Trabzon Trabzon Cephanelik Binası

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Trabzon Trabzon Cephanelik Binası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Trabzon Trabzon Cephanelik Binası

  Reklam  Trabzon Trabzon Cephanelik Binası

  Forum Alev
  Trabzon Cephanelik Binasi.jpg

  Trabzon Trabzon Cephanelik Binası
  Trabzon il merkezinde, Boztepe’nin yamacında Yeni Cuma Mahallesi’nin güneyindeki bu yapı Fatih Kulesi veya İren Kulesi isimleri ile tanınmaktadır. Yapının kitabesi olmadığından yapım tarihi ve yapılış nedeni kesinlik kazanamamıştır. Bununla birlikte Tarsicio Succi da Verica, Trabzon İmparatoriçesi İren’e (1340–1341) tarafından toplantı yeri olarak yapıldığını kaydetmiştir.

  Kesme taştan yaklaşık 25–40 m. çapında, 25 m. yüksekliğinde iç içe geçmiş kalın duvarlı iki bölümden meydana gelmiştir. Kulenin iç bölümü dört, dış bölümü ise üç katlıdır. Her iki kule de yuvarlak kemerli on üçer pencere ile aydınlatılmıştır. Kulenin bütünü koruma duvarları içerisine alınmıştır.

  İstanbul Üniversitesi Yıldız Sarayı Kütüphanesi’ndeki Sultan Abdülhamit albümlerinde resmi olan, günümüze gelemeyen bu yapıdaki h.1305 (1887) tarihi de cephanelik olarak kullanıldığına işaret etmiştir. Yapı 1916–1918 yıllarında Trabzon’u Rusların işgali sırasında cephanelik olarak kullanılmış ve 9 Temmuz1919’da cephaneliğin patlamasıyla büyük hasara uğramıştır.

  Günümüzde Cephanelik Trabzonlu iş adamı İbrahim Öztürk tarafından Özel İdare’den kiralanmış ve turizme hizmet amacı ile aslına uygun olarak restore edilmiştir.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Trabzon Trabzon Cephanelik Binası

  Reklam  Osmanlı devletinin son zamanlarında cephanelik olarak kullanılmaya başlandığı için bu isim ile anılmaktadır.Günümüzde restore edilmiş ve turizm amacı ile kullanılmaktadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
cephanelik,  trabzon cephanelik hakkında bilgi,  trabzon cephanelik nerede
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi