HorLama ve Uyku Apnesi NasıL Tedavi EdiLir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden HorLama ve Uyku Apnesi NasıL Tedavi EdiLir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  HorLama ve Uyku Apnesi NasıL Tedavi EdiLir?

  Reklam  HorLama ve Uyku Apnesi NasıL Tedavi EdiLir?

  Forum Alev
  Nasıl Tedavi Edilir: Horlama ve uyku apnesinin tedavisi her zaman kolay değildir. Hem hastanın dikkat etmesi gereken konular hem de hekimin uygulayacağı tedavi yöntemleri vardır. Hastanın dikkat edeceği konular kabaca şunlardır:
  -Mutlaka fazla kilolar verilmelidir. Fazla kilo uygulanacak diğer tedavilerinde etkisini olumsuz etkiler.
  -Yatmadan önceki 3 saat içerisinde sakinleştirici ilaçları ve uyku ilaçlarını almamak gerekir.
  -Yatmadan önceki saatlerde ağır yemek yememek ve alkol almamak gerekir.
  -Sırt üstü yatmamak veya yüksek yastıkta yatmak gerekir.
  -Çok yorgun olmak horlama ve apneyi arttırır.

  Hekim tarafından uygulanaak tedaviler ise şunlardır:
  Öncelikle üst solunum yolarında darlık yapan sebepler bulunursa bunlar tedavi edilmelidir. Burundaki et veya kemik ameliyatla düzletilebilir. Damak veya küçük dildeki sarkmalar yine ameliyatla düzeltilebilir. Damak veya küçük dile uygulanabilecek ameliyatlar direk olarak bıçak ile yapılabileceği gibi laser ya da son yıllarda daha fazla kullanılan radyofrekans ile uygulanabilir. Radyofrekans burundaki et büyümeleri içinde kullanılır. Laser tedavisi çok ağrılı olması ve sonuçlarının çok verimli olmaması nedeniyle giderek terkedilmektedir. Yüzün ve dilin anatomik yapılarının düzeltilmesiyle ilgili daha büyük ameliyatlarda vardır ancak bunlar nadiren uygulanır.
  Ameliyata uygun olmayan veya ameliyatla iyi sonuç alınamayan hastalarda kullanılan ve başarı yüzdesi çok yüksek olan bir yöntem de CPAP adı verilen bir cihazın kullanılmasıdır. Bu cihaz uyku sırasında takılan bir maske ile basınçlı hava solunmasını sağlar. Bu basınçlı hava ile solunum yollarının uyku sırasında daralması önlenmiş olur. Nerdeyse bütün hastalar bu cihazdan fayda görür. CPAP'ın dezavantajları, bir maske takılmak zorunda kalınması, çok pahalı olması, cihazın çıkardığı gürültünün hastayı rahatsız etmesi sayılabilir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: HorLama ve Uyku Apnesi NasıL Tedavi EdiLir?

  Reklam  Bunun için bazı kliniklerde hasta uyutulmakta ve dereceleri ölçülmektedir.Bu nedenle horlama merkezleri bulunmaktadır.Her insana uygulanacak tedavi yöntemleri farklı olabilmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi