Onbaşı Seyit Anıtı ve Rumeli Mecidiye Bataryası (Gelibolu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Onbaşı Seyit Anıtı ve Rumeli Mecidiye Bataryası (Gelibolu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Onbaşı Seyit Anıtı ve Rumeli Mecidiye Bataryası (Gelibolu)

  Reklam  Onbaşı Seyit Anıtı ve Rumeli Mecidiye Bataryası (Gelibolu)

  Forum Alev


  Onbaşı Seyit Anıtı ve Rumeli Mecidiye Bataryası (Gelibolu)

  Gelibolu, Kilitbahir yakınında Mecidiye Şehitliğinin karşısında bulunan alandaki bu anıt, Seyit Onbaşı’nın anısına yapılmıştır. Mermer bir kaide üzerine 275 kg.lık bir mermiyi taşıyan Seyit Onbaşı’nın bronz heykeli yerleştirilmiştir.

  Seyit Onbaşı Edremit’in Havran-Çamlık Köyü’nde 1889 yılında dünyaya gelmiş, 1909’da askere alınmıştır. Askerliğinin 6.yılında Gelibolu Mecidiye Bataryasında topçu eri iken Queen Elizabeth ve Ocean zırhlılarının açtığı ateş sonucu açılan çukura baş aşağı beline kadar gömülmüştür. Yanındaki sıhhiye eri Onu bacaklarından çekerek kurtarmıştır. O sırada bataryada bir tane top ve birkaç topçu eri hayatta kalmıştır. Gemilerin ateşi devam etmekte iken topun mermiyi kaldıracak olan metaforası (vinci) isabet aldığı için parçalanmıştır. Bunun üzerine Seyit Onbaşı, 276 kg.lık mermiyi arkadaşı Niğdeli Ali’nin yardımı ile sırtlamış ve bu şekilde topun altı basamağını çıkarak mermiyi topa sürmüş ve ateşlemiştir. Bu atışla Ocean’a isabet eden mermi gemiyi hareketsiz bırakmış ve bir süre sonra da Ocean batmıştır. Bundan sonra Türk Müstahkem Mevkileri Komutanı Miralay Cevad Bey (Alb.Cevat Çobanlı) eliyle Ona onbaşı rütbesini takmıştır.

  Seyit Onbaşı Kurtuluş Savaşı’na katılmış ve yaralanmıştır. Savaştan sonra Havran’da bir yağ fabrikasında hamallık yaparken 50 yaşında zatürreeden ölmüştür. Bugün doğduğu köye, Havran’daki ilkokula ve bir sokağa Onun ismi verilmiştir. Havran’da top mermisini taşırken temsil edilen bir heykeli bulunmaktadır.

  Mecidiye Bataryasının bulunduğu yerde o günün anısına mermerden bir kaide üzerinde dikdörtgen şeklinde yukarı yükselen Mecidiye Anıtı bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Onbaşı Seyit Anıtı ve Rumeli Mecidiye Bataryası (Gelibolu)

  Reklam  hep duyarız 250-300 kg lık mermiyi sırtına almış diye seyit onbaşı iman kuvvetinden başka bir şey olamaz o kadar yük kalkmaz çünkü bu arada 6 yıl dan fazla askerlik yapmış şimdi 1 yıl askerlik+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi