Müzeler Haftası Konuşma Metni - Müzeler Haftası Hakkında Örnek Metin

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Müzeler Haftası Konuşma Metni - Müzeler Haftası Hakkında Örnek Metin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Müzeler Haftası Konuşma Metni - Müzeler Haftası Hakkında Örnek Metin

  Reklam  Müzeler Haftası Konuşma Metni - Müzeler Haftası Hakkında Örnek Metin

  Forum Alev
  Müzeler Haftası Konuşma Metni - Müzeler Haftası Hakkında Örnek Metin

  Sevgili Arkadaşlar!
  18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası’dır. Bu hafta süresince, ülkemizin tarih ve kültür varlıkları tanıtılır. Müzeler gezilerek eski eserleri korumanın önemi anlatılır, milli kültür ve tarih bilgilerimiz zenginleştirilir.

  Müzeler; sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili eserlerin sergilendiği yerlerdir. Geçmiş yıllarda yaşayan insanların düşünüş, inanç, yaşayış ve sanat anlayışlarını, bize bıraktıkları eserlerden öğreniriz. Geçmişi öğrenmek, bugünümüzü anlamamıza yardımcı olur.

  Yurdumuzda ilk müze 1846 yılında Ahmet Fethi Paşa tarafından İstanbul Aya İrini Kilisesi’nde kuruldu. Bu yıllarda, Osman Hamdi Bey tarafından İstanbul Arkeoloji Müzesi, Halit Eldem Bey tarafından da Türk ve İslam Eserleri Müzesi açılmıştır. Daha sonra ise, 1924 yılında Topkapı Sarayı Müzesi, 1928 yılında Etnoğrafya Müzesi, 1934 yılında Ayasofya Müzesi gibi önemli müzeler açılmıştır. Günümüzde ise, hemen hemen bütün illerimizde müze bulunmaktadır. Müzelerimizi dolduran tarihi eserler, yapılan arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılmaktadır. Anadolu’muz, dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Eski medeniyet kalıntılarının büyük çoğunluğu hâlâ toprağın altında gün ışığına çıkarılmayı beklemektedir.

  Yurdumuza gelen turistlerin büyük çoğunluğu müzelerimizi gezmektedir. Müzelerin zenginleştirilmesi için, bulduğumuz tarihi eserleri müzelere teslim etmeliyiz. İzinsiz kazı yapanlar, devletimizin güvenlik birimlerine bildirilmelidir. Müzeleri, bizim de mutlaka gezmemiz ve yaşadığımız topraklarda bizden önce yaşayan insanları tanımaya çalışmamız gerekir.

  Sahip olduğumuz tarihi eserleri korumak ve sahip çıkmak bir yurttaşlık görevidir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Müzeler Haftası Konuşma Metni - Müzeler Haftası Hakkında Örnek Metin

  Reklam  Müzeler kültür birikimlerini medeniyetleri şimdiki nesillere ulaştıran ve bilgi sahibi yapan kuruluşlardır.Müzelerde gezerek tarihte gezinti yaparız.Müzelerimiz için alınan ücretler aslında onların korunması ve iyileştirilmesi içindir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
forum hakkında örnek,  kompozisyon örnekleri müzeler,  forum hakkında örnek metin
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi