Boran Kuşu (Hydrobates pelagicus)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Boran Kuşu (Hydrobates pelagicus) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Boran Kuşu (Hydrobates pelagicus)

  Reklam  Boran Kuşu (Hydrobates pelagicus)

  Forum Alev
  Albatros ve yelkovankuşlarıyla akraba olan bu deniz kuşlarının, dünya­nın hemen her yanına dağılmış 20 kadar türü vardır. Ayrı bir familya oluşturan bu türler­den hepsinin sırt tüyleri koyu boz ya da kahverengi, göğüsleri daha açık renktedir. Albatros kadar olmasa bile, rüzgârlı havalar­da dengelerini yitirmeden uçmalarını sağla­yan oldukça uzun ve güçlü kanatları vardır. Borankuşu ya da fırtınakuşu adı da bu özellik­lerinden kaynaklanır. Albatroslar ve yelko-vankuşları gibi bu kuşların da burun delikleri, gaganın üstünde birleşen genişçe bir boru biçimindedir.


  Borankuşları denizin üstünde dolaşarak av­lanan perde ayaklı kuşlardır. Kuzey yarıküre­de yaşayan türler suyun üstünde kısa ve hızlı adımlarla yürür gibi dolaşırken, güney yarıkü­redeki türler suyun üstünde sıçraya sıçraya yem arar. Buna karşılık türlerden çoğunun bacakları kısa ve güçsüz olduğu için karada yalpalayarak, beceriksizce yürürler.


  Denizin üstünde kilometrelerce uçan bo­rankuşları karaya yalnızca üremek amacıyla çıkar ve kalabalık koloniler halinde yuvalanır. Yuvalarına geceleri girip çıktıkları için varlık­ları kolay kolay fark edilmeyen bu kuşlar aslında geceleri son derece gürültücüdür. Dişi borankuşu kaya yarıklarına ya da kıyıdaki yumuşak topraklarda kazdıkları oyuklara be­yaz, tek bir yumurta bırakır. Türlerin en tanınmışı olan bayağı borankuşu (Hydrobates pelagicus) Avrupa kıyılarındaki adalarda ve kayalıklarda ürer.


  Ayrı bir familyanın üyesi olan dalıcı boran­kuşları, tombul gövdeleri ve kısa kanatlarıyla bu en yakın akrabalarına hemen hiç benzeme­yen, siyah-beyaz renkli küçük deniz kuşları­dır. Üstelik borankuşları gibi suyun üstünde sekerek ya da dolaşarak değil dalarak yiyecek ararlar.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Boran Kuşu (Hydrobates pelagicus)

  Reklam  Deniz kenarlarında ve denizden beslenerek yaşayan hayvanlar uzun deniz yolculuğuna çıkabiliyorlar. Karaya sadece çiftleşmek amacıyla inen bu kuşlar ayakları oldukça geniştir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
boran kuşu resimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi