Göğceli Camisi Camisi (Çarşamba)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Göğceli Camisi Camisi (Çarşamba) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Göğceli Camisi Camisi (Çarşamba)

  Reklam  Göğceli Camisi Camisi (Çarşamba)

  Forum Alev


  Göğceli Camisi Camisi (Çarşamba)
  Samsun Çarşamba ilçesinde, Çay Mahallesi’nde Göğceli Mezarlığı içerisinde bulunan bu cami, 1206 yılında yapılmış olup banisi bilinmemektedir.

  Anadolu ahşap planlı camiler tipinin en güzel örneklerinden biri olan cami, 1335 yılında onarım geçirmesine rağmen özelliğinden uzaklaşmamıştır. Bu onarım sırasında önüne bir son cemaat yeri eklenmiştir.

  Caminin yapımında yığma tekniği uygulanmış, duvarlarını tek parça halinde kalaslar meydana getirmiştir. Burada kullanılan kalaslar yaklaşık 15-18 cm kalınlığında, 50-70 cm eninde ve 12.60-20.00 m. uzunluğundadır. Yapıda dövme demir çivi yalnızca bağlantılarda kullanılmıştır. Caminin duvarlarında, direklerinde, kirişlerinde karaağaç, dışbudak ve kestane ağaçları kullanılmıştır. İbadet mekânının üzerini yörede üç omuzlu tabir edilen bir çatı örtmüştür.

  Bu caminin en büyük özelliği de, yapının taşınabilir oluşudur.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Göğceli Camisi Camisi (Çarşamba)

  Reklam  yıl bin iki yüz taa o zamanlardan kalmış bir yapı uzaktan bakınca insanın namaz kılarken oldukça huşu içinde olacağı bir yapı gibi görünüyor ayrıca yapının taşınabilir olması oldukça ilginçtir+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi