İleri Düzey Firefox Ayarları

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden İleri Düzey Firefox Ayarları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DüşlerVadisi
  Üye
  Reklam

  İleri Düzey Firefox Ayarları

  Reklam  İleri Düzey Firefox Ayarları

  Forum Alev
  Sayfayı Cache'den değil siteden çağır kardeşim!

  Malum Firefox'un sayfaya ait cache'sini yenileyip yenilemeyeceğine dair bir ayarı yok. Neden yok onu da bilmiyorum. Arada maalesef problem çıkartıp sayfanın yenisini çekeceğine cache'den çağırdığı oluyordu. Şuymuş ayar:

  1) Adres alanına about:config yazın ki meşhur ayar sayfası çıksın.
  2) browser.cache.check_doc_frequency ayarını bulun(tepedeki kutuya yaz bulsun)
  3) Değerini 1 yapın.

  Sayfa tazelemeyle ilgili diğer değerler:
  1 = Her sayfaya bağlandığımda
  0 = Her oturumda
  3 = Sayfa bayatladığında (ön seçili ayar bu! inanılır gibi değil)
  2 = Hiç bir zaman

  Firefox RAM Dieti-1

  Malum günler boyunca Firefox'unuz açık kalırsa RAM tüketimi epey fazlalaşabiliyor. Ve maalesef sorunlar yaşamaya başlıyorsunuz. Firefox'a bundan dolayı küsüp tüm avantajlarına rağmen Opera'ya geçenler var sırf bu nedenden dolayı. Elbette eklentiler vs yüzünden Opera'ya geçiş herkes için mümkün değil.

  Bugün bu konuda bir iki tüyo yazalım ki RAM tüketimi azalsın. İlki geri ileri tuşlarının hızlı cevap sunabilmesine yönelik ayar. Bu ayarı yine about:config'den bulacaksınız(Dikkat hala farenizde ileri-geri için atayabileceğiniz tuşlar yoksa - baş parmağınızın altına denk gelmeliler- hemen şimdi gidip yeni bir fare alın! Bize teşekkür edeceksiniz):

  browser.sessionhistory.max_total_viewers
  Bu ayarı basitçe "kaç sayfayı hafızada tutayım" ayarı olarak tercüme edebiliriz. Genelde -1 olarak geliyor. Diğer parametreleri şu sayfada görebilirsiniz:
  http://kb.mozillazine.org/Browser.sessionh…x_total_viewers
  Görüldüğü gibi 0'dan 8'e kadar değiştirebiliyorsunuz. Daha az sayfanın hafızada tutulmasını istiyorsanız rakamı küçük tutun. Mesela 2 derseniz sadece ikişer sayfa hafızada tutulacak. Sayfa başı 4MB civarı RAM tüketimi tahmin ediliyor.

  Firefox RAM Dieti-2

  Diet kliniğinden bir reçete daha. Bu arada bir tüyo sayılmasa da işe yarayabilecek bir tavsiye yazayım: Firefox'u günler boyunca açık bırakıyor ve çoğu zaman 20 tab'a kadar ulaşıyorsanız hafıza problemleri yaşamanız kaçınılmaz, maalesef. Böyle durumlarda sistem belleğini amerikan arabaları gibi tüketiyor kendisi.

  Tavsiye; Session Manager eklentisini(hatta restart firefox eklentisini) kurmanız ve günde bir firefox'u tekrar başlatmanız. Bu eklenti ile o sırada açık olan pencereleri kaydettirip-tekrar açtırabilirsiniz. Firefox çökünce de pencereleri kurtardığından işinize de yarar. Açıp-kapayarak Swap ve hafızada Firefox'un kullandığı alanı da böylece temizlemiş olursunuz.

  Linux'ta bazen 1-2 dakikayı geçebiliyor, swap ve belleğin temizlenmesi.

  Bir diğer tüyo ise yine bol tablı çalışanlar için: ekranınız büyük ise (ya da çözünürlük yüksekse) tab satırının 2-3 satıra çıkmasını sağlayabilirsiniz; epey kolaylık sağlıyor zira tek tab satırında bir süre sonra sayfa isimleri görünmez hale geliyor(sıkışıklıktan tabii ki). Bunu sağlayan eklenti "Too many tabs".

  2 Fare Ayarı

  Bu iki ayar klasik Firefox ayar panelinden. "Tam" tanımlarını merak eder dururdum yıllardır:
  Autoscrolling: fare orta tuşuna tıklarsanız sayfayı 4 yöne hareket ettirmenizi sağlayan meşhur ikon çıkar. Bu maalesef bizim gibi Linux'ta orta tuşla kopyala-yapıştır yapanlar için zulüm.

  Smoothscrolling: Normalde PageDown tuşuna basarsanız sayfa hop diye aşağı kayar. Bununla ise farenin kaydırma topunu çevirdiğinizde sayfa yumuşak bir şekilde geçiş yapar. Tabii ki bu biraz hikaye. Resim, flash vs içeren sayfalarda takılmalar her daim yaşanıyor.

  Bir de fareyi kaydırdığınızda kaç satır sayfa aşağı kaysın meselesi var. Tam ayar çekmek istiyorsanız about:config'de şu parametrenin değerini arttırın:

  mousewheel.withnokey.numlines 1

  1 yerine 3-4 gibi başka bir rakam deneyin. Keyfiniz bilir.

  Problem çıkartan Eklentiler Listesi

  http://kb.mozillazine.org/Problematic_extensions
  Özetle problem çıkardığı bilinen-tespit edilen eklentiler listesi. Güncel gibi gözüküyor ama sürekli yeni versiyon çıktığından bir şey söylemek tabii ki zor.
  Mesela Adblock değil de Adblock Plus, Session Saver değil de Session Manager'i kullanmak gerekiyormuş(ben de inadına tersini yapıyorum, daha çok hoşuma gidiyor SSaver)

  Alışırsanız epey zaman kazandıracak bir özellik. Önünüze çıkan her arama kutusuna doğrudan erişim sağlayabilirsiniz. Firefox'un kendi arama motoru kutusundan da hızlı çünkü fare ile hangi arama motorunu istediğinizi seçmenizi gerektiriyor.

  Bir Cache Tüyosu

  Bir tüyo daha. Tüyonun kahramanı parametreyi tanıyalım:

  browser.cache.memory.capacity


  Ama önce bellek cache'nizde neler var ona bakın:

  about:cache?device=memory


  Bunu adres çubuğunuza yazın ve açılan sayfaya göz gezdirin. En tepede de ne kadar bellek kullanılmış toplam rakamlarına göz atın.

  Aşağıdaki sayfada bu ayarla ilgili bilgileri bulabilirsiniz:
  http://kb.mozillazine.org/Browser.cache.memory.capacity

  Göreceğiniz üzere about:config'de böyle bir ayar yok, elle oluşturmanız gerek(New>Integer şeklinde). Uyarayım; bu diskte ne kadar cache alanı harcamak istediğinizle ilgili olan ayar değil; o klasik Firefox ayar panelinde. Bu ise cache'nin ne kadarını bellekte tutayım onu size tayin etme şansı veriyor.
  Kaç bookmark'ınız var?
  Firefox'un böyle bir özelliği yok ama bunu javascript ile saydırabiliriz. Nasıl mı? Bir bookmarklet ile. Şöyle izah edeyim; bunu adres çubuğuna yazmanız kafi. Çalıştırın ve böylece javascript işlemi yapıp size cevap versin. İsterseniz bunu bir bookmark olarak kaydedip bir kenarda tutabileceğiniz için adı bookmarklet.

  javascript(function(){var l,a,i; a=document.getElementsByTagName('a');L=a.length;al ert('Bookmarks: '+L);})();

  Adres çubuğuna yazın dedik ama işlem yapacağı sayfayı da açmanız lazım elbet Bu da bookmarks.html sayfası. Profil klasörünüzün içinde yer alır ve yer imlerinizi saklar. Profil klasörünüz nerede bilmiyorsanız işletim sisteminize aratın, klasör klasör dolaşmayın.
  Sayfa ne zaman güncellenmiş?

  Sürekli lazım olur bu. Malum arada sırada içindeki bilginin yeni mi eski mi olduğunu anlamak istediğimiz sayfalar olur. Yine eski ama hala iş gören bu bookmarkleti kullanabilirsiniz:

  javascript:alert(document.lastModified)
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: || İleri Düzey Firefox Ayarları ||

  Reklam  İleri Düzey Firefox Ayarları, bu tarayıcıyı kullanmaktansa chrome kullanmak veya safari kullanmak daha iyi diye düşünüyorum ama farklılıklar her zaman iyidir+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi