Tutum ve Yatırım Haftası konulu Konuşma Metni örneği

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Kompozisyon Örnekleri Bölümünden Tutum ve Yatırım Haftası konulu Konuşma Metni örneği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Tutum ve Yatırım Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  Tutum ve Yatırım Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Forum Alev
  Tutum ve Yatırım Haftası Konuşma Metni

  Sevğili Arkadaşlar

  Önce Birinci Dünya Savaşı, sonrada Kurtuluş Savaşı ülkemizin bütün kaynaklarını tüketmişti. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomik yönden çok kötü bir durumdaydı. Sanayi kuruluşumuz hemen hemen hiç yok, tarıma elverişli alanların ise çok azı ekilebiliyordu. Tarımla uğraşan köylüler yoksuldu. Hem kaldı ki peş peşe girdiğimiz savaşlar tarım yapacak genç nüfusu tüketmişti. Bir çok ürünü yabancılardan almak zorunda kalmıştık.

  Bu yokluk günlerinde Atatürk ve arkadaşları kendi kendimize yetecek bir ekonomiye sahip olma arzusunda idiler. Yabancı mallar yerine, kendi ürettiklerimizle yetinmenin gereğini halka anlatmak istiyorlardı. 12 Aralık 1929 günü zamanın başbakanı İsmet İnönü Millet Meclisin de yaptığı bir konuşmada yerli malının kullanımının öneminden ve tutumlu olmaktan bahsetti. Okullarımız 1946 yılından itibaren 12 Aralık’la başlayan haftayı Yerli Malı Haftası olarak kutlamaya başladılar. 1983 yılında bu haftanın adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası oldu.

  Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi anlatılır. Aşırı harcamaya savurganlık, bundan kaçınmaya da tutum diyoruz. Tutumlu olma alışkanlığı küçük yaşlarda başlar. Paranın kar amacıyla bir mala yatırılmasına ise yatırım denir.

  Yabancı mallar alırken verdiğimiz paranın bir daha geri gelmeyeceğini düşünmeliyiz. Bu nedenle elimizden geldiği ölçüde Türk Malı kullanmalıyız. Yabancı ülkelere para akışını önlemede, Türk Malı kullanmanın önemi büyüktür.

  Saygılarımla...

  (Ev ve Sınıf Etkinlikleri Antolojisi Kitabı)

  Not: İnternetten alıntıdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Tutum ve Yatırım Haftası konulu Konuşma Metni örneği

  Reklam  İnsan olarak hepimiz para kazanmaktayız.Kimimiz az kimimiz çok kazanabiliriz.Önemli olan savurganca para harcamamak ve tutumlu olmak.Çünkü çocuklarımızın ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır.Onların eğitim ve diğer harcamaları için gerekirse kendimizden kısıp karşılamalıyız.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi