Öğretmenler Günü konulu Konuşma Metni örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Öğretmenler Günü konulu Konuşma Metni örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Öğretmenler Günü konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Öğretmenler Günü konulu Konuşma Metni örneği

  Forum Alev
  Öğretmenler Günü Konuşma Metni

  Sevgili Arkadaşlar!


  Harf devrimini yapan Mustafa Kemal Atatürk, yeni harflerin öğretilmesi için yazı tahtasının başına geçti. Milletimize yeni harfleri öğretmek için canla başla çalışmaya başlamıştı. Bakanlar Kurulu 11 Kasım 1928 günü yaptığı toplantıda, Ata’mıza “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını verdi. 24 Kasım, Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Ata’mızın yüzüncü doğum yıldönümünün kutlandığı 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi.


  Öğretmenler gününde, öğretmenlerimizin değerini, sorunlarını ve hizmetlerini hatırlar, onların emeklerini boşa çıkarmamak için gayrete geliriz. Biliriz ki, çalışkan, dürüst ve insani değerlere sahip insanlar olmamız, öğretmenlerimize verebileceğimiz en güzel armağandır.
  Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Sevgi dağıtıp içimizi aydınlatan öğretmenler bizi doğruya yöneltir, bilgili kişiler olmamız için çaba gösterirler. Dünyayı tanıtırlar bize. Gerçeği, daima gerçeği, yeniliği, gelişmeyi ve bilimi anlatırlar. Yeteneklerimizin gelişmesine yardımcı olur, doğruluk, dürüstlük ve yardımseverlik gibi evrensel değerlere ulaşmamızı sağlarlar. Bize anne olurlar, baba, kardeş ve arkadaş olurlar.

  Dünyanın en saygın insanları olan, siz öğretmenlerimin huzurunda saygı ile eğilirim. Geleceğimiz, gözlerinizde gördüğümüz ışıltılar gibi aydınlık olsun!

  ( Alıntı )

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Öğretmenler Günü konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Öğretmenler Günü İçin Konuşma Metni
  Bağımsız bir devlet olmak isteyen her ülke iki alanda daima hazırlıklı ve daima dinamik olmalıdır. Bunların biri askeri cephe biri de eğitim kurumlarıdır. Cephede mücadelesini düşmana karşı, eğitim kurumlarında ise mücadelesini cehalete karşı verecektir.
  Görünen düşmanı cephede dize getiren bir millet, eğer sinsi düşman olan cehaletle savaşmayı ihmal ederse gün gelir cehalet o milletin sonunu getirir. Bunu çok iyi bilen Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, savaş biter bitmez ülkenin eğitim sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapmış ve bu çalışmalarını devam ettirme görevini de biz öğretmenlere bırakmıştır.
  Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gereken bilgileri öğretir. Topluma hiçbir zaman arkasını dönmez, toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmaz.
  Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna feda eder. İdealist bir öğretmeni kahve köşelerinde vakit öldürürken göremezsiniz.
  Yaz tatili boyunca “Ne güzel, üç ay tatiliniz var, öğretmen olmak lazımmış.” Sözlerini çevremizden çok defa işittik. Bu sözü söyleyenlere gülümseyip geçiyoruz, çünkü onlar sorumluluğumuzun büyüklüğünün farkında değiller. Aslında biz hayatımızın her anında öğretmeniz. Kendimizi sürekli geliştirmek zorundayız. Topluma faydalı olan her fert göğsümüzü kabarttığı gibi, topluma zarar veren her fert de başımızı önümüze eğdiriyor. Cephede savaşan her askerde payımız olduğunu düşünürken, askerimize silah doğrultan her teröristin yetişmesinde de ihmalkârlığımız olduğunu düşünüyoruz.
  Biz millet olarak şanlı geçmişimizle daima övünürüz. Osmanlının en parlak dönemini incelerseniz o dönemlerde ilme ve öğretmenlere verilen değerin çok fazla olduğunu görürsünüz.
  Fatih Sultan Mehmet beyaz atına binmiş, ordusunun önünde, İstanbul’a ilk defa giriyor. İki yanında onu yetiştiren Akşemsettin, Molla Hüsrev ve Molla Gürani var. Şehir halkı yol boyunca dizilmiş heyecanla Türk ordusunu karşılıyor.
  Bu arada halkın arasından birçok kimse ellerindeki çiçek demetini padişaha sunmak için ileri atılıyor. Hepsi de Akşemsettin’i ak sakalıyla ağır duruşuyla padişah sanıp çiçekleri ona sunmaya çalışıyorlar. Akşemsettin atını geri çekip göz ucuyla Fatihi göstererek “Sultan Mehmet odur; çiçekleri ona veriniz” demek istiyor.
  Fatih Sultan Mehmet , çiçeklerle kendisine doğru yürüyenlere hocası Akşemsettin’i göstererek :
  - Evet Sultan Mehmet benim; ama o da benim hocamdır. “Gidiniz çiçekleri ona veriniz” diyor.
  Yavuz Sultan Selim Han, Mısır seferine giderken İbn-i Kemal’i yanına almıştı. Su birikintisi olan bir yerden geçerken büyük bilginin atı, Yavuz’un beyaz kaftanına çamur sıçratmış. İbn-i Kemal üzülmüş, öfkeli padişahın gazabına uğramaktan korkmuş. Fakat Yavuz “Bu çamurlu kaftanı muhafaza edin, ölünce sandukama örtün” diye emir vermiş.
  İşte Osmanlıyı Osmanlı yapan büyük sır budur. Osmanlının gerilmesinin sebepleri arasında eğitim alanındaki bozulmaların büyük rolü olduğunu hepiniz biliyorsunuz.
  Kazanılması gereken asıl büyük servet; para, şöhret ve makamdan öte erdem ve bilgeliktir. Yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle süslemeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz.
  Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize hayatları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.
  Abdullah GÜNDEM
 3. 3
  Filiz
  Bayan Üye
  Zorlu şartlarda görev yapan öğretmenler bu kutsal görevi yerine getirmek için en ücra köşelerdeki okullara bile gitmekte;çocuklarımızı bilgi sahibi olmaları ve öğrenmeleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar.Atatürk bu konuda öğretmenlere çok güvenmiş ve onlara yeni neslin öğretmenlerin eseri olacağını vurgulamıştır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
hazırlıklı konuşma metinleri,  hazırlıklı konuşma örnekleri,  hazırlıklı konuşma örneği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi