Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kulak Burun Boğaz Bölümünden Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

  Reklam  Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

  Forum Alev
  Dış kulak yolu enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

  Dış kulak yolu enfeksiyonunun en önemli belirtileri kulak ağrısı, akıntı ve işitme azlığıdır; ancak aynı belirtiler orta kulak enfeksiyonlarında da görülebilir. Eğer havuz ve deniz banyosu sonrası bu bulgular ortaya çıkar ise ilk akla gelen dış kulak yolu enfeksiyonu olmalıdır. Kulak yolu dokunmakla ağrılıdır. Kulak deliği ödem (şişlik) sonucu kapanır. Kulak kepçesinin önünde ve arkasında ağrılı lenf bezi büyümesi olabilir. Vücut ısısında hafif yükselme ve halsizlik görülebilir. Çiğneme, esneme ve konuşma gibi çene ekleminin hareketine sebep olan davranışlar ağrıya sebep olabilir.

  Dış kulak yolu enfeksiyonunun sebebi nedir?

  Genellikle banyo, havuz ve deniz sonrası mikroorganizmalar sebep olur. Bakteriyel veya virütik sebeplidir; ancak dış kulak yolunun uzun süre ıslak kalması mantar enfeksiyonuna sebep olabilir. O nedenle yapılacak muayene sonucu mikrobun cinsi tespit edilip ona göre tedavi verilmelidir. Viral enfeksiyonlarda daha çok şikayetleri giderici yardımcı tedavi verilirken bakteri enfeksiyonlarında antibiyotik, mantar enfeksiyonlarında ise antimikotik ( mantara karşı) ilaç verilmektedir.

  Dış kulak yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

  Dış kulak enfeksiyonunda tedavinin en önemli kısmı kulak yolundaki mikrobik atık ve kulak salgısının vakum ile temizlenmesi ve lokal tedavi ( kulak damlası) dir. Ayrıca ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici kullanılmaktadır. Kulak yolu çok şişmiş ve tamamen kapalı ise kulak yoluna fitil konularak özel hazırlanmış damlalar ile kulak yolu 1-2 pansuman edilir.
  Ancak tedavide en önemli şey, kulak yolunun 1-2 gün ara ile vakumla temizlenmesidir.

  Dış kulak yolu enfeksiyonundan nasıl korunulabilir?

  Uzun süreli havuz ve deniz banyosu söz konusu ise veya dış kulak yolunda egzema hastalığı var ise kulak yolunun tıkaç ile tıkanması veya bone takılması çok önemlidir. Ayrıca dış kulak yolu hassas olan kişilerde deniz-havuz banyosu sonrası koruyucu amaçlı olarak kulak damlası kullanılması faydalı olur. Unutulmaması gereken en önemli nokta, kulak salgısının kulağımızın en iyi dostu olduğudur. Bu nedenle kulaklarımızın gereksiz ve abartılı bir şekilde temizlenmemesi gerekmektedir.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

  Reklam  Enfeksiyonların genellikle soğuk algınlıkları ile oluşması göz önüne alındığı zaman insanların kendilerine dikkat etmeleri gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi