Beç Tavuğu (Numida sp.)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Kuşlar Bölümünden Beç Tavuğu (Numida sp.) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Beç Tavuğu (Numida sp.)

  Reklam  Beç Tavuğu (Numida sp.)

  Forum Alev
  Beç Tavuğu (Numida sp.)

  Tüyleri genellikle boz ya da siyah üstüne benekli olan beçtavuklarının çoğu, Afrika'nın savanlarında ve Madagaskar Adası'nda bugün bile yabani olarak yaşar. Ama 16. yüzyılda Afrika'ya giden Avrupalı gezginler Gine kıyılarında gördükleri bu ya­bani tavukları ülkelerine götürerek evcilleştir­mişlerdir. Sekiz türü olan bu kuşlardan bazısı bugün birçok ülkede eti ve yumurtası için çiftliklerde beslenir. Üstelik en küçük bir tehlike sezdiğinde çok yüksek sesle gıdakladı-ğından iyi bir bekçi sayılır.

  Uzunlukları 43-75 cm arasında değişen beçtavuklarının dişisi ile erkeği birbirine çok benzer. Büyük ölçüde evcilleştirilmiş olan bayağı beçtavuğu (Numida meleagris) yakla­şık 50 cm uzunluğundadır. Çıplak olan baş ve boyun derisi kıpkırmızı, tüyleri koyu boz üstüne beyaz beneklidir. Tepesinde kemiksi bir ibik bulunur ve gagasının altından hindi-ninki gibi kırmızı ve mavi renkli deri parçaları sarkar. Doğu Afrika'da yaşayan tepeli beçtavuğunun (Guttera cristata) tüyleri kara üstüne mavi benekli, boynu mavi, gırtlağı kırmızıdır ve başında uzun, kara bir ibik vardır. Beçta­vuklarının en iri ve en renkli türü olan akbaba beçtavuğunun (Acryllium vulturinum) başı ve uzun boynu akbabanınki gibi çıplaktır.

  Yabani beçtavukları çoğu zaman sürüler halinde yaşar ve yerde böcek arayarak dola­şırken gürültülü, kaba ötüşleriyle birbirlerine seslenirler. Ürkütüldüklerinde bütün sürü bir ağızdan çığlıklar atar ve iri gövdelerini yerden güçlükle kaldırarak ağır ağır havalanıp yakın­daki bir ağacın dallarında yeniden bir araya toplanır. Geceleri genellikle ağaçların üzerin­de tüneyerek geçirirler. Dişiler yuva yapmak için fazla uğraşmadan toprağın üstüne 20 kadar yumurta bırakır. Tavuk yumurtasından daha küçük ve sarıları daha koyu renkte olan yumurtaları oldukça lezzetlidir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Beç Tavuğu (Numida sp.)

  Reklam  Bec tavuğun kökeni Afrika'dır. Et ve yumurtası içine farklı ülkelere götürülerek beslenmiştir. İri bir hayvan olan bec tavuğu tehlike karşısında hemen ses çıkartır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi