Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması

+ Yorum Gönder
Örgü Dantel ve Örgü Tunik ve Kazaklar Bölümünden Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması

  Reklam  Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması

  Forum Alev
  Tığ ile trabzan kısa kollu bluz örneği

  beden:38

  malzemeler:

  -250 gr. beyaz renkli merserize

  -1.25 no’lu tığ

  kullanılan örgüler: tığ ile: zincir, sık iğne, kaydırma, çift birit, punto gambero ( sık iğne gibi olup sağdan sola doğru çalışılır)

  not: çift birit ve 1.25 no’lu tığ ile çalışılan 10×10 cm.lik bir kare 35 ilmek ve 13 sıraya eşittir.

  yapılışı: kolların başlangıcına kadar bluz dairesel şekilde beraber örülür.354 zincir çekelim (100 cm) ve 1 kaydırma ile daire şeklinde kapatalım. Örgümüze çift birit ile devam edelim ve çift birite sıra başında 4 zincir ile başladığını ve bir kaydırma ile bittiğini unutmayalım. 26 cm. (33 sıra) sonra şu şekilde devam edelim : *79 ilmek çift birit, 19 ilmek fantezi örgü, 79 ilmek çift birit*;*dan* 2 defa tekrar edelim. Fantezi örgünün başlangıcından 8cm. (10 sıra sonra örgümüzü ikiye ayıralım ve 177 ilmek arka (177 ilmak ön için bırakalım) için ayıralım ve heriki kenara kollar için 58 zincir çekelim.Zincirin 5. ilmeğinden başlayarak çift birit örelim ve orta ilmekleri fantezi örgü ile devam ettirelim. Kolların başlangıcından 9 cm. (12 sıra) sonra bütün ilmekleri çift birit örelim. 7 cm (9 sıra) fantezi örgünün başlangıcından sonra yaka için , orta 49 ilmeği bırakalım ve iki kenarı ayrı ayrı örelim. İç kenarlardan da 9 defa her sırada 3 ilmek eksiltelim.8 cm. (10 sıra) yaka başlangıcından sonra ipliğimizi koparalım.Şimdi ön için bıraktığımız 177 ilmeği alalım ve arka gibi bitirelim.
  hazırlanışı: kaydırma ile omuzları birleştirelim.Kolların altlarını dikelim. kol ağızlarını ve yakanınetrafını 1 sıra sık iğne ve 1 sıra punto gambero ile temizleyelim
 2. 2
  ayperim
  Usta Üye

  Cevap: Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması

  Reklam  Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması
  Açıklamalı kolsuz bayan bluz modeli
  Tığ İle Trabzan Kısa Kollu Bluz Örneği ve Açıklaması.jpg


  Malzemeler: 6 numara şiş7 numara dairesel şişnaylon ağırlıklı fazla kalın olmayan uygun ip.
  Yapılışı:
  ARKA
  6 numara şişe 72 ilmek ile başlayın.2 sıra düz örün.Sonraki 4 sıra boyunca düz tarafı düz ters tarafı ters örün.Bu 4 sırayı tamamladıktan sonra
  1.sıra (düz sıra): Düz örün başta ve sonda 1′er ilmek kesin.
  Sonraki her 6. sırada (2 defa) ve ondan sonrada her 4.sırada (3 defa) sıra başında ve sonunda 1′er ilmek kesin.Elimizde 60 ilmek kalmış olacak.25cm kadar yine normal örmeye devam edinson ördüğünüz sıra ters olacak.
  Düz sırada: Düz örülecek sıra başında ve sonunda 1′er ilmek arttırılacak.Sonra her 6. sırada (5 defa) sıra başında ve sonunda 1′er ilmek arttırılacak.(72 ilmek olacak)
  Parça boyu 35 cm olana kadar normal örülecek.
  Kol Şekli:
  Sonraki iki sıranın başlangıcında 4′er ilmek kesilecek.Sonraki her sıranın sonunda 1′er ilmek kesilecek (6 defa 52 ilmek kalacak).Kol oyuntusu 20 cm olana kadar normal düz örülür.Yalnız bu parça bitirilmeden başka bir şişe alınarak yada geniş bir çengelli iğneye ilmekler geçirilerek bekletilecek.
  ÖN
  Kol oyuntusu 125 cm olana kadar arka parça gibi çalışılacak (elimizde 52 ilmek olacak ve 125 cm tamamlanırken son örülen sıra ters sıra olacak)
  Boyun Şekli:
  Düz sırada: 19 ilmek düz örülürortadaki 14 ilmek diğer ip yumağı ile kapatılır ve sıra sonuna kadar düz örülür.Her iki omuz ayrı yumaklarla ve aynı anda örülürkenboyun tarafında her 3 sırada 3 defa 1′er ilmek kesilir (16 ilmek kalacak).Yine kol oyuntusu 20 cm olana kadar düz örülür ve ilmekler kapatılmaz.
  BİTİRME
  Arka parça ve ön parça omuzları3 şiş ile birleştirilerek kapatılır.(3 şiş ile birleştirme tekniğini aşağıya ekledim)
  Boyun bandı: Bluzun ön tarafı size bakacak şekilde dairesel şişe arka parçada açıkta kalan ilmekleri alın ve boyun çevresinden(arkadan aldığınız ilmeklerle birlikte toplam 64 ilmek olacak) ilmek almaya devam edin.65 cm oluncaya kadar 1 ters1 düz örün ve kapatın.
  Kol bandı: Yine bluzun ön yüzü size bakacak şekildedairesel şiş ile kol çevresinden 70 ilmek alın.Kesinlikle parçayı birleştirmeden 2 sıra düz örün ve ters sıra ile kesip bitirin.Bu işlemi diğer kola da uygulayın.VE bluzun yanlarını dikerek tamamlayın.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi