Ramazanda kuran okumak - ramazanda kuranı kerim okumanın faziletleri

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Ramazanda kuran okumak - ramazanda kuranı kerim okumanın faziletleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Ramazanda kuran okumak - ramazanda kuranı kerim okumanın faziletleri

  Reklam  Ramazanda kuran okumak - ramazanda kuranı kerim okumanın faziletleri

  Forum Alev
  ramazanda kuran okumak - ramazanda kuranı kerim okumanın faziletleri  Mehmet Akif Ersoy'un diliyle:İnmemiştir hele Kur'an bunu hakkıyle bilin.Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için. (Safahattan) Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okumak en önemli ibadetlerden. Bir hatmin sevabı ise Allah'ın sonsuz hazinelerinden yararlanmaktır.

  Ramazan'da özellikle bol bol Kur'an okunması tavsiye edilir. Bu bir ibadettir. Ve doğru bir davranıştır. Sevabı vardır. Ancak yeterli değildir. Bu yüzden büyük şair Mehmet Akif Ersoy'un bir beyti ile söze başladık. Zaten Bakara Suresi'nin ilk ayetlerinde de onun böyle bir kitap olmadığı, onun takva sahipleri için bir hidayet kitabı olduğu açıkça belirtilmektedir. Ayrıca: "Onlar bu Kur'an'ı hiç anlamaya çalışmazlar mı? Eğer o, Allah'tan başka birinden gelmiş olsaydı onda mutlaka birçok (tutarsızlık ve) çelişkiler bulurlardı (004 Nisa 082) Öyleyse, onlar bu Kur'an üzerinde hiç düşünmezler mi? Yoksa kalpleri üzerinde kilitler mi var?(047 Muhammed 024)" âyetleri ve benzerleri çok açık ifadeler taşımaktadır.

  YÜZEYSEL OKUMAYIN

  Bunlar ve buna benzer birçok ayette, okumaktan maksadın, ayetlerin anlamı üzerinde düşünmek olduğu vurgulanmaktadır. Hz. Peygamber de bir çok hadisinde Kur'an-ı, orijinal metniyle, hiç arızasız dosdoğru okudukları halde, yüzeysel kaldıkları ve manaları konusunda içlerine sindirmedikleri için, böyle Kur'an okuyanları kınamıştır.
  Kur'an okumanın gerçek anlamı ve esas maksadı bu olmakla birlikte orijinal metnini bizzat okumanın da ayrı bir ibadet olarak sevap olduğunu da tekraren ifade etmek, yanlış anlama ve yorumlamaları önlemek bakımından gereklidir. "Bunun içindir ki, Kur'an okunduğu zaman ona kulak verin, sesinizi kesip dinleyin onu, ki [Allah'ın] esirgemesiyle kuşatılasınız!". (007 A'râf 204) âyeti de bu yönünü pekiştirmektedir.

  ALLAH RIZASI İÇİN

  Kur'an'ın ibadet olarak böylece okunmasından hasıl olan sevabı ölülerimize bağışlamak mümkün.
  Bu, onlar için bizim dua etmemiz, Allah'tan mağfiret dilememiz demektir.
  Bu arada bizim de ölümü, ahireti hatırımızda tutup, günün birinde aynı duruma geleceğimiz şuurunu canlandıracağı için, dirilere de faydası olacaktır. Esas fayda zaten budur.
  Burada da uygun olan, kişinin kendisinin okumasıdır. Bu mümkün değilse vekalet suretiyle başkalarına okutulup, metinden gözle, veya sadece dinleyerek takip edilebilir. Bir hatmin sevabı Allah'ın sonsuz hazinelerinden, onun lutfu ile herkesi doyurur. Yeter ki yapılan iş gösterişten uzak, sırf bir geleneği yerine getirmek için, veya bazı kişilere maddi menfaat sağlamak için değil, sırf Allah Rızası için yapılmış olsun.
  Kur'anı Kerim'i para kazanmak için okumanın caiz olmadığında bütün İslam alimleri görüş birliğindedir.
  Bu konuda Rasul-i Ekrem'in ciddi kınamaları vardır.
  Ancak ön şarta ve pazarlığa dayanmamak, ve maksat bu olmamak kaydıyla, Kur'an okuyan kişiye okutan tarafından gönlünden kopan miktarda verilen meblağı ücret olarak değil, hediye kabilinden, o kişinin almasında da İslam alimlerinin bir kısmı sakınca görmemişlerdir.

  YAKINLARINIZLA PAYLAŞIN

  Ben yine de Müslüman kardeşlerimizin Kur'an-ı Kerim'i bizzat kendilerinin, mümkünse Türkçe bir meal ile birlikte okumalarını ve dualarında sevabını gelmiş geçmiş yakınlarıyla paylaşmalarını öneririm.
  Buna da imkan bulamayanlar, en azından, hiç olmazsa, sadece bir Türkçe meali Ramazan boyunca, başından sonuna, tamamen dikkatlice ve üzerinde düşünerek okumalıdır.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: ramazanda kuran okumak - ramazanda kuranı kerim okumanın faziletleri

  Reklam  Kuranı Kerim Ramazan ayında nazil olmuştur.İçinde Kadir gecesi bulunan Ramazan ayında insanlar Kuran okuyarak ibadet ederek ruhlarını kalplarini doyuma ulaştırırlar.Önemeli olan bu davranışları tüm yıl boyunca devam ettirebilmektir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ramazanda kuran okumanın fazileti,  ramazanda kuran okumanın sevabı,  ramazanda kuran okumak,  ramazan ayında kuran okumanın fazileti,  ramazanda kuranı kerim okumanın fazileti
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi