Victoria's Secret

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Güzellik ve Makyaj Bölümünden Victoria's Secret ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Victoria's Secret

  Reklam  Victoria's Secret

  Forum Alev
  Victoria's Secret


  Gösterişli modelleriyle dikkat çeken ve bugün 322 milyon dolar ciroya sahip markanın hikâyesi ise çok ilginç..

  Türkiye'de mağazası olmamasına karşın neredeyse markayı bilmeyen yok. Kadınlar, internet sitelerinden sipariş peşindeyken, erkekler de Victoria's Secret defilelerindeki mankenleri takipte! Haksız da sayılmazlar... Bugüne kadar markanın defilelerinde dünyaca ünlü birçok top model podyuma çıktı. Tyra Banks, Gisele Bündchen, Naomi Campbell, Laetitia Casta, Eva Herzigova, Karolina Kurkova, Heidi Klum bunlardan birkaçı. Markanın hikâyesi ise adı gibi 'sırlarla' dolu. 1977 yılında San Francisco'da Roy Raymond adlı Amerikalı bir girişimci tarafından kurulan marka, 1985 yılında da Limited grubunun satın almasıyla bugünlere gelmiş. İşletme mezunu olan Raymond'un iç çamaşırı işine girmesinin nedeni ise utangaç oluşu... Karısına iç çamaşırı satın almak istediğinde büyük mağazalardan alışveriş yapmaktan çekinen ve kendisi gibi başka utangaç kişilerin de olacağını düşünen Raymond, bir iç giyim mağazası açmaya karar veriyor. Aldığı 80 bin dolarlık borçla San Francisco'daki Stanford Alışveriş Merkezi'nde ilk Victoria's Secret mağazasını açıyor. Davetkâr bir atmosfere sahip Victoria tarzı bir yatak odası görünümündeki mağazada önceleri Vanity Fair, Warner's gibi birçok iç çamaşırı markaların ürünlerini satmaya başlayan işadamı, ilk yılda yarım milyon dolar ciro yapıyor ve mağaza sayısını dörde çıkarıyor. Posta yoluyla da sipariş almaya başlayan marka, 1982'de Colombus-Ohio merkezli bir grupla beraber seri üretime geçerek kendi ürünlerini yaratıyor. Hızla büyüyen marka, Amerikalı Limited Grubu tarafından da hemen fark ediliyor ve 1985 yılında bu gruba satılıyor. Markanın yaratıcısı Roy Raymond'un adı, 1993 yılında kendini Golden Gate köprüsünden atarak, intihar etmesiyle yeniden gündeme gelmişti. Ama Raymond'un neden intihar ettiği hiçbir zaman kesin olarak öğrenilemedi. Ama moda çevrelerindeki dedikodulara göre, Raymond'un şok intiharının nedeni, aslında onun bir travesti olması. Hatta markanın, yani Victoria'nın asıl sırrının Raymond'un bu mağazayı aslında kendisi için açtığı dedikodusu... Amerika'da 1000'in üzerinde mağazası olan marka, müşterilerine yılda 400 milyon katalog yolluyor. Raymond'un başlatmış olduğu posta yoluyla sipariş de markanın bu geleneğini sürdüğünün göstergesi.


  Bugün iç çamaşırı dışında ipek-saten pijama ve gecelikler, güzellik ürünleri, parfüm hatta internet sitesi üzerinden bikini, gece kıyafeti, ayakkabı da satan markanın tutkunları oldukça fazla. Seksi ve cüretkâr modellerinin yanı sıra, daha sade ve iddiasız olanlar da burada aradığını bulabiliyor. 2004 yılında çıkarttığı 'Pink' (pembe) adını verdiği koton grubuyla gençleri de kendisine bağlayan marka, mucize sutyeni 'Magic bra' ile de çok tutuluyor. Markanın reklam kampanyaları, kataloğu ve belirli aralıklarla gerçekleştirdiği moda şovları o kadar yankı uyandırıyor ki, her yıl kendinden uzun süre söz ettiriyor. Hatta izleme defile izlenme rekoru da yine Victoria's Secret'ın! Aslında orta sınıf kadınları hedefleyen markanın, katalog ve reklamlarında kullandığı mükemmel vücutlu mankenleriyle Amerika'da seksüel bir devrim yaptığına inanılıyor. Yetkilileri ise müşterilerine güzellik, moda, göz kamaştırıcılık ve romantizm sunduklarını söylüyor.
 2. 2
  ZİREGÜL
  Bayan Üye

  Cevap: Victoria's Secret

  Reklam  İlk yapıldığı zamandan itibaren büyük ses çıkaran bir markadır. Üretilen iç çamaşırlarının yanında mankenleri de dikkat çektiğinden oldukça sesini duyuran bir markadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi