Oruç Ve Faydaları - Oruçun Faydaları Nelerdir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruç Ve Faydaları - Oruçun Faydaları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Oruç Ve Faydaları - Oruçun Faydaları Nelerdir

  Reklam  Oruç Ve Faydaları - Oruçun Faydaları Nelerdir

  Forum Alev
  Oruç Ve Faydaları - Oruçun Faydaları Nelerdir

  ORUÇ VE FAYDALARI
  Ramazan ayında oruç tutmak İslam'ın beş şartından biridir. Oruç, niyet ederek tan yerinin ağarmasından itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsi ilişkide bulunmamak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.
  Peygamberimiz oruç tutanlar için şu müjdeyi veriyor: "Kim inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır."(El-Buhari, Savm:7)
  Oruç,ancak Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için tutulur. Oruç, iyi bir irade terbiyesidir: İnsanlara iyi huylar ve ahlak güzelliği sağlar, insanı olgunlaştırır. Oruç, aynı zamanda müslümanı günah işlemekten ve cehennem ateşinden koruyan bir kalkandır. Acıma duygusunu geliştirir, sağlığımızın korunmasına yardımcıdır, nimetlerin değerini bildirir, olaylar karşısında sabırlı olmayı öğretir.
  Yüce Allah bir hadisi kudsîde "Oruç benim içindir, o'nun mükafatını da ben veririm" buyurmuştur (Müslim, Siyam;30).
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Oruç Ve Faydaları - Oruçun Faydaları Nelerdir

  Reklam  Orucun faydalarına bakılmaksızın bir tek Allahu tealanın emri olduğuna ve onun rızası için tutulma niyetine bakılması gerekmektedir. Ahlaken, kişilik olarak dünya ve ahiret saadeti için insanlara bir çok güzellik kazandırmaktadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi