Kastamonu Gelenek Ve Görenekleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Kastamonu Gelenek Ve Görenekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Kastamonu Gelenek Ve Görenekleri

  Reklam  Kastamonu Gelenek Ve Görenekleri

  Forum Alev
  ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ

  Düğünler konusunda Kastamonu ve çevresi, eski Örf ve adetlere küçük deği şimlerle bağlıdır.
  Köylerde evlenmeler biribirini görmeden ve tanımadan yapıldığı Şehir merkezlerinde her gecen gün değişerek düğün törenleri sade bir şekil almıştır.
  Son senelerde gelinle damadın birbirlerini genden görme imkanları sak lanmakta, evlenme konusunda fikir alma cihetine gidilmektedir.

  Evlenme çağıma gelen herkesin aile büyüğü olan baba daha çok kendi beğendiği kızı oğluna ister.
  Kızı evvelden bilinmeyen erkeğin annesi ve komşular görücülüğe giderler.
  Gelinlik kız misafirlere hizmet ederken ,
  görücüler kızın tavır ve hareketleriyle boyuna boşuna,
  endamına ve güzelliğine dikkatle bakarlar.
  Görücüler beraberlerinde çörek, şeker ve kızın başına Örtmek için oyalı yazma götürürler. Eğer kız ailesi görücüye gelenleri beğenmiş, kızlarını vermeyi düşünmüşlerse, haberleri olmadan bohçalarına hediyeler koyarlar. Daha sonra çevrenin tanınmış kişileri kız sahibi Baba'ya dünür giderler.
  Gidenler kızı isterler.
  Kızı vermeye- rıza gösterirlerse Köyler ve kasabalar da ve hatta şehirlerde kız ve oğlan tarafının komşuları toplanarak dini görevliye dua yaptırarak şerbet içilir ve şeker dağıtılır. Sonra da yüzüklerle giyim kuşam eşyası gönderilerek nişan takılmış olur. Köyler de ve küçük kasabalarda kız babasına başlık tabir edilen 1000 - ilâ 10.000 TL.arasında para ödenmektedir.


  Bir müddet sonra düğün işi kararlaştırılır.
  Düğün haftasının Çarşamba sünü seline kına vakılır. Gece de «Gece Kınası» adı altında kadınlar kız evinde çeşitli eğlenceler yaparlar.
  Aynı gün damat evinde yemek verilir,
  gecede eğlenceler devam eder.

  Köylerde bu günlerde güreşler tertiplenir.
  Perşembe günü yine gelin süslenir ve yüzüne duvak demlen bir perde örtülür.
  Oğlan tarafının du rumuna göre At,
  Araba veya Otobüsle gelin almağa giderler. Buna «Hak» denir. Hakcı gelini akşama yakın damat evine götürür.
  Gelin almaya güvey katılmaz.
  Bu arada bölgenin imamı dini nikah kı yar. Ancak bu gizli yapıbr. Kız ve damadın vekilleri vasıtasıyla nikah kıyılır. Akşam yemeğinden sonra Yatsı namazına camiye gidilir. Namaz bittikten sonra Damat'la sağdıç
  (Damada evlilik hakkın da akıl veren arkadaşı)
  kolkola arkada imam dini ilahiler okuyarak,
  evin önüne kadar gelinir.
  Burada dua edilir.
  Damat bir kaç kişinin elini öptükten sonra can havliyle merdivenlerden yukarı fırlar;
  bu na sebep arkadaşları tarafından adeti veçhile mevsimine göre damadı fazla oyalamak için ya çürük yumurta yahut do mates veya şeftali atılmasıdır.

  Gerdeği mütakip sabahleyin «semet»
  hazırlıkları başlar .
  Öğleden sonra da gelin görme toplantısı yapılır.
  Düğünden bir hafta sonra gelin,
  damat ve yakınları kız babası tarafından yemek ziyafetine davet edilir. Bundan bir müddet sonra aynı şekilde oğlanın babası kız tarafının yakınlarını ziyafete davet ederek akrabalığın sağlamlığı ve devamı için konuşmalar yapılır. Kastamonu ve çevresinde mahalli düğün eğlenceleri halen devam etmektedir.
  Bunlar bazı yerlerde at koşuları, nişan atma yarışları, güreşlerle birlikte 3 - 4 davul zurna çalındığı da vakidir.
 2. 2
  aSsude
  Usta Üye

  --->: Kastamonu Gelenek Ve Görenekleri

  Reklam  YÖRESEL YEMEKLER:

  Kastamonu'da binlerce yıllık bir kültür birikimi ve il sınırlarındaki coğrafi çeşitlilik yemek kültürünün zenginliğinde de kendisini oldukça göstermektedir. Yapılan derleme çalışmalarında Kastamonu'da 812 çeşit yemek tespit edilmiş ve bu yemeklerden yaklaşık olarak 500 adetinin Anadolu'nun diğer yörelerinde bilinmediği ortaya çıkmıştır.

  Genel anlamda ekmekler, çorbalar, et yemekleri, hamurlu yemekler, sebze yemekleri, tatlılar ve içecekler olarak ana başlıkları olarak ayrılan Kastamonu mutfak kültürü içinde ayrıca sanayi bitkileri, şekercilik ve meyvacılık da oldukça ün kazanmıştır. Kastamonu elması, sadece yöremizde bulunan üryani eriği,
  Tosya üzümü, İnebolu kestanesi, kirazı, Azdavay armudu, Araç ceviz ve kızılcığı, Taşköprü eriğinin yanında yine Taşköprü sarımsağı ve keten-keneviri, Tosya pirinçleri ile oldukça zengin bir yelpaze oluşturmaktadır.
  Kastamonu Türkiye'de şekerciliğin yayılış merkezlerinden biri olarak ve Türk Lokumuna yeni bir aroma kazandırarak tüm dünyaya tanıtan Kastamonu Araç ilçemizden olan Hacı Bekir ürünleri, çekme helvamız ile de kendini ispatlamış bir kenttir.

  EN ÖNEMLİ YİYECEKLERİ:


  Etli Ekmek, Banduma ,Mıhlama ,Paça , Ekşili Pilav , Ala Pilav ,Çekme Helva ,Simit Tiridi ,Püryan-Kuyu Kebabı, Oğmaç Çorbası,Köle Hamuru ,Cırık Tatlısı ,Üryani Eriği Hoşafı.
 3. 3
  Ziyaretçi
  kastamonu gelenek ve görenekleri+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi