Kamu Yönetimi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kamu Yönetimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kamu Yönetimi

  Reklam  Kamu Yönetimi

  Forum Alev
  KAMU YÖNETİMİ
  Kamu yönetimi, iller, genel müdürlükler, belediyeler gibi kamu kuruluşlarının görevlerini yerine getirmesi için bütün kaynakların nasıl örgütlenmesi, ne gibi yöntemlerle çalıştırılmasının planlanması, uygulanması ve denetiminin bütünüdür.

  Kamu yönetimi programında, kamu yönetimi alanında, araştırma faaliyetlerini yürütecek ve Türk ekonomisinin özel ve kamu sektörlerinden gereksinim duyulan kaliteli insan gücünü yetiştirmek amacıyla eğitim yapılır. Kamu Yönetimi programında devlet teşkilatının çeşitli kademelerinde çalışacak elemanlara hukuk ve sosyal bilimler bilgisi kazandırmak amacıyla politika, maliye, uluslararası ilişkiler alanında eğitim ve araştırma yapılır. Öğrencilere bu eğitim yöntemiyle sorunları kavramada ve çözmede çok yönlü düşünme becerisi kazandırılır.

  Dört yıllık lisans eğitiminde kamu bağlamında yönetim ve örgüt, yönetim bilim, siyasal düşünceler tarihi, idare hukuku, anayasa hukuku, istatistik, sosyal psikoloji, medya ve kamuoyu, siyaset psikolojisi, iktisat, iktisadi sistemler, Türkiye Ekonomisi, işletme yerel yönetimler gibi dersler okutulur.

  Kamu yöneticisi , hükümetin gönderdiği kanun ve emirlerin ilgili dairelere iletilmesini ve bunların uygulanmasını sağlar. Halkın dilek ve şikayetlerini dinler. Özellikle vali ve kaymakamlar bulundukları il ve ilçelerin güvenliğinden, ekonomik ve sosyal gelişmelerinden sorumludurlar. Resmi ve özel kuruluşların yönetim birimlerinde yönetici olarak çalışan mezunlar, kanun ve yönetmeliklerin en uygun şekilde çalışmasını sağlar, bu konuda diğer personeli denetler, kısaca yönetim biliminin ilkelerini çalıştığı kurumlarda uygular.

  Kamu yönetimi bölümünden mezun olan kişilere lisans diploması verilir. Mezunlar kamu kuruluşlarında, Başbakanlık, DPT, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Yerel İdareler, Kamu Teşebbüş ve Bankaları, İdari ve Vergi Mahkemeleri’nde çalışabilirler. Kaymakamlık, Yargıçlık, özel şirketlerde uzmanlık ve müfettişlik yapabilirler. Mezunlar özel bankalarda, sigorta firmalarında ve şirketlerde idari görevde çalışabilir yada yönetim kademelerinde görev alabilirler.

  Kamu yönetimi bölümünden mezun olanların sayısı fazla olduğu için rekabet fazladır. Yabancı dil ve yüksek lisans derecesine sahip kişilerin iş bulma olanağı fazladır.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kamu Yönetimi

  Reklam  dört yıl eğitim sonucunda verilen kamu yönetimi eğitiminde hukuk istatistik ve siyaset eğitimi alınmaktadır kamu yönetiminde ; kamuda , özelde genel müdürlüklerde yada belediyelerde nasıl çalışılacağının öğretisi gerçekleşir+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi