Kainat daha önce nasıldı?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kainat daha önce nasıldı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  imported_Mus
  Üye
  Reklam

  Kainat daha önce nasıldı?

  Reklam  Kainat daha önce nasıldı?

  Forum Alev
  Kainat daha önce nasıldı? Bu düzen olmadan önce ne vardı? Allah bunlardan önce nasıl bir düzen yaratmış?


  “Allah vardı fakat onunla beraber hiç bir şey yoktu.”(bk. Buhârî, Megâzî, 67, 74, Bed'u'l-Halk 1, Tevhid 22; Tirmizî, Menâkıb, 3946.)

  mealideki hadiste, Allah’ın ezeliyetine / evvelinin olmamasına ve kâinatın sonradan yaratıldığına dair vurgu yer almaktadır.


  - “O Öyle bir Allah’tır ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı. Bundan önce ise, Arş’ı su üstünde idi.” (Hud, 11/7)

  mealindeki ayette, ilk yaratılan maddenin su / hidrojen ve esir maddesi olduğuna işaret edilmektedir.


  - “Hakkı inkâr edenler görüp bilmediler ki; göklerle yer bitişik (bir bütün) idi, onları biz ayırdık ve hayatı olan her şeyi sudan yaptık. Hala inanmayacaklar mı?” (Enbiya, 21/30)

  mealindeki ayette ise, gök ile yerin aynı kosmos hamurundan yaratıldığı, daha sonra değişik parçalara ayrıştırıldığı, mevcut yer, güneş ve gezegenlerin belli yerlere yerleştirilerek bir nizam ve intizam oluşturulduğuna işaret edilmektedir.


  - “Sonra (yeri yarattıktan sonra) Allah’ın iradesi bir gaz halinde olan göğe yöneldi. Ona ve yere ‘İsteyerek de olsa, istemeyerek de olsa emrime gelin.’ diye buyurdu. Onlar da: ‘Gönüllü olarak geldik.’ dediler.”(Fussilet, 41/11)

  mealindeki ayette ise, gök cisimlerinin bir zamanlar birer gaz kütlesi / nebülozlar halinde oldukları, daha sonra yer ile gök, özellikle yerküresinin içinde bulunduğu güneş sisteminin üyeleri olan cisimlerin, harika bir düzen içerisinde tanzim edildiğine işaret edilmektedir. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kainat daha önce nasıldı?

  Reklam  kainat yoktu allah tarafından var edildi zaten kainat dediğimiz sistem bizim aciz aklımızla görüp anlıyabildiğimiz kadar sınırlı bir sistem kimbilir allahın ne yarattıkları vardır bilimsel açıdan büyük patlama sonucunda evren oluştu+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi