Yoksa AY Dünyanın etrafında dönmüyor mu?

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Konu Dışı Başlıklar Bölümünden Yoksa AY Dünyanın etrafında dönmüyor mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dark.water
  Asker Üye
  Reklam

  Yoksa AY Dünyanın etrafında dönmüyor mu?

  Reklam  Yoksa AY Dünyanın etrafında dönmüyor mu?

  Forum Alev
  İnternette site site dolaşırken dikkatimi çeken bu ilginç yazıyı paylaşmak istedim.Uydumuz olan AY Dünyamızın etrafında dönmüyormuş.!! Başlığı İlk duyduğumda gülmüştüm ama çokta iyi bir fizik bilgim olmadığı için okuyunca olabilme ihtimalini düşündüm.Açıklama şu şekilde yapılmış.

  Ay’ın bizim etrafımızda döndüğü falan yokmuş. Ne O Dünyanın ne de Dünya Onun etrafında dönüyormuş. Fiziksel ifadesi ile Dünya ve Ay oluşturdukları sistemin kütle merkezi etrafında dönüyorlarmış. Dünya ve Ayı bir çubuğun iki ucundaki iki küre olarak düşünürsek Dünya Aydan 81 defa daha büyük olduğundan kütle merkezi Dünyanın merkezine 81 defa daha yakın olur. Gerekli hesaplamaları yaptığımızda ikisinin kütle merkezi Dünya içinde bir yerde olur. İşte Ay ve Dünya bu nokta etrafında dönüyorlarmış.


  işte o yazı..
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -
  -

  Uydumuz Ay’ sözü sizlere ne çağrıştırıyor bilmiyorum ama bana sahiplenme duygusu veriyor. Biz ademoğulları Dünyada oturup gökteki Ay’ı sahipleniyoruz. Neden çünkü Ay bizim etrafımızda dönüyor diye. Ne yazık ki bir çok şeyde olduğu gibi burada da yanılıyoruz veya bize yanlış öğretiliyor.

  Ay’ın bizim etrafımızda döndüğü falan yok. Ne O Dünyanın ne de Dünya Onun etrafında dönüyor. Bu nasıl oluyor? Fiziksel ifadesi ile Dünya ve Ay oluşturdukları sistemin kütle merkezi etrafında dönüyorlar. Dünya ve Ayı bir çubuğun iki ucundaki iki küre olarak düşünürsek Dünya Aydan 81 defa daha büyük olduğundan kütle merkezi Dünyanın merkezine 81 defa daha yakın olur. Gerekli hesaplamaları yaptığımızda ikisinin kütle merkezi Dünya içinde bir yerde olur. İşte Ay ve Dünya bu nokta etrafında dönerler. Fakat bu nokta Dünyanın merkezine yakın olduğundan Dünya sadece bir yalpalama hareketi yapar. Ay ise bizim etrafımızda dönüyor gözükür.

  kaynak: burdan
 2. 2
  By uĞur
  Üye

  --->: Yoksa AY Dünyanın etrafında dönmüyor mu?

  Reklam  döner döner arkadaş allahın işine karışılmaz+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ay kendi etrafında dönüyor mu
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi