Cehennemin bulunduğu yer

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cehennemin bulunduğu yer ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Cehennemin bulunduğu yer

  Reklam  Cehennemin bulunduğu yer

  Forum Alev
  Cehennemin bulunduğu yer

  Sual: Cehennem şimdi mevcut mudur, yoksa kıyamet koptuktan sonra mı yaratılacaktır? Şimdi mevcutsa nerededir? Kâfirler hep aynı yerde mi azab görecektir?
  CEVAP

  Bazı kimseler; şimdi cehennemin olmadığını, kıyamet günü yaratılacağını sanıyorlar. Halbuki cennet ve cehennem şimdi mevcuttur. Bazı kimseler de sadece bir cehennemin bulunduğunu, herkesin orada azap göreceğini söylüyorlar. Halbuki cehennem yedi tabakadır, kafirler durumuna göre tabakaların birinde azap görecektir.
  Feraid-ül fevaid kitabında buyuruluyor ki:
  Cehennem yedi tabakadır. Birbirinin altındadırlar. Her tabakanın ateşi, üstündekinden daha şiddetlidir. Günahı affedilmemiş olan müminler; birinci tabakada günahları miktarı yanıp, sonra cehennemden çıkarılarak cennete götürüleceklerdir.
  Diğer altı tabakada çeşitli kâfirler sonsuz yanacaklardır. Azabı en şiddetli olan yedinci tabakasında münafıklar yanacaktır. Bunlar, dilleri ile İslâmiyeti, övüp, kalbleri ile inanmayan, ikiyüzlü kâfirlerdir. Kâfirlerin bedenleri yanıp kül olunca, tekrar yaratılarak tekrar yanacaklar, sonsuz olarak böyle azap göreceklerdir.
  Cennet ve cehennem şimdi mevcuttur. Bazı âlimlere göre, cehennemin nerede olduğu kesin bilinmemektedir. Bazılarına göre, yedi kat yerin altındadır. Arz küresi, güneş ve bütün yıldızlar birinci sema [gök] içinde olduklarına göre, yeryüzünün neresinde olursak olalım, yedi kat yerin altında sema vardır. Cehennemin yedi kat semadan birisinde bulunduğu anlaşılmaktadır. [İslâm Ahlâkı] 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Cehennemin bulunduğu yer

  Reklam  Cennette cehennemde şu anda mevcuttur. peygamber efendimizin cebrail a.s eşliğinde cennet ve cehennemin katları gösterilmiştir. Bunlar şu anda bile var olduğunun kanıtıdırlar.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi