Makbule Hanım

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Makbule Hanım ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Makbule Hanım

  Reklam  Makbule Hanım

  Forum Alev
  Türk tarihi Türk kadınının kahramanlık sayfalarıyla doludur. Bu kahraman Türk kadınlarından biri de Milli Mücadelede eşi Halil ile birlikte dağlara çıkan, işgalci Yunan kuvvetlerine karşı silahlı mücadele veren ve bir çatışmada şehit düşen Makbule Hanım..


  Makbula Hanim Gordes.jpg

  Türk tarihi Türk kadınının kahramanlık sayfalarıyla doludur. Bu kahraman Türk kadınlarından biri de Milli Mücadelede eşi Halil Efe ile birlikte dağlara çıkan, işgalci Yunan kuvvetlerine karşı silahlı mücadele veren ve bir çatışmada şehit düşen Makbule Hanımdır.

  1902 yılında Gördes'te dünyaya gelen Makbule Hanım, 1921 yılında Usturumcalı Halil Efe ile evlenmiş iki ay sonra da kocasıyla beraber akıncı olarak dağlara çıkmıştır. Müfrezelerle beraber, Demirci, Gördes, Simav, Bigadiç ve Sındırgı dağlarında sürekli dolaşan ve çok cesur olan Makbule Hanım, müfrezeleri en ümitsiz zamanlarda cesaretlendirmiş, her yerde her müsademede kahramanca savaşmıştır.

  Düşmanla en amansız çatışmalarda bulunmuş, dağ hayatının bütün olumsuz şartlarına ve kocası Halil Efe'nin bütün ısrarlarına rağmen kocasının yanından ayrılmayı asla kabul etmemiştir. Düşmanla birkaç büyük muharebede bulunmuş, iki defa kocasıyla beraber pusuya düşmüş, fakat hiç bir zaman metanetini kaybetmemiş, telaş göstermemiştir.

  Gördes kızı Makbule Hanım 17 Mart '1922'de Akhisar-Sındırgı arasında Koca Yayla'da düşmanla girişilen bir çarpışma sonucu şehit olmuştur.

  Makbule Hanım'ın aziz hatırası ve kahraman ismi Manisa'nın Gördes ilçesinde şehrin merkezindeki Şehit Makbule Hanım Meydanı ve yine aynı ilçedeki Şehit Makbule Hanım İlköğretim Okulunda yaşatılmaktadır.

  Ruhu şad olsun.

 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Makbule Hanım

  Reklam  mapushane kapısı akşam kapanırsa sabah açılır yiğidin önünden elbet kaçılır var mı lan bana yan bakan selamun aleyküm!!!
  cevap:aleyküm selam ohhh... 3. 3
  Filiz
  Bayan Üye
  Makbule hanım gibi nice isimsiz kahraman Türk kadınlarına Allahtan rahmet diliyoruz. 4. 4
  Ziyaretçi
  süperrrrrr

 5. 5
  Ziyaretçi
  makbule hanımın mezarı sındırgının eğridere köyü koca yaylada bulunmaktadır.köyümüzde böyle bir şehidimiz olduğundan minnattarız.

 6. 6
  Ziyaretçi
  sağol
  teşekkür ederim

+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
makbule hanımın hayatı,  gördesli makbule hanımın hayatı,  makbule hanım kimdir,  gördesli makbule,  gördesli makbule hanım hayatı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 6 kişi