Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Küresel Isınma Bölümünden Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir

  Reklam  Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir

  Forum Alev
  Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir


  İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor.Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor.
  Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı, karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor. Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor.Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar, ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

  Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.

  Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
  Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

  2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.


  Peki bu sıcaklık artışı yani küresel ısınma nelere yol açıyor, hayatımızı nasıl etkiliyor?

  Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden, okyanus derinliklerine, ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

  Kutuplardaki buzullar eriyor, deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

  Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar, seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli, şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

  Kışın sıcaklıklar artıyor, ilk bahar erken geliyor, sonbahar gecikiyor, hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.

  İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

  Küresel ısınma insan sağlını da doğrudan etkiliyor
  Bilimadamları, iklim değişikliklerinin kalp, solunum yolu, bulaşıcı, alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde. 2. 2
  fberhanfb
  Yeni Üye

  --->: Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir

  Reklam  Kuresel ısınma Nedir Sebepleri Nedir zararlari nedir teşekkürler güzel bilgiler
+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
küresel ısınma nedir zararları nelerdir,  küresel ısınma nedir fayda ve zararları,  küresel ısınma nedir yararları ve zararları,  küresel ısınmanın sebepleri ve zararları,  küresel ısınmanın zararları
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi