölgesinde bulunuyor, burası kampın hemen dışındaki bölge. Kamptan dışarı çıkın, Blood Moor bölgesine gireceksiniz. Den of Evil, Blood Moor'un ortalarında bir yerde. Tam yerini vermek imkansız çünkü her oynayışta harita değişiyor. Blood Moor'a girince haritanızı açın ve haritada tepesinde mor bir bayrak olan mor bir simge görene dek dolanın, Den of Evil bayrağın olduğu yerde.
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Hemen belirteyim ki karakteriniz bu level'da değilse görevi tamamlayamazsınız gibi bir şey sözkonusu değil, ama "rahat" bir şekilde bitirmek istiyorsanız, en az bu level'da olsa çok iyi olur.. Bu görev için karakteriniz en az level 2 bir karakter olmalı. Bu level'a, mağaraya girmeden önce Blood Moor bölgesinde dolaşıp gördüğünüz bütün zombileri öldürerek yükselebilirsiniz. Ayrıca (bu bütün haritalar için geçerli) gördüğünüz her chest'i (sandıkları) açın, bir eve girdiğinizde (içeride yatak varsa elbette) yataklara tıklayın, altın veya silah kazanırsınız. Silahları (inventory'nizi tamamen doldurmadıkları sürece elbette) kullanmayacaksanız bile alın, Charsi'ye satıp altın kazanabilirsiniz. Haritalardaki "shrine" ları (türbe olarak çevrilebilir sanırım) kullanmayı unutmayın, size sağlık, mana, stamina veya experience (deneyim) kazandırırlar. Özellikle yaratıklarla dolu bir yerdeyseniz ve yakınlarda bir experience türbesi varsa hemen kullanın, yaratıkların işini çok daha kolay halledersiniz.
  Quest:
  Mağaraya girer girmez ekranın sol tarafında "quest log" simgesi belirecek, bu quest'i tamamlamak için doğru yere geldiniz demek. Haritanızı açıp mağarada dolaşmaya başlayın, gördüğünüz her canavarı öldürün. Burada karşılaşacaklarınız düşük level'lı kolay ölen yaratıklar: Fallen'lar, Fallen shamanlar, Gargantuan beastler ve zombiler. Size hemen hiçbir zorluk çıkarmayacaklar. Fallen'lardan önce fallen shamanlarını öldürmeyi unutmayın, yoksa ölüleri diriltiyorlar. Buradaki boss yaratık, Corpsfire isminde bir zombi. Her boss'un kendine özgü yetenekleri var, bazıları sizi zehirliyor, bazıları soğuk/ateş/büyü zararı veriyor. Corpsfire'ın özelliği, vuruşlarının sağlığınızdan daha fazlasını götürmesi ve elbette sizin vuruşlarınızdan da daha az etkilenmesi. Daha sonra karşılaşacaklarınız düşünülürse, gayet iyi niyetli bir boss! Sürekli vur kaç taktiği uygulayarak boss'u da diğer yaratıkları da kolayca öldürebilirsiniz. Çok sıkışırsanız, "scroll of town portal"ı kullanarak kampa dönebilirsiniz. Ama bunu yapmak zorunda kalıyorsanız, ya karakteriniz düşük bir level'dayken içeri girmişsinizdir ya da şimdiye kadar adventure'dan başka bir oyun oynamamışsınızdır! Yeterince yaratık öldürdüğünüzde, "quest log" simgesi ekranın sol yanında tekrar belirecek, ona tıklarsanız mağarada kaç yaratık kaldığını öğrenebilirsiniz. Hepsi ölünce, içeri güneş ışığı girmeye başlayacak. Quest tamamlandı, kampa geri dönün.
  Ödülünüz:
  Akarayla konuşun, ödülünüz bir adet skill (yetenek) puanı. Karakterinizin hangi özelliğe sahip olmasını istiyorsanız, puanı ona yatırın. Veya rehberin her karakterin yetenekleriyle beraber tanıtıldığı bölümünü bekleyin! (Multiplayer bir oyunda, son canavar da öldürülmeden mağarada olan herkes, bu ödülü kazanıyor.) 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 1: Quest 2

  QUEST 2: Sisters Burial Grounds

  Kim veriyor?
  Akara'dan ödülünüzü aldıktan sonra, Kashya'yı bulup onunla konuşun, size bu quest'i verecek.
  Göreviniz:
  En iyi Rogue savaşçılarından biri, Diablo'ya karşı verilen savaşta yenik düşmüş ve kötülüğün tarafına geçmiş.. Burial Grounds bölgesindeki mezarlıkta, ölüleri uyandırıp çevreye dehşet saçıyor, onu öldürmelisiniz.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Blood Raven, Burial Grounds bölgesinde bulunuyor. Sırasıyla şu bölgelerden geçerek buraya ulaşabilirsiniz: Blood Moor ve Cold Plains. Yani önce Blood Moor bölgesine girin, buradan Cold Plains bölgesine geçin ve buradan da Burial Grounds'a. Bütün bölgeler, ufak patikalarla birbirine bağlı. Burial Grounds'a girer girmez bir mezarlık göreceksiniz, Blood Raven burada.
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Level 4 veya 5. Blood Raven size oldukça zorluk çıkaracak, ayrıca bu bölgelerdeki yaratıkların level'ları da daha yüksek (Son quest'teki yaratıkları görünce Corpsfire'ı mumla arayacaksınız!). Bu level'da değilseniz, Cold Plains (ve buranın yanındaki diğer bir bölge olan Stony Fields'ta) biraz dolanıp yaratık öldürün. Unutmayın, club (türkçesi tokmak, ama odun parçası da diyebiliriz) ve sihirbaz asaları zombilere %150 zarar veriyor. Bu quest'te en çok karşılaşacağınız şey de zombiler..
  Quest:
  Mezarlığa girer girmez Blood Raven'ı görebilirsiniz. Ona ulaşmak için, sürüyle zombinin arasından geçmeniz gerekiyor. Zombileri bir kenara bırakıp Blood Raven üzerinde yoğunlaşmanızı öneririm, zira ölen her zombinin yerine mezardan bir tane daha çıkartıyor. Blood Raven ölünce bütün zombiler de ölecek zaten.. Çok hızlı ve güçlü, size normal oklar ve ateş okları atıyor. Yanına gidip üç dört tane patlatın, sonra geri kaçın. Yakın dövüşte ısrar ederseniz çok çabuk ölüyorsunuz. Sıkışırsanız "scroll of town" portal'ları kullanın. Quest'i bütün karakterlerle de denedim ve en kolay amazonda öldüğünü gördüm (çünkü amazon uzaktan ok atabiliyor). Öldüğünde, ışık gösterisinin tadını çıkarın. Mezarlığın sağ ve sol taraflarında, iki küçük zindan (crypt ve mausoleum) var. Buralara girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum, içeride sizi zorlayabilecek yaratıklar yok ve bol bol altınla experience kazanabiliyorsunuz ki (bu arada belirteyim, şu başbelası fallen'ları öldürmek size experience falan kazandırmıyor - ama öldürmezseniz de olmuyor!), deneyim sonraki quest'ler için size en lazım olan şey.. Neticede, kampa geri dönün ve ödülünüzü alın.
  Ödülünüz:
  Kashya ile konuşun, artık onun güvenini kazandınız. Size eşlik etmesi için ücretsiz olarak bir savaşçı verecek, ayrıca bundan sonra da (parasıyla ama!) ondan savaşçı kiralayabilirsiniz (Multiplayer oyunda, Blood Raven ölmeden önce mezarlıkta olan herkes aynı ödülü kazanıyor). 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 1: Quest 3

  QUEST 3: The Search For Cain

  Kim veriyor?
  Kashya ile konuştuktan sonra Akara'yla konuşun, quest'i o verecek.
  Göreviniz:
  Diablo'ya karşı savaşmak kolay değil tabii, Rogue'lar sizden başka yardımcılara da ihtiyaç duyuyor. Bunlardan biri de Deckard Kain, ilk Diablo'da sizin için eşyaları tanımlayan arkadaşınız. Maalesef Diablo Tristram'ı yakıp yıkarken oradan kaçmayı başaramamış ve hala orada. Tristram'a gidip onu kurtarmalısınız ama orası çok uzak.. Ama sorun değil, sihirli bir boyut kapısı sizi direk Tristram'a götürecek. Yani ilk göreviniz, o boyut kapısını açmak. İkincisi de kapıdan geçerek Tristram'a gitmek ve Kain'i kurtarmak.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Görev birden fazla olduğu için, quest'in bölümleri de farklı yerlerde. İlk görevinizi başarmak için Tree of Inifuss'u bulmalısınız. Tree of Inifuss, Dark Wood bölgesinde bulunuyor. Buraya gitmek için, önce Stony Fields bölgesine girmelisiniz. Şu harita sırasını izleyin: Blood Moor-Cold Plains-Stony Field. Stony Fields bölgesine girince, haritanın sınırlarında "Underground Passage Level 1"ı (yer altı geçidi) arayın. İçeri girin. Burası bir mağara ve iki level'dan oluşuyor. Mağaranın diğer çıkışını arayın, bu çıkış sizi Dark Wood bölgesine çıkaracak. Tree of Inifuss Dark Wood'un ortalarında bulunuyor. Quest'in ikinci bölümü içinse Stony Fields bölgesine gidecek ve burada "cairn stones"u (kadim taşlar) arayacaksınız. Hiçbirinin yerini tam olarak söyleyemiyorum, çünkü yukarıda da söylediğim gibi her oynayışta harita değişiyor.. Bunların yerlerini bulmakta zorlanıyorsanız, mümkün olduğunca patikayı takip edin, Act 1'deki çoğu "önemli nokta" yolların kenarında bulunuyor.
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Buraları oldukça tehlikeli bölgeler.. Avcı, okçu ve mızraklı yaratıklarla karşılaşacaksınız. En az level 6 veya 7 olmalı. Blood Moor-Cold plains ve Burial Grounds'ta daha önce girdiğiniz zindanlara tekrar girin, Stony Fields'ta biraz daha dolanın ama karakterinizi bu level'a çıkartın. Tristram'a girmeden önce en az bu level'da olmalı.
  Quest:
  Yukarıda da söylediğim gibi Blood Moor-Cold Plains-Stony Fields harita sırasını izleyerek Stony Fields bölgesine ulaşın, underground passage'a girip mağaranın diğer çıkışından Dark Wood bölgesine çıkın. Tree of Inifuss'u bulun ve ağaca dokunun, yere bir parşömen düşecek. Parşömeni alın ve Rogue kampına geri dönün. (Her bölgeye girdiğinizde, ilk olarak town portal'ı arayın. Hem yolculukları kolaylaştırır hem de sizi scroll of town portal harcamaktan kurtarır - ama her bölgede town portal bulunmayabilir.) Akarayla konuşun, size parşömeni nasıl kullanacağınızı anlatacak. Yapmanız gereken şey, Stony Fields bölgesine gidip cairn stones'lara parşömende belirtilen sırada dokunarak Tristram'a giden boyut kapısını açmak. Henüz kamptayken parşömeni (sağ tıklayarak) açın ve buradaki sırayı bir kenara yazın, parşömenin üzerindeki semboller taşların üzerinde de var, siz de sırayla taşlara dokunacaksınız. Stony Fields bölgesine gidip cairn stones'u arayın (Genelde haritanın kuzeybatı tarafında). Taşların etrafını kaplamış fallen'ların işini bitirin ve boyut kapısını açarak Tristram'a gidin. Burası sizi epey zorlayacak, etraf boss yaratık kaynıyor. Cain yanan binaların ortasında bir yerde, yanına gidip asılı olduğu yere dokunun, aşağı inecek ve kendi boyut kapısını açıp Rogue kampına geçecek. Kapı kapanmadan siz de onunla beraber gidebilirsiniz veya burada kalıp yaratık öldürür ve binaların aralarındaki altınları toplarsınız. Unutmadan, ilk Diablo'dan hatırlayacağınız canavar dostunuz Griswold'da buralarda! Hırsınızı alamamışsanız, ona bu kez iyice girişebilirsiniz. Fakat bu sefer daha güçlü gibi sanki.. Neticede, kampa geri dönün.
  Ödülünüz:
  Şey, pek elle tutulur bir şey değil. Cain'den güzel bir hikaye dinleyecek (ilk Diablo'yu bitirenlere oldukça tanıdık gelecek!) ve eşyalarınızı artık bedava tanımlatabileceksiniz. Scroll of identify harcamaya son!

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 1: Quest 4

  QUEST 4: The Forgotten Tower

  Kim veriyor?

  Stony Fields bölgesindeki Moldy Tombe veriyor. Kendisi bir tür konuşan mezar.. Moldy Tombe'u Stony Fields'a giriş patikasının yakınlarında bulabilirsiniz. Bulamazsanız da dert etmeyin, quest'in tamamlanması için illa Moldy Tombe'la konuşmanız gerekmiyor.
  Göreviniz:
  Işığın asla ulaşmadığı mahzenlerin üzerine kurulmuş bir kule.. Bu zindanlarda yaşayan kontes, yıllar boyu zalimliğin ve kötülüğün temsilcisi oldu ve hala da olmaya devam ediyor. Kısaca, insanlığın selameti için kontesi yok edelim!
  Quest'in bulunduğu yer:
  Forgotten Tower'ın girişi, Black Marsh bölgesinde bulunuyor. Buraya şu harita sırasını takip ederek ulaşabilirsiniz: Blood Moor-Cold Plains-Stony Field-Dark Wood-Black Marsh. (Stony Field'tan Black Marsh'a yine underground passage'ı kullanarak veya sadece patikaları kullanarak geçebilirsiniz.) Forgotten Tower'ın girişi, genelde haritanın kuzeydoğu sınırlarında oluyor (ama unutmayın, sizinkinde değişebilir).
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Bu quest sizi çok fazla zorlamayacak ama (yol boyu sürüyle yaratıkla da karşılaşacağınızı düşünürsek) en az level 8 veya 9. Black Marsh bölgesinde (ve daha önceki bölgelerde) biraz yaratık öldürerek bu level'a ulaşın.
  Quest:
  Forgotten Tower'a girdikten sonra, cellar'larda (mahzenler) en alt kat olan level 5'e gelene dek dolanın. Buradaki yaratıklar Tristram'dan sonra size çerez gibi gelecek, her level'da bütün haritayı açın (yani her odaya girin). Hemen hepsinde altın, silah, iksir vs. var. En ciddi paranızı bu quest'te kazanacaksınız (ben 2000 altına kadar çıktım). Kontes, cellar level 5'te bulunuyor. Kendisi bir dark hunter görünümünde ama size attığı ateş toplarını görünce sıradan bir dark hunter olmadığını anlayacaksınız! Merak etmeyin, Blood raven'la kıyaslarsak gayet kolay ölüyor. Öldüğünde, odadaki özel bir chest açılacak ve ortalığa tonla altın ve iksir yağacak! Onları toplayıp kampa geri dönün.
  Ödülünüz:
  Tonla altın götürdünüz, yetmedi mi? Maalesef tek ödül bu.. Fakat Charsi'ye koşup yeni silahlar almayı artık ciddi ciddi düşünebilirsiniz.

 6. 6
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 1: Quest 5

  QUEST 5: Tools of the Trade

  Kim veriyor?
  Gidip Charsi ile konuşun, quest'i ondan alacaksınız.
  Göreviniz:
  Charsi manastırdan aceleyle kaçarken geride büyülü çekicini bırakmış, eğer çekici Charsi'ye getirirseniz, sizin için bir silahınıza büyü gücü ekleyecek.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Monastery Barracks. Buraya gitmek için, ilk önce Black Marsh bölgesine gelmelisiniz. Town portal'ları bulduysanız işiniz çok kolay, bulamadıysanız Black Marsh'a gelmek için hangi harita sırasını izleyeceğiniz konusunda bir önceki quest'e bakın. Black Marsh'a geldikten sonra şu harita sırasını izleyerek Monastery Barracks'a ulaşabilirsiniz: Black Marsh -> Tamoe Highland -> Monastery Gate -> Outer Cloister -> Monastery Barracks. Çekici (ismi Horadric Malus) barracks'ın içindeki bir odada bulabilirsiniz. Oda genellikle haritanın kuzeybatı bölgesinde bulunuyor. Çekici koruyan Smith isimli canavar azmanına dikkat!
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Karakteriniz zaten level 8'in altındaysa bu quest'i alamayacaksınız.. Ama çok kötü bir oynayışla bile büyük ihtimalle şimdiye kadar level 8'e ulaşacağınızdan bu pek önemli değil. Yol boyu sizi epey zorlayacak yaratıkların saldırısına uğrayacaksınız, şimdiye kadar gördüklerinize ek olarak yetiler, iskelet okçular, moon clan'lar.. Ayrıca Smith'in gerçekten zorlu bir rakip olduğunu da eklersek, en az level 10 veya 12 olmalı.
  Quest:
  İlk iş olarak, Outer Cloister bölgesindeki town portal'ı aktive edin. Sıkıştığınızda kampa geri dönüp Akarayla konuşarak sağlığınızı kazanabilirsiniz. Barracks'da çekicin (ve Smith'in!) olduğu odayı arayın. Smith gerçekten güçlü bir yaratık, birkaç defa kampa geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Yakın dövüşe girmeyin, anında ölüyorsunuz. Sürekli vur-kaç taktiği uygulayın. Smith öldüğünde, onu bulduğunuz odaya girin ve buradaki silah yığınına dokunun, çekiç yere düşecek. Onu alıp kampa geri dönün.
  Ödülünüz:
  Charsi ile konuşun, seçtiğiniz bir silahınıza (veya zırh, eldiven vs.'e) büyü gücü kazandıracak. Seçiminizi dikkatli yapın, örneğin bir barbarsanız ve skill puanlarınızı "kılıç ustalığına" yatırıyorsanız, bu bir kılıç olsun. Bu işi hemen yapmak zorunda değilsiniz, son quest gerçekten uzun ve yol boyu başka silahlar da bulabilir, büyü gücünü bunlar için kullanabilirsiniz.

 7. 7
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 1: Quest 6

  QUEST 6: Sisters to the Slaughter

  Kim veriyor?
  Deckard Kain'le konuşun, son quest'i o verecek.
  Göreviniz:
  Artık Rogue'ları manastırlarından eden yaratık Andariel'in işini bitirmenin vakti geldi.. Andariel, Diablo'nun bizzat cehennemin dibinden çıkardığı bir varlık. Andariel cehennemden başka yaratıklar da çıkarmaya hazırlanıyor, yani manastır cehennemin bir şubesi haline gelmeden Andariel'den kurtarmalı ve bu topraklara huzur getirmelisiniz.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Önce monastery barracks'a gitmelisiniz. Aşağı doğru uzun bir yolculuk yapacaksınız.. İlk olarak, barracks'ta "jail level 1" girişini arayın (Benim oynadığım haritada burası çekici aldığım odanın hemen yanındaydı). Sonra şu harita sırasını takip edin: Jail (üç level) -> Inner Cloister -> Cathedral -> Catacombs (4 level). Andariel, Catacombs level 4'te bulunuyor, yani gerçekten cehennemin dibinde!
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Şey, ne de olsa bu son quest. Yol boyu (mesela jail de Pitspawn Fouldog'la, inner cloister'da Flame Spike'la, cathedral'de Bone Ash'le karşılaşacaksınız) sürüyle yaratıkla kapışacaksınız, Andariel de neticede final boss'u. En az level 15 olmalı. Stony Fields'taki "cave"e girin, daha önce girdiğiniz tüm zindanlara girin ve bu level'a ulaşın.
  Quest:
  Önce Inner Cloister bölgesindeki town portal'ı bulup aktive edin, bu tür oyunların "feriştahı" değilseniz Andariel sizi büyük ihtimalle iki üç kez öldürecek, hiç olmazsa geri dönerken yolunuz kısalır.. Catacomb level 4'e kadar inin, Andariel burada. Onunla karşılaşmadan önce bir "scroll of town portal" kullanarak kampa dönün ve Akara'yla konuşarak sağlık ve mananızı doldurun. Andariel temel olarak zehir saldırıları yapıyor, kampa gitmişken Akara'dan bir iki antidot almayı unutmayın (sağlık iksirleri zehirlenmeye etki etmiyor). Eğer elinizde zehir etkisini azaltan eşyalar varsa hepsini kuşanın. Şimdi geri dönüp savaşa hazırlanın.. Aslında çok zor ölmüyor ama çevresindeki yaratıklar yüzünden ona ulaşmak çok zor. Pek bir tavsiye veremeyeceğim, Andariel'in attığı zehir topları çok geniş bir alanda etkili oluyor ve çevresi yaratık kaynıyor. Şimdiye kadar kendi stratejinizi geliştirmişsinizdir, kullanmanın tam zamanı. Şöyle ya da böyle, Andariel ölecek.. Öldüğünde açılan boyut kapısından girin ve kampa geri dönün.
  Ödülünüz:
  Act II'ye geçebilmek.. Warriv'le konuşun ve açılan menüden "go east"i seçin. Ama önce Kain ve diğerleriyle de konuşun ki hem sizi tebrik etsinler hem de moralinizi bozsunlar! (Savaş daha bitmedi.. yorulmadınız değil mi?) Warriv'le konuşup Act II'ye geçmeden önce, daha önce girdiğiniz tüm zindanlara tekrar girip biraz daha experience kazanmanızı ve level atlamanızı tavsiye ederim, Act II sizi epey zorlayacak ve oraya level 15'ten yukarı bir karakterle gitmelisiniz.

  ACT 2

  Çölün ortasına kurulmuş Lut Gholein şehrindesiniz. Diablo kardeşi Baal'ı kurtarmak için bu topraklara gelmiş ve tüm çölü lanetlemiş, yani şehrin etrafındaki bölgeler yaratık kaynıyor... Hadi çöle huzur getirelim.
  Şehirde karşılaşacağınız insanlar şunlar:
  Atma: Taverna sahibi, ilk quest'i alacağınız kişi.
  Geglash: Çeşitli konularda konuşup bilgi alabilirsiniz.
  Greiz: Savaşçı kiralayabileceğiniz kişi, bir nevi Kashya.
  Elzix: Silahlar, zırhlar, büyücülük alet edevatları satın alabilir veya bunlar için onunla kumar oynayabilirsiniz.
  Lysander: Sağlık, mana, gaz iksirleri ve bazı chestleri açabilmek için gerekli olan anahtarları satıyor.
  Fara: Demirci. Charsiyle aynı işi yapıyor, fakat Akara'nın da özelliklerine sahip, yani onunla konuşarak sağlık ve mananızı doldurabiliyorsunuz.
  Drognan: İksirler, parşömenler ve büyülü eşyalar satın almak için onunla konuşmalısınız.
  Meshif: Kaptan. Sizi Act III'e götürecek kişi.
  Deckard Kain: Eski dostunuz da sizinle beraber gelmiş.. Ne iş yaptığını hatırlıyorsunuz değil mi?


 8. 8
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 2: Quest 1

  QUEST 1: Radament's Lair

  Kim veriyor?

  Şehirdeki tavernada Atma'yı bulup konuşun, ilk quest'i o verecek.
  Göreviniz:
  Lut Gholien'in altındaki kanalizasyonlarda, insan etiyle beslenen Radament adında bir yaratık yaşıyor. Pek çok insanı öldürmüş, Atma'nın kocası ve oğlunu da. Atma intikam istiyor..
  Quest'in bulunduğu yer:
  Sewer'lara (kanalizasyon) iki farklı noktadan girebilirsiniz: Şehrin kuzeydoğusundaki trap door'dan (yerdeki kapak) veya güneyindeki kapıdan. Radament, sewers level 3'te bulunuyor.
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Act II'deki yaratıklar sizi oldukça zorlayacak. Act I'deki fallen'ların yerini mumyalar ve mumyaları diriltebilen dev mumyalar (hollow one'lar) alıyor (yani önce dev mumyaları öldürün!). Akbabalar, zehir/ateş/elektrik zararı veren büyücü iskeletler, dev böcekler, sinek sürüleri, dört bacaklı engerekler,iki ayaklı panterler.. Level 16 veya 17 olmalısınız. Şehrin hemen dışındaki bölgede biraz yaratık öldürerek bu level'a çıkabilirsiniz.
  Quest:
  İki kapıdan birini kullanarak kanalizasyonlara inin. Buradaki zombiler öldükten sonra zehirli bir bulut salıyor, bulutun yakınlarındaysanız zehirleniyorsunuz unutmayın. İlk önce Sewers level 2'de bulunan town portal'ı bulup aktive edin ve eder etmez Lut Gholien'e dönün. Fara'yla konuşup sağlığınızı doldurun, Lysander'dan biraz iksir ve antidot satın alın. Sewers mumyalarla dolu, yani undead'lere (ölmeyenler) karşı etkili olan bir silah kullanmanızda fayda var. Kanalizasyonlara geri dönüp level 3'e kadar inin, Radament burada. Radament ekstra hızlı, zehir zararı veriyor ve büyüye karşı dirençli (Necromancer'lara kötü haber!). Çok hızlı olduğundan onu bir köşede kıstırmanız oldukça zor, dondurucu etkisi olan bir silah kullanmanızı tavsiye ederim. Radament öldüğünde, iki şey olacak: Önce bir "skill book" belirecek, bunu kullanarak karakterinize yeni bir yetenek kazandırabilirsiniz. İkincisi, Radament'in bulunduğu odadaki chest'in açılması olacak, bunun içinden bir parşömen (Horadric scroll) alacaksınız. Horadric scroll, ikinci quest için önemli olan bir parça.. Şimdi şehre dönebilirsiniz.
  Ödülünüz:
  Aslında temel olarak ödülünüzü aldınız, skill puanı.. Atma'yla konuşun, sizin için şehirdeki askerlerle konuştuğunu ve onların size güven duymasını sağladığını söyleyecek. Askerler, savaşçı kiralamak istediğinizde (ücret açısından) daha insaflı davranacak (Şehrin içindeki sarayın önünde dikilen Jerhyn ile konuşup son quest'i de şimdiden aktive edebilirsiniz).

 9. 9
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 2: Quest 2

  QUEST 2: The Horadric Staff

  Kim veriyor?

  Horadric scroll'u Kain'e götürün, parşömende yazılı olanları okuyacak ve size bu questi verecek. Quest gayet uzun ve ancak Act'in sonlarına doğru tamamlanacak.
  Göreviniz:
  Kadim büyücüler, Diablo'nun kardeşi Baal'ı Tal Rasha mabedine hapsetmişler ve bir de anahtar yapmışlar: Horadric Staff (Kralların Asası). Staff, Baal'ı serbest bırakabilecek tek güç. Ama bir hırsızın staff'ı çalmayı denemesinden sonra, güvenlik için staff iki parçaya bölünmüş: gövde (Horadric shaft) ve metal baş (Horadric amulet). Her biri farklı bir yere saklanmış. Önce Horadric Cube'u (küp) bulup, sonra da asanın iki parçasını bulacak ve bunları küpte birleştireceksiniz. Questin tamamlanması için dört tane görevi başarmanız gerekiyor:
  1. Horadric cube'u bul.
  2. Horadric shaft'ı bul.
  3. Horadric amulet'i bul.
  4. Küpün içinde shaft ile amulet'i birleştirip asayı tekrar oluştur ve onu Tal Rasha Mabedine götür.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Dördüncü görev Act'in sonlarına doğru aktive olacağından, ilk üç görevin yerini anlatıyorum: Birinci görev olan küpü bulmak için şu harita sırasını izleyin: Lut Gholien -> Rocky Waste -> Dry Hills -> Halls Of The Dead. Yani Halls Of The Dead, Dry Hills bölgesine girer girmez hemen solunuzda beliriyor. Küp, Halls Of The Dead level 3'te.
  İkinci görev olan shaft'ı bulmak için şu harita sırasını izleyin: Lut Gholien -> Rocky Waste -> Dry Hills -> Far Oasis. Far Oasis'e girince, "Maggot Lair" girişini arayın. Shaft, maggot lair level 3'te.
  Üçüncü görev olan amulet'i bulmak için şu harita sırasını izleyin: Lut Gholien -> Rocky Waste -> Dry Hills -> Far Oasis -> Lost City (bu bölgedeki merdivenleri kullanarak yukarı çıkın) -> Valley Of The Snakes. Valley Of The Snakes bölgesi zaten küçük bir bölge, girer girmez Claw Viper Temple'ı göreceksiniz. Amulet, Claw Viper Temple level 2'de.
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Birinci görev için level 17 veya 18, ikinci görev için level 18 veya 19, üçüncü görev içinse level 19 veya 20. Özellikle son görev sizi epey zorlayacak, buz saldırıları yapan yılanlarla karşılaşacaksınız. Görevleri bu level'larda olmayan bir karakterle de tamamlayabilirsiniz tabii, yalnız epey zorlanırsınız.

 10. 10
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 2: Quest 2 (devam) ve Quest 3

  Quest:
  Birinci görev için ne yapacağınız belli, Halls Of The Dead level 3'e inin ve hareket eden herşeyi öldürün! Küpü "Bloodwitch the Wild" isminde bir canavar ve çevresindeki tonla yaratık koruyor. Küp Bloodwitch'in bulunduğu odanın içindeki bir chest'te duruyor. Bloodwitch ekstra güçlü bir yaratık, yani öldürene kadar epey uğraşacaksınız. Yine de, diğer görevlerle kıyaslarsak en kolayı bu. Küpü aldığınızda şehre dönüp Kain'le konuşun, size küpü nasıl kullanacağınızı anlatacak. Küp, çeşitli eşyaları birleştirip daha güçlü bir hale getirebiliyor, örneğin iki tane mücevheri birleştirip tek ve daha çok etkili bir mücevher elde edebilirsiniz (yine de, bunun her zaman işe yaramadığını ve mücevherlerin ikisinin birden yok olabileceğini belirteyim!) Bunu yapmak için, küpü inventory'nize alın ve sağ tıklayarak açın. Birleştirmek istediğiniz eşyaları içine koyun ve alttaki "transmute" tuşuna basın. En kötü ihtimalle, küpün içine eşyalarınızı koyup yerden tasarruf edebilirsiniz..
  İkinci görev için, Maggot Lair Level 3'e kadar inmelisiniz. Shaft, "Coldworm the Burrower" isminde bir çöl böceği tarafından korunuyor ve kendisi büyüye karşı dirençli. Maggot Lair'de sürüyle kum böceği, bunların yavruları ve yumurtalarıyla (ve kan emici sinek sürüleriyle) karşılaşacaksınız. Shaft, Coldworm'un bulunduğu odanın içindeki bir chest'te duruyor.
  Üçüncü görev için Claw Viper temple'a gitmelisiniz. Yaklaşık olarak Valley of the snakes bölgesinin güneybatısında bulunuyor. (Lost City bölgesine girer girmez güneşin karardığını ve üçüncü quest'in aktive olduğunu göreceksiniz. Quest'te şehre geri dönüp Drognan'la konuşmanız gerektiği yazıyor ama bu üçüncü görevi bitirirseniz, aynı zamanda üçüncü quest'te tamamlanacak). Level 2'ye kadar inin. Level 2, küçük bir oda, level 1'in girişine yakın durun ki zaman zaman buraya kaçıp rahat edebilesiniz.. Amulet, Fangskin isminde bir "salamander" tarafından korunuyor, bu yaratık ekstra hızlı ve çevresi de buz saldırıları yapan başka yılanlarla çevrili. Ayrıca odada tonla iskelet ve hollow one bulunuyor! Dediğim gibi, merdivenlere yakın durun ve sıkıştığınız anda level 1'e kaçıp sağlığınızı tazeleyerek yaratıkların işini bitirin. Level 2'nin ortasında duran mezarın yanına çıkın ve mezara dokunun. Amulet yere düşecek ve güneş ışığı içeri girmeye başlayacak. Şehre geri dönebilirsiniz..
  Ödülünüz:
  Beklediğiniz türde bir şey değil.. Artık Horadric staff'ı (Kralların Asası) elde edebileceksiniz. Hoşunuza gitmedi mi? Askerlerin güvenini iyice kazandınız, saraya girmenize izin verilecek. Daha mı? Açgözlü olmayın! Küpün içine shaft ve amulet'i yerleştirip transmute düğmesine basın, Horadric staff oluşacak. Staff'ı Tal Rasha mabedine götüreceksiniz ama şimdi değil..

  QUEST 3: Tainted Sun

  Bu quest'i ayrıca açıklamıyorum, çünkü yukarıda da söylediğim gibi Quest 2'nin üçüncü görevini tamamlarsanız bu quest de tamamlanıyor.

 11. 11
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Diablo II Rehber

  Reklam  ACT 2: Quest 4 ve 5

  QUEST 4 ve 5: Arcane Sanctuary ve The Summoner

  Bu iki quest'i, birbirleriyle bağlantılı olduklarından beraber anlatıyorum. Quest 4, Arcane Sanctuary'nin girişini bulmak, Quest 5 ise sanctuary'nin içindeki "Summoner"ı öldürmekle ilgili.
  Kim veriyor?
  Öncelikle bu quest'in aktive olabilmesi için, quest 6'yı aktive etmiş olmanız gerekiyor. Eğer hala yapmadıysanız, saray merdivenlerinin önünde dikilen Jheryn ile konuşarak quest 6'yı aktive edebilirsiniz. Size gidip Drognan'la konuşmanızı tavsiye edecek. Eh, gidip konuşun.. Drognan'dan sonra tekrar Jheryn ile konuşun, quest aktive olacak.
  Göreviniz:
  Drognan, Tal Rasha mabedine gizli bir giriş olduğunu düşünüyor: Uzun yıllar önce kadim büyücülerden Horazon, başka bir boyutta gizli bir tapınak (arcane sanctuary) inşa edip buraya bulabildiği bütün lanetli yaratıkları doldurmuş. İçeride ayrıca Horazon'un Tal Rasha mabedine yaptığı yolculuğu anlatan bir günlük var, yani mabedin nerede olduğunu bu günlüğü okuyarak anlayabilirsiniz. Yalnız ufak bir sorun var, Horazon da tapınakta kalmayı tercih etmiş ve bunca yıl sonra biraz delirmiş olabilir! Yani size saldırırsa şaşırmayın.. Drognan, sanctuary'nin yeri konusunda Jheryn ile konuşmanızı söylüyor, Jheryn de sarayın harem dairesinin yaratıklar tarafından işgal edildiğini, o yaratıkların büyük ihtimalle sanctuary'den geldiğini, kısaca yaratıkları takip ederseniz Sanctuary'i de bulabileceğinizi söylüyor. Yani ilk göreviniz Sanctuary'nin girişini bulmak, ikinci göreviniz de Sanctuary'nin içindeki Summoner'ı (yani Horazon'u) öldürmek.
  Quest'in bulunduğu yer:
  Öncelikle şehrin içindeki saraya girin ve şu harita sırasını izleyin: Harem (2 level) -> Palace Cellar (3 level). Palace cellar level 3'te, Arcane Sanctuary'e giden bir boyut kapısı bulacaksınız (ve dördüncü quest tamamlanacak).
  Arcane sanctuary'e girince Summoner'ı aramalısınız (yaklaşık olarak haritanın güneydoğusunda) ve bulunca beşinci Quest de aktive olacak: Summoner'ı öldür.
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  Quest 4 için level 20, quest 5 içinse level 20'nin üzeri.. Özellikle Sanctuary'e girdikten sonra çok zorlanacaksınız, ateş saldırıları yapan golem büyücüler, mana emen vampir ruhlar..
  Quest:
  Öncelikle Palace Cellar Level 1'deki town portal'ı aktive edin, ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir sonraki level'ın girişleri, haritanın karşı kenarlarında duruyor; yani her level'ın iki girişi var ve haritanın sol üst ile sağ alt köşelerinde (veya tam tersi) bulunuyor. Cellar level 3'teki "Fire Eye"a dikkat, ekstra hızlı ve ateş saldırıları yapıyor. Sanctuary portal'ını bulunca, kullanın ve Sanctuary'e geçin. Sanctuary'e girer girmez karşınızda göreceğiniz town portal'ı aktive edin ve şehre geri dönün, bol bol sağlık ve mana iksiri alın. Sık sık bu işlemi yapmak zorunda kalacaksınız. Summoner'ı bulup öldürün. Tabii söylemesi yapmaktan daha kolay! Summoner buz saldırıları yapıyor ve çevresi de ateş saldırıları yapan golemlerle dolu (mana emen vampirleri de ekleyeyim). Çok zor ölmüyor ama ona ulaşmak gerçekten zor, özellikle yakın dövüşe yatkın bir karakteriniz (barbar veya paladin gibi) varsa. Ok kullanmayı ciddi ciddi düşünebilirsiniz, Summoner ok atışları için gayet uygun bir platformda duruyor. Öldüğünde, durduğu platforma çıkın ve buradaki kitaba (Horazon's journal) dokunun, günlükte yazılı olanları okuyacaksınız ve "Canyon of the Magi"ye giden bir boyut kapısı belirecek. Şimdilik oraya gitmeyin, bir scroll of town portal kulanarak şehre geri dönün ve iksirlerinizi yenileyin, silahlarınızı tamir ettirin. Yanınıza Horadric Staff'ı almayı unutmayın (mabedin içinde kulanacaksınız).
  Ödülünüz:
  Tal Rasha mabedine giden boyut kapısını açtınız, ayrıca hangi mabede girmeniz gerektiğini (yedi tane var!) öğrendiniz. Biliyorum, Act 1'in bol altınlı, skill'li ödüllerinden sonra bunlar pek yavan geliyor..

 12. 12
  InKusTe
  Usta Üye
  ACT 2: Quest 6

  QUEST 6: The Seven Tombs

  Kim veriyor:

  Şimdiye kadar öğrendiğiniz gibi, Jheryn veriyor..
  Göreviniz:
  Tal Rasha mabedine gidip, Diablo'nun kardeşi Baal'ı uyandırmasını engellemek, kötülüğü yok etmek.. Nedense son quest'lerin görevleri hep aynı oluyor!
  Quest'in bulunduğu yer:
  Öncelikle Sanctuary'deki kapıdan geçip Canyon of the Magi bölgesine girin. Bölgede tam yedi mabet bulunuyor, aralarından sadece biri sizi doğru yere götürecek. Quest bilgilerinin yazdığı ekranda, doğru sembolü görmüş olmalısınız. Mabet kapılarının her iki tarafında da semboller kazılı, quest ekranındakiyle kapılardaki sembolleri karşılaştırın ve doğru olanına girin (batıdaki ilk mabet-köşedeki değil). İçeriye girince "orifice"ı arayın (yaklaşık olarak kuzeydoğuda). Staff'ı orifice'a yerleştirin ve açılan kapıdan girerek final boss'uyla karşılaşın..
  Quest'i tamamlamak için karakteriniz hangi level'da olmalı?
  En az level 21. Hatta "tavsiye" olarak level 23 (biliyorum, çok zor). Mabetteki canavarlar ve final bossu Duriel, şimdiye kadar gördüklerinizin en güçlüsü. Mabede girmeden önce Canyon of the Magi bölgesinde biraz dolanıp yaratık öldürerek biraz experience kazanın. Hatta yeterince sabırlıysanız, level bile atlayabilirsiniz.
  Quest:
  Doğru Tal Rasha mabedine girin ve haritanın kuzeydoğu bölgesinde orifice'ı arayın. Bu arada "Ancient Kaa" ile karşılaşabilirsiniz, ekstra güçlü, büyüye karşı dirençli ve elektrik saldırıları yapan bir yaratık. Ayrıca buradaki tüm zombiler zehire karşı dirençli. Sanctuary'deki baş belası mana vampirlerinden de bol bol bulunuyor.. Sık sık scroll of town portal'ı kulanarak şehre geri dönüp sağlığınızı tazeleyin, tanesi 90 altın ve şimdiye kadar epey altın toplamış olmalısınız (ben 50000 altına kadar çıkabilidim). Herneyse, orifice'ı bulup çevresindeki zombileri temizleyin ve orifice'a dokunun. Ekranın solunda küçük bir ekran belirecek. Staff'ı ekranın üzerine götürüp OK tuşuna basın, harekete geçip bir duvarı yıkacak. (Quest 2 de böylece tamamlanmış olacak). İçeri girmeden önce son bir kez şehre dönün ve alabildiğiniz kadar sağlık iksiri alın, ayrıca buz etkisi yapan bir silahınız varsa derhal değiştirin! Geri dönüp duvarda açılan delikten içeri girin ve final boss'u Duriel ile tanışın. Buz etkisi yapan saldırılara %100 dirençli ve kendisi de bol bol buz saldırısı yapıyor. Derhal bir scroll kullanarak portal'ı açın, sıkıştığınızda şehre geri dönebilirsiniz. Şahsen ben aldım elime biri ateş biri elektrik zararı veren iki silah (Duriel bu etkilere karşı daha savunmasız) ve sürekli sağlık iksirleri kullanarak (artarda kullanın, beklerseniz etkisini gösteremeden ölüyorsunuz) giriştim Duriel'e. İksirlerim bittiği zaman da portal'la şehre dönüp yenilerini aldım. Yaklaşık üç dört defa şehre gidip gelmem gerekti ama sonunda öldü.. Ölünce yan taraftaki odaya geçin, burada "Arcangel Tyrael"i göreceksiniz. Onunla konuşun. Geç kaldınız! Diablo çoktan Baal'ı kurtarıp kaçmış, kendinizi yalnız hissetmeyin diye de size Duriel'i bırakmışlar.. Tyrael onları engelleyememiş. Diablo ve Baal'ın son kardeşleri Mephisto'yu uyandırmalarını engellemek, bir sonraki hedefiniz. Açılan boyut kapısından girin ve Lut Gholien'e geri dönün.
  Ödülünüz:
  Act III'e geçebilmek. Warriv'le konuşup açılan menüden "sail east"i seçin ve ara filmi izleyin.. Act III'de görüşürüz.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
diablo 2 rehber,  diablo 2 rehberi,  diablo 2 bölüm geçme,  diablo 2 hellforge nerede,  diablo 2 başlangıç rehberi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi