Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı - Henri Bergson

+ Yorum Gönder
Kültür-Sanat ve Kitap - Dergi Tanıtımları Bölümünden Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı - Henri Bergson ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı - Henri Bergson

  Reklam  Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı - Henri Bergson

  Forum Alev
  AHLAKIN VE DİNİN İKİ KAYNAĞI - Henri Bergson  Ünlü Fransız filozof Henri Bergson’un düşünce tarihinde özgün bir yeri vardır. Bergson’a göre gerçekten varolan şey madde cansız varlık değildir; gerçeklik süredir ve bunu yalnızca sezgi kavrayabilir. Zaman bir birikimdir. Gelecek hiçbir zaman geçmişin aynısı olamaz zira her adımda yeni bir tecrübe ortaya çıkar. Bergson bilinçli bir varlık için var olmanın değişmek olduğunu kabul eder zira değişmek olgunlaşmak demektir; olgunlaşmak ise sonsuzca kendi kendini yaratmak demektir. Bu yalnızca bilinçli insan varlığı için değil fakat bütün gerçeklik için böyledir. Bergson gelişmeyi ancak süre olarak anladığımız takdirde her şeyi berraklığa kavuşturabileceğimizi söyler.
  I. Dünya Savaşı patlak verene değin gerçek bir Bergsonculuk modası yaşanmıştır. Pek çok yerde Bergsoncu felsefenin yorumları ve açıklamaları yayımlanıyordu. Çoğu kimse felsefede yeni bir gün doğduğu başka birçok etkinliğin de böylece aydınlandığı inancındaydı. Edebiyatta Marcel Proust Bernard Shaw’un yapıtlarında; siyasette Fransız sendikacı-düşünür George Sorel’in çalışmalarında; resimci izlenimci Claude Monet’de; müzikte Claude Debussy’de; ayrıca Bergson’un yapıtlarında tinsel değerlere dayanak bulan pek çok dinsel düşünürde onun derin etkisi görülmüştür. William James Bergson’un yapıtlarının tutkulu bir okuyucusuydu.
  Bergson’un Ahlâkın ve Dinin İki Kaynağı’nda temel yaklaşımı durağan ile devingen arasında kurduğu temel karşıtlıktır. Bu karşıtlıklardan birinin kökleri zihindedir ve bilime onun durağan mekanik ülkülerine ulaşır diğeri sezgiye dayalıdır varlığını felsefecilerin sanatçıların ve büyük mistiklerin yaratıcı atılımında (élan vital) bulur.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ahlakın ve Dinin İki Kaynağı - Henri Bergson

  Reklam  Henri Louis Bergson 1859 doğumlu olup 1941 myılında vefat etmiştir kendisi Fransız olan bir filozoftur 20. yüzyılda gelişen akla karşı başkaldırının önemli öncülerinden biri olmak durumundadır+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi