Larenjit iltihabı - gırtlak iltihabı nedir - gırtlak iltihabı tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Larenjit iltihabı - gırtlak iltihabı nedir - gırtlak iltihabı tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Larenjit iltihabı - gırtlak iltihabı nedir - gırtlak iltihabı tedavisi

  Reklam  Larenjit iltihabı - gırtlak iltihabı nedir - gırtlak iltihabı tedavisi

  Forum Alev
  Larenjit iltihabı - gırtlak iltihabı nedir - gırtlak iltihabı tedavisi

  Gırtlağın akut ya da kronik iltihapları olan larenjıtler sık görülür ve genellikle iyi gidişlidir. Ama çocuklarda solunum güçlüğüne ve nefes darlığına yol açma tehlikesi vardır. Erişkinlerde ise kronik larenjit sonrasında tıimöral süreçler gelişebilir. Bu nedenle hastalığın dikkatle izlenmesi gerekir

  AKUT LARENJİT

  Akut nezleli larenjit gibi sık görülen basit gırtlak iltihabında ses kısıklığı yaygındır; ses tellerinin ciddi bir biçimde etkilendiği bazı olgularda ses bütünüyle yitirilebilir (afoni). Hasta boğazının derinliklerinde güçlü bir yanma ve kuruma duyumsar. Boğazmda yabancı bir cisim varmış duygusuna kapılır ve boğazındaki “gıcığı” temizlemeye çalışır. Önemli bir belirti de kuru, rahatsızlık verici bir öksürüktür; hasta bir süre sonra balgam çıkarmaya başlar.

  NEDENLERİ

  Hastalık, ısı değişiklikleri sonucunda ortaya çıkar; soğuk, toz ve duman kolaylaştırıcı etkenlerdir. Üşütme de başlatıcı olabilir: Hava burun boşlukların-dan geçerken ısınır ve tozlardan, pisliklerden arıtılır; burun solunumu engellendiğinde, tozlar doğrudan gırtlağa ulaşarak iltihaba yol açabilir.
  Akut nezleli larenjit genellikle kendiliğinden kısa sürede iyileşir, ama mesleklerinde sesini kullananlar için ciddi sonuçlara yol açabilir.
  Bazen ağır gidişli olabilen bir biçim de grip larenjitidir.

  Bu hastalığın etkeni bir virüstür ve daha önce açıklanan nezleli biçim hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Başka mikropların hastalık etkeni olan virüse eklenmesiyle belirtiler ağırlaşabilir. Genellikle özellikleri nezleli biçime benzeyen ve grip enfeksiyonu sırasmda ortaya çıkan bir gırtlak iltihabı biçimidir. Ses yitimi, yanma, öksürük gibi belirtileri vardır. Ama uzman bir hekimin muayenesinde, nezleli biçimde olduğu gibi şiş ve ödenıli görünen mukozada küçük damarlardan oluşan bir damar ağı ve kanama eğilimi saptanır, özellikle yaşlı ve zayıf düşmüş kişilerde sık olmak üzere iltihabı süreç, alt solunum yollarına yayılarak kanamalı bir soluk borusu-bronş iltihabına neden olur.
  Ülserli ya da şiddetli ödem ve şişlikle seyreden daha ağır gırtlak iltihabı türeri de vardır. Larenjitler kızamık, tifo ve frengi sırasında da ortaya çıkabilir.
  Gırtlak ödemi enfeksiyona ya da alerjik kökene bağlı olarak gelişebilir. Gırtlağın bazı bölgelerinin bağdokusu sıvı emerek (serum ve hücre) şişer ve gerilir. Ödemler arasında en yaygın olanı epiglot (besinlerin gırtlağa kaçmasını önleyen kapakçık) ödemidir; yutmayı güçleştirir ve ağır olgularda solunumu engeller. Ses tellerindeki Ödemler özellikle ses tellerinin alt yüzlerini etkileyerek solunum güçlüğüne ya da nefes darlığına neden olurlar. Bu da ağır bir boğulma tehlikesi yaratabilir.
  Gırtlakta apse ve flegmon da (çoğunlukla ülserleşmeye ya da apseye yol açan bağdokusu iltihabı) gelişebilir. Bunun sonucunda kulaklara da yayılabilen çok şiddetli boğaz ağrısı ortaya çıkar, yutma ve solunum güçleşir. Ayrıca ateş ve vücut genelinde başka bozukluklar görülür.

  TEDAVÎ

  Bütün gırtlak iltihabı olgularında sigara içmemek ve olabildiğince az konuşmak gerekir. Hekim hastalığın yapısını aydınlattıktan sonra, uygun bir tedavi uygular. Tedavi, ağızdan ya da iğneyle verilen aşın kanlanmayı giderici ve iltihap önleyici ilaçlar ile solunum yoluyla ya da aerosol biçiminde yerel olarak verilen kanlanma giderici, ağrı kesici, mu-kus salgısını sulandırıcı ve kortizonlu ilaçlardan oluşur. Antibiyotik tedavisi çok az uygulanır.
  Gırtlak ödeminde ilaçlar yetersiz kaldığında, trakeotomi (soluk borusunun delinmesi) gerekebilir. Böylece gırtlak tıkanıklığını gidermek için yeni bir solunum yolu sağlanır. Ödemlerin başlangıç evresinde ya da hafif olduğu durumlarda, toplardamar içine kortizon ve türevleri yüksek dozlarda verilir. Bu yolla ödem çözülebilir.
  Apse ve flegmon (çoğunlukla ülserleşmeye ya da apseye yol açan bağdokusu iltihabı) olgularında, hekim antibiyotik tedavisi uygular ve gerekirse birikmiş olan irin kütlesi cerrahi olarak açılır.

  KRONİK LARENJÎT

  Yeterince tedavi edilmeyen ya da önemsenmeyen bir akut gırtlak iltihabı kronikleşebilir. Bu durum özellikle sürekli üşüten, sinüs iltihabı olan ya da sesini çok kullananlar (seyyar satıcılar, hatipler, öğretmenler) ile aşırı sigara içenlerde görülür. Ses fiz tonlarını yitirerek zamanla azalır, giderek inatçı bir hal alan öksürük görülür. Bazı olgularda öksürükle birlikte az miktarda balgam ya da kan çıkarılır.

  Soru

  Gırtlak iltihabı etkenleri nelerdir?

  Cevap
  Gırtlak iltihabı etkenleri grip virüsü, rhinovirüs, adenovirüs gibi virüsler ile streptokok, stafilokok, pnömokok, diplokok, proteus, pseudomonas gibi bakterilerdir.

  Soru

  GIRTLAK İLTİHABINI HAZIRLAYICI ETMENLER NELER?

  Cevap
  Hazırlayıcı etkenlerin en önemlileri sesin aşın kullanımı, tütün, soğuk ve olası vitamin eksiklikleridir.

  Soru

  Gırtlak iltihabı daha çok hangi mevsimlerde görülür?

  Cevap
  En çok kış ve ilkbahar aylarında görülür.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Larenjit iltihabı - gırtlak iltihabı nedir - gırtlak iltihabı tedavisi

  Reklam  Daha fazla çocuklarda görülen bu hastalık çocukların nefes almalarını zorlaştırmakta ve çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır.Bu hastalıkların da ilaç ile tedavisi mümkün olmakla beraber çocukların rahatsız olmasına nedenleri arasında soğuk algınlıkları gelmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ses telleri kanlanması nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi