Sultan Ikinci Selim Hayatı Hakkında Bilgiler

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Padişahı Biyografileri Bölümünden Sultan Ikinci Selim Hayatı Hakkında Bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Reklam

  Sultan Ikinci Selim Hayatı Hakkında Bilgiler

  Reklam  Sultan Ikinci Selim Hayatı Hakkında Bilgiler

  Forum Alev
  SULTAN İKİNCİ SELİM HAYATI HAKKINDA BİLGİLER
  1566 - 1574
  HAYATI
  --------------------------------------------------------------------------------


  Sultan İkinci Selim 28 Mayıs 1524'de İstanbul'da doğdu. Babası Kanuni Sultan Süleyman, annesi Hürrem Sultan'dır. Hürrem Sultan Slav kökenlidir. Orta boylu, açık alınlı, mavi, gözlü, ince kaşlı ve sarışın bir padişahtı. Şehzadeliğinde mükemmel bir tahsil ve terbiye ile yetiştirildi. Devlet idaresini iyice öğrenmek için de Anadolu'nun çeşitli yerlerinde sancakbeyliği yaptı. Bu sırada tahsiline devam ederek, ilim ve tecrübesini arttırdı.

  Sarı Selim olarak da anılan II. Selim, Kütahya sancakbeyi iken aldığı, babası Cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ölüm haberi üzerine İstanbul'a gelerek, 30 Eylül 1566 günü 42 yaşında iken tahta geçti. Sarı Selim daha önceki Osmanlı Sultanlarına göre silik ve zayıf bir hükümdardı.

  Babasının saltanatı sırasında diğer kardeşleri Şehzade Bayezid ve Şehzade Mustafa'nın bertaraf edilmesiyle kolayca tahta geçen Sultan İkinci Selim, adını aldığı dedesi Yavuz Sultan Selim ve babası Kanuni'ye göre oldukça silik bir idare sergilemiştir. Devrin büyük devlet adamları sayesinde Osmanlı Devleti ihtişamını sürdürmüş, Sokullu Mehmed Paşa gibi dirayetli ve tecrübeli vezirler hükümeti ayakta tutmuşlardır. Sultan İkinci Selim'in kendisi hiç sefere çıkmamış ve liyakatli olmayan Ali Paşa'nın Kaptan-ı Deryalığında İnebahtı faciası yaşanmıştır. 8 yıl padişahlık yaptıktan sonra 15 Aralık 1574 günü vefat etti. Ayasofya'ya defnedildi. Sultan İkinci Selim İstanbul'da ölen ilk Osmanlı Padişahıdır.

  Sultan İkinci Selim'in tahta çıktığı ilk yıllarda, bazı siyasi çekişmeler yaşandı. Sokullu Mehmet Paşa bu çekişmelerden galip olarak ayrıldı ve 15 yıl sadrazamlık yaptı. Sadrazamlık yaptığı bu dönemde devlet yönetimine ağırlığını koydu.

  Sultan İkinci Selim, babası Kanuni Sultan Süleyman'dan 14. 892.000 km. kare olarak devraldığı İmparatorluk topraklarını, oğlu Sultan Üçüncü Murad'a 15.162.000 km. kare olarak bırakmıştır.

  Şaheser beyitlerinden biri şudur:

  "Biz bülbül-i muhrık-ı dem-i şekvayı firakız
  Ateş kesilir geçse saba gülşenimizden"

  Erkek Çocukları: Üçüncü Murad, Abdullah, Osman, Mustafa, Süleyman, Mehmed, Cihangir.
  Kız Çocukları: Fatma Sultan, Şah Sultan, Gevherhan Sultan, Esma Sultan. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan Ikinci Selim Hayatı Hakkında Bilgiler

  Reklam  Kanuni Sultan Süleymanın oğlu kızıl Selim yada 2.Selim olarak bilinir.Babasından devr aldığı ülkeyi uzun yıllar oda başarı ile yönetmiştir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
2.selim kısaca hayatı,  2 selimin hayatı hakkında bilgi,  2.selim hakkında bilinmeyenler,  sarı selimin kısaca hayatı,  2.selimin hayatı özet
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi