Sinop Adı Nereden Geliyor?

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Sinop Adı Nereden Geliyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Sinop Adı Nereden Geliyor?

  Reklam  Sinop Adı Nereden Geliyor?

  Forum Alev
  Bununla ilgili kesin bi şey yok aslında!Kaynaklar farklı anlatıyor, efsaneler farklı anlatıyor...Yani hepsi olabilir:

  1. Sinope, ırmak tanrısı Osopos’un mutlu bir hayat yaşayan güzeler güzeli kızıymış. Güzelliği Tanrılar Tanrısı Zeus’un bile kendisinden geçmesine sebep olmuş. Zeus aşkına karşılık vermesi halinde Sinope’nin her istediğini dile getireceğini söyleyince; Sinope kendisine dokunmamasını söylemiş korku içinde. Tanrılar Tanrısı sözüne sadık kalarak, Sinope’yi alıp en sevdiği yerlerden olan Karadeniz’in cennete benzeyen yemyeşil kıyılarına bırakmış.
  Zeus Sinope’yi şimdiki Sinop ilimizin kıyısına bırakmış ki; Sinop’u bir kez gören herkes bu efsanenin doğruluğuna inanabilir. Sinop, Türkiye’nin en kuzey ucu İnceburun’a dek uzanan kale-şehir olarak kurulmuşduğundan tarih boyunca işlek bir liman yaşantısı sürdüren, tersane şehri olmuştur.


  2. Sinop'un ilk kez Hititçe Sinova adı ile anıldığını Hitit kaynaklarından öğreniyoruz.

  3. Prof. Yusuf Kemal Tengirşenk'in eşi Nazlı Tengirşenk, Sinop Halkevi yayınlarından Dıranaz dergisinde "American Journal of Phylology" adli, David M. Robinson'ın yapıtından çevirilerinde, Sinop adinin Asurların ay ilâhı olan "Sin"den geldiğini bildirmektedir.

  4. Bazı kaynaklar Sinop adının ilk söylenişini Sinavur olarak ileri sürmektedir.

  5. M.Ö. 200 yıllarında yaşayan Skymnos, şiirlerinde Sinop adının Sinope adlı bir Amazon kraliçesinin adından geldiğini dile getirir.

  6. Suyun göğsü anlamında Farsça (Sine-i âb) dan Sınap şekline çevrilmiş ve böyle konuşulmuş deniliyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Sinop Adı Nereden Geliyor?

  Reklam  sinopla ilgili altı tane farklı görüş var bir rivayete göre diye başladımı bir cüm oradan doğru sonuç çıkmayabilir araştırma yapan bir profesör var ilim adamı oluşu unun fikirlerini ön plan çıkarır+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
sinop ismini nereden almıştır,  sinop adını nereden almıştır,  sinop ismi nerden gelmiştir,  sinop isminin efsanesi,  sinop ismi nerden geldi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi