Atatürk Devrimleri / Hukuk Devrimleri - Mecellenin Kaldırılması ...

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Mustafa Kemal Atatürk Bölümünden Atatürk Devrimleri / Hukuk Devrimleri - Mecellenin Kaldırılması ... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  Atatürk Devrimleri / Hukuk Devrimleri - Mecellenin Kaldırılması ...

  Reklam  Atatürk Devrimleri / Hukuk Devrimleri - Mecellenin Kaldırılması ...

  Forum Alev
  Mecellenin Kaldırılması

  Mücelle, dinin eksikliğinden değil, zorlayan iktisadi ve sosyal koşullar sonunda o çağdaki şeriat hukukunun eskimişliğine bir çare idi. Çünkü hukuk sistemleri devamalı değişiyordu, Batılılaşma reformlarına mecbur kalan imparatorluk bir yandan Batı'dan iktibaslar yapıyor, bir yandan şeriatta düzenlemeler yapıyordu. Bu durum cumhuriyete kadar iki başlı toplum yapısına yol açmıştır.


  Mecelle Cemiyeti'nin başında Ahmet Cevdet Paşa vardı. 1869'da kuruldu, 1870'de ilk kitabını çıkardı, padişah bunu onayladı, yürürlüğe girdi.

  Fakat skolastik medreseyi karşısında buldu. İmam Züfer'in ictihadı bahane edilerek Cevdet Paşa azlettirildi. Mecelle fetva kapısına nakledildi.

  Cemiyet 1888'de lağvedildi. Bu cemiyetin kitapları, 1926'ya kadar yürürlükteydi.
  1926'da İsviçre medeni kanunu alınarak mesele kökten halledildi.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Atatürk Devrimleri / Hukuk Devrimleri - Mecellenin Kaldırılması ...

  Reklam  Toplum hayatını ilgilendiren bir çok alanda yenilikler yapılmış ve çağdaş bir Türkiye inşasına başlanmıştır.Hukuk ve siyaset alanında yapılan değişiklikler sayesinde bir çok kolaylıklar olmuştur.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi