Edirne Antl.

+ Yorum Gönder
Sınavlar ve KPSS Bölümünden Edirne Antl. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sarayLii
  Üye
  Reklam

  Edirne Antl.

  Reklam  Edirne Antl.

  Forum Alev
  Rusya, Sultan İkinci Mahmud'un Navarin'de Osmanlı donanmasının yakılması ile sonuçlanan olaylardan dolayı savaş tazminatı istemesi üzerine, Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açtı.

  Sultan İkinci Mahmud bu arada Yeniçeri Ocağı'nı kaldırmış, yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye isimli yeni bir askeri teşkilat kurmuştu. Teşkilatlanmasını henüz tamamlayamamış olan bu ordu Rus kuvvetleri karşısında önemli bir varlık gösteremedi. Eflak ve Boğdan'ı işgal eden Ruslar, Tuna'ya kadar indiler. Balkanları aşan Rusya, batıda Edirne, doğuda ise Erzurum'a kadar ilerledi. Bu gelişmeler üzerine Osmanlı Devleti barış istedi. Ruslarla yapılan Edirne Antlaşması sonunda, Yunanistan'a bağımsızlık verildi. Eflak, Boğdan ve Sırbistan'a imtiyazlar tanındı. Ruslar işgal ettikleri yerleri geri verdiler. Rus ticaret gemilerine boğazlarda geçiş hakkı tanındı. Osmanlı Devleti Rusya'ya savaş tazminatı ödemeyi kabul etti.
 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Edirne Antl.

  Reklam  Savaş nedeninde Ruslar haksız olmalarına rağmen savaşın kaybedilmesi ile Ruslar'ın istekleri kabul edilmek zorunda kalınmıştır. Savaşın kaybedilme nedeni değişen ordu sisteminin daha oturtulamamasıdır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi