Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız

+ Yorum Gönder
Tarihimiz ve Osmanlı Devleti Bölümünden Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Apollo
  Emekli
  Reklam

  Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız

  Reklam  Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız

  Forum Alev


  Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız
  Orta Asya’da yapılan kazılarda Göktürkler’e ait sikkeler bulundu. Sikkelerdeki ay-yıldız motofi, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının en somut kanıtı olarak gösteriliyor.
  Arkeologlar tarafından Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan toplam 104 sikke, ilk olarak geçen yıl Kırgızistan’da yapılan uluslararası bir konferansta kamuoyuna duyuruldu.
  Altıncı ve yedinci yüzyılda basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkelerin, Türk tarihindeki en eski paralar olduğu bildirildi.
  Sikkelerdeki ay yıldız motifleri ise, Türkler’in ay yıldızı İslamiyetten önce de kullandığının somut kanıtı olarak gösteriliyor.
  9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Daloğlu şunları söyledi:
  “Bunlar Türk tarihi açısından ilk paralar ve bu paraların bizim tarihimiz açısından çok önemli bir özelliği olduğu gibi bizim uygarlık tarihimiz açısından çok önemli özellikleri var. Nedeni de Türkler’in gelişmiş bir uygarlıkları olduğunu, Türkler’in devletlerinin her türlü gereklerini yerine getiren unsurları içerdiğini görüyoruz.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız

  Reklam  Ay yıldız İslamiyetten önceki Türklerde de kullanılırdı. Ay yıldız o dönemde paralarda bir simge olarak kullanılmış Osmanlı Devletinde ve günümüzde bayrağın bir şekli olarak kullanılmıştır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi