Bülbül İle Bağban

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Kıssalar - Hikayeler Bölümünden Bülbül İle Bağban ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ßaran
  Yeni Üye
  Reklam

  Bülbül İle Bağban

  Reklam  Bülbül İle Bağban

  Forum Alev
  Bahçıvan,bir sabah bağında güzel bir gül açtığını gördü.Baktı,seyretti,hoşlandı,gönlü ısındı ve onu,sanki aşık olmuşçasına koruyordu.Gözünden kıskanıyor,esen yelden sakınıyordu.
  Bir sabah ne görsün!..Bülbülün biri gülün dalına konmuş,yapraklarını bir bir koparıyor,zedeleyip yaralıyor.Önce bülbülü kovaladı.Ama gülü boynunu bükmüş,mahzunlaşmıştı.Ertesi sabah gül ile bülbül arasında aynı hadisenin yaşandığındı,gülün daha kötü hırpalandığını gördü.
  Bu sefer bülbüle kast etmek istedi.Ama bülbül uçup gitmişti.Bahçıvan güle bakıp bakıp ağladı.Üçüncü gün bülbül yine gelecekti.Ona bir tuzak kurdu,bülbülü yakaladı.Ne çare bülbül tuzağa düşesiye kadar gülün bütün yapraklarını yok etmişti,sevgiliye kıymıştı.Üstelik de girdiği kafesten hahçıvanaşöyle diyordu:

  -A insafsız adam!..Sana ne yaptım ki beni kafese kapattın?Eğer sesimi beğenmediğin için beni hapsettiysen ben zaten senin bağının bülbülü değil miyim?!..Eğer başka bir suç işlediysem bunu bilmek elbette benim hakkımdır,söyle,neden bu kafesi bana reva gördün?
  Bahçıvan olup biteni anlattı,gülünü kopardığı için kendisini cezalandırdığını söyledi.Bu sefer bülbülsesini daha dayükseltti:


  -Yani şimdi sen,yalnızca bir iki gün içinde solacak bir gülü telef ettim diye mi bunu bana reva gördün?..Bunun için mi hürriyetimi kısıtladın?!..Bu seninki adalet midir?!..
  Bağcı merhamete geldi,bülbülü bıraktı.Özgürlüğüne kavuşan bülbül bahçıvana şöyle dedi:
  -Ey iyi kalpli aşık,mademki sen bana hürriyetimi verdin,ben de sana hazine vereyim.Bahçenin falanca yerimni kaz.


  Bahçıvan orada bir küp altın buldu.Sevindi,yeni gül bahçeleriyapmaya ahd etti.Bu arada bülbülü affetti,her seher şakıyışlarını lezzetle dinlemeye başladı.Ve bir sabah merakını yenemeyip ona sordu:
  -Bahçemdeki hazineyi toprak altındayken biliyorsun da gül dalının yanına kurduğum kapanı gözünün önündeyken nasıl bilmedin?


  -"Senin kapanın kaza ve kaderin gereğiydi"diye başladı söze bülbül."Kadere karşı hikmet gözü kapanır.Kişi ne kadar açık göz olursa olsun kazaya karşı kördür
 2. 2
  Osmanlı Torunu
  Özel Üye

  --->: Bülbül İle Bağban

  Reklam  Tesekurler Baran Abi Sagol+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi