Oruç ve sabır - oruç hakkında - orucun mani olduğu haller

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Oruç Bölümünden Oruç ve sabır - oruç hakkında - orucun mani olduğu haller ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Oruç ve sabır - oruç hakkında - orucun mani olduğu haller

  Reklam  Oruç ve sabır - oruç hakkında - orucun mani olduğu haller

  Forum Alev
  oruç ve sabır - oruç hakkında - orucun mani olduğu haller


  Allah’ın yüklediği ibadet mükellefiyetini sırtında taşımaya sabretme, O’ndan gelen şeyler karşısında sarsılmama, O’nun kapısından ayrılmama, günah fırtınaları ve günah tufanı karşısında kendini koruyup dişini sıkma vs. bunlar dinin yarısını teşkil etmektedir. “Oruç ise sabrın yarısıdır.” Zira sabrın diğer yarısı başka şeylere dağılmıştır.

  Oruçta bir yönüyle şehevât-ı nefsâniyeyi gemleme oldugu için, günahlara karşı sabır, diğer bir yönüyle aç-susuz durma gibi (hususiyle sıcak günlerde) bir işin altına girmekle ibadete karşı sabır vardır. Böylece oruç, dinin dörtte birini teşkil etmiş oluyor. Dolayısıyla o, dört büyük ve mühim esas olan namaz, oruç, zekât ve hac ibadetlerinden biridir. Ve hem de yukarıda da belirttiğimiz gibi oruçta, hem ibadet taate, hem beşerî arzu ve isteklere, hem şehevânî duygulara ve hem de kaprislere bir set çekme ve mani olma hâli vardır.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: oruç ve sabır - oruç hakkında - orucun mani olduğu haller

  Reklam  Aç ve susuz kalarak insanların en büyük temel ihtiyaçlarına karşı dayanıklılık göstermesi büyük bir sabırdır. Oruçluyken normalde yapılan alışkanlıkları oruçlu halimize yapmamaya gayret edişimiz ve dayanmamız da orucun bize kazandırdığı güzel davranışlardandır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi