Kur'anı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi - Kur'nı- Kerimim Kitap Haline Getirlmesi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kuranı Kerim Bölümünden Kur'anı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi - Kur'nı- Kerimim Kitap Haline Getirlmesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kur'anı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi - Kur'nı- Kerimim Kitap Haline Getirlmesi

  Reklam  Kur'anı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi - Kur'nı- Kerimim Kitap Haline Getirlmesi

  Forum Alev
  Kur'anı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi - Kur'nı- Kerimim Kitap Haline Getirlmesi

  Mehmet Paksu, 'Hz. Muhammed (s.a.v), yaşadığı dönemde Kur'an-ı Kerim'i neden bir kitap haline getirmedi?' diye soran bir okuyucusuna şu gerçekleri açıkladı.  Mehmet Paksu'nun yazısı

  Kur'an'ı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi?

  Merhaba hocam, ben size Rusya'dan yazıyorum. Eşim kısa bir zaman önce İslam dinini kabul ederek Müslüman oldu.
  Benim herhangi bir zorlamam olmadan, ama daha tam olarak her şeye bizim gibi bir kültür içinden gelmiş insanların yaptığı gibi tam bir teslimiyet içinde değil, sürekli sorulara cevap aramaya çalışıyor. Benim için normal olan ve daha bugüne kadar aklıma dahi getirmediğim, nedenini sorgulamadığım olayları sorgulamaya çalışıyor, tabi ki ben bunu doğal karşılıyorum. Bana geçenlerde bir soru sordu.

  Mesela Hz. Muhammed (s.a.v), yaşadığı dönemde Kur'an-ı Kerim'i neden bir kitap haline getirmedi? Nasıl oluyor da kendinden sonraki insanlar bunları sure sure bir dizin haline getiriyorlar?

  "Bu kadar çok ince düşünen bir insan bunu neden yapmadı?" diyor. Ben buna bir cevap veremedim. Sizin cevabınızı bekliyorum. (Ahmet Apa) Kur'an-ı Kerim'in inişi Peygamberimiz'in (a.s.m.) zamanında tamamlandığı gibi, kayda geçmesi ve ezberlenmesi de Peygamberimiz hayatta iken gerçekleşti.

  Kur'an-ı Kerim ayet ayet veya sûreler halinde vahiy oldukça Peygamberimiz vahiy katiplerinden birisini çağırır ve hemen yazdırırdı. Yeni nâzil olan ayeti, daha önce gelen sûre ve ayetlerin neresine konacağını bildirirdi. Ancak gelen bu vahiyler kronolojik bir sıraya göre değil de, Kur'an'ın kendisine özgü üslûbuna göre sıralanırdı. İnen bütün ayet ve sûreler bizzat Peygamberimiz'in (a.s.m.) huzurunda yazılırdı.

  Bu arada vahiy kâtipleri bir nüsha da kendileri için yazardı. Bu şekilde ayetlerin kaydı ve zabtı sağlanmış olurdu. Yazılan ayetler daha sonra Peygamberimiz'e okunur, gözden geçirilir; yazım hatası varsa düzeltilirdi. Bundan sonra ilk yazılan nüsha Peygamberimiz'in evinde bulundurulurdu. Yazılan nüshalar Peygamberimiz'in (a.s.m.) evinde muhafaza edilirdi.

  O zamanlar yeterli miktarda kâğıt bulunmadığından, gelen vahiyler tabaklanmış derilere, tahta levhalara, develerin kürek kemiklerine, beyaz yassı taşlara, hurma dallarına, kâğıt parçalarına ve porselenlere yazılırdı. Ayetlerin düzenlenmesi, kesin bir emir ve hükümle yapılıyordu. Hz. Cebrail, Peygamberimiz'e, "Falan ayeti falan yere koyun" diye tarif eder, Peygamberimiz de ona göre sırasını ve düzenlemesini yaptırırdı.

  Pek çok İslam alimine göre, "sûrelerdeki ayetlerin düzenlenmesi Hz. Cebrail'in tarifiyle Resulullah tarafından yapılmıştır." Sûrelerin düzenlenmesi ayetlerde olduğu gibi vahye dayalı olarak yapılmıştır. Zaten her yönüyle vahiy eseri olan Kur'an-ı Kerim'in düzenlenmesinin de vahiy sonucu olarak yapılması gerekirdi.

  Çünkü Peygamberimiz'in (a.s.m.) zamanında pek çok Sahabi tarafından Kur'an'ın tamamı ezberlenmişti.

  O zamanlar çok sayıda Kur'an hafızı mevcuttu. Sahabilerin bu okuyuşu da belli bir sıraya göreydi. Kur'an'ın Peygamberimiz tarafından düzenlendiği ayrıca Kur'an'da da yer alıyor: "Onu toplamak ve okutmak bize aittir. O halde biz onu sana okuduğumuz zaman okunuşunu takip et." 11 Peygamberimiz'in zamanında Kur'an-ı Kerim bizim bildiğimiz şekliyle bir cilt halinde değildi. O zaman böyle bir şeye ihtiyaç duyulmamıştı. Çünkü henüz vahiy kesilmişti ve Peygamberimiz hayattaydı.

  Peygamberimiz'in vefatından sonra Yemame Savaşı gibi yetmiş kadar hafızın şehit olması ve benzeri olaylar Kur'an'ın müstakil bir cilt halinde derlenmesi zaruretini ortaya çıkardı.

  Hz. Ebû Bekir'in halifeliği günlerinde bu görev vahiy kâtiplerinden Zeyd bin Sâbit'e verildi. Hz. Zeyd de çeşitli maddeler üzerine yazılan Kur'an ayetlerini topladı, hepsini bir araya getirdi. İşte ilk defa meydana getirilen bu Kur'an'a "Mushaf" ismi verildi. (Bu konuda daha geniş bilgiyi "Hayatımızdaki Kur'an" isimli kitabımızda bulabilirsiniz.)

  1. Kıyâme Sûresi, 17-18.
 2. 2
  SALİHA
  Bayan Üye

  Cevap: Kur'anı neden Peygamberimiz kitap haline getirmedi - Kur'nı- Kerimim Kitap Haline Getirlmesi

  Reklam  Peygamberimizin vefat etmesine yakın bir zamana kadar vahiy halen gelmekteydi. Vefat ettikten sonra hafızların bir çoğu savaşta ölmesi ile bu zaruret artmıştır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi