FireFox Eklentileri ve Açıklamaları

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden FireFox Eklentileri ve Açıklamaları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  FireFox Eklentileri ve Açıklamaları

  Reklam  FireFox Eklentileri ve Açıklamaları

  Forum Alev
  FireFox Eklentileri ve Açıklamaları


  Milyonlarca kullanıcının tercih ettiği tarayıcı Firefox için işe yarar
  pek çok eklenti üretiliyor. Hatta öyle ki bunların bir kısmı çok
  beğenilip tarayıcının standart özelliklerinden biri haline bile
  getirilebiliyor.

  Kullanılmaya başlamasından bu yana yüzlerce eklentiye kapılarını açan
  Firefox için biz de internet kullanıcılarının beğendiği veya sıklıkla
  kullandığı işe yarar eklentilerin listesini toparlayıp bir araya
  getirdik.

  Kısa açıklamaları ve indirme adresleriyle birlikte yakın geçmişinden
  günümüze kadar gelen ve harf sırasına göre dizdiğimiz onlarca eklentiye
  birlikte bir göz atalım;


  AdBlock

  En bilinen ve en eskilerden birisi. İstenmeyen içeriği filtrelemede kullanılan eklenti, dilediğiniz sitedeki reklamın görüntülenmesine engel olabiliyor.


  AI Roboform Toolbar

  Sitelere girdiğinizde şifrem hangisiydi diye düşünmenize gerek yok. Bu eklenti şifre yönetimine yardımcı oluyor. Ayrıca uzun uzadıya giden kayıt formlarındaki alanları da kaydedebiliyor. Kayıtları ise güvenlik amacıyla şifreleyerek hafızada tutuyor.


  All-in-One Sidebar

  Bir diğer açık kaynak tarayıcı Opera'dan esinlenerek oluşturulan eklenti ekranınıza bir panel açarak çok kullanılan özelliklerin bu alana atılmasına yardımcı oluyor. Dosya indirimleri, uzantılar, sitenin kaynak kodları ve benzeri pek çok özelliğe tek tıklamayla ulaşabiliyorsunuz.


  Auto Copy

  Seçip işaretlediğiniz bir metin alanının otomatik olarak hafızada tutulmasına yarıyor.


  AutoSlideshow

  Resimlerin veya web sayfalarının film şeridi gibi tarayıcıda görünmesine yarıyor.


  Beagle

  Etrafın altını üstüne getirerek arama yapmaya yardımcı olan bu eklenti bilgisayarınızda bir indeksleme işlemi yaparak aradığınıza çok daha çabuk ulaşmanızı sağlıyor.


  British English Dictionary

  İngiliz İngilizcesi üzerine hazırlanan eklenti, tarayıcınıza ufak bir sözlük ekliyor.


  Clean And Close

  Dosya indirme penceresinde, listede biriken geçmişe dair bitmiş, iptal edilmiş veya bozuk indirme satırlarını temizleyip pencereyi kapatan bir buton ekliyor.

  Colorful Tabs

  Sekmelerin her birini farklı renklere getirerek rengarenk bir tarayıcı ortaya çıkarıyor. Seveni de çok, sevmeyeni de...


  Colorzilla

  Web tasarımcıları için faydalı bir hizmet. Eklenti, tarayıcıya bir renk seçici (color picker) ekleyerek tasarımcıların işini kolaylaştırıyor. Bünyesinde aynı zamanda yakınlaştırma özelliği de barındırıyor.


  Cooliris Previews

  İnternette dolanırken bir bağlantının (link) arkasında ne olduğunu merak etmenize artık gerek kalmıyor. İlgili bağlantının üzerine fare ile gitmeniz yeterli. Açılan mini pencere size içeriği gösteriyor. Aynı zamanda bir kelime veya kelime öbeğine sağ tıklayıp bunun ne olduğunu internette otomatik olarak aratabiliyorsunuz.


  CustomizeGoogle

  Google'ın arama sonuçlarını genişleten eklenti, Yahoo, Ask.com veya MSN gibi diğer arama motorlarının sonuçlarına da bağlantılar oluşturuyor, reklam ve çöp mesajları (spam) kaldırıyor.


  deskCut

  Kısayol menüsüne bir ekleme yapan bu eklenti masaüstüne kolaylıkla kısayol oluşturmanıza yardımcı oluyor  Dictionary Tooltip

  İnternette dolanırken denk geldiğiniz İngilizce bir kelimenin açılımını ve ne anlama geldiğini yine İngilizce olarak gösteren bu mini araç, dilediğiniz kısayolla kelimelerin anlamını görebilmenize olanak sağlıyor.


  DictionarySearch

  Bir diğer sözlük eklentisi daha. Seçtiğiniz bir kelimeye sağ tıklayıp kısayol menüsü üzerinden ulaşabildğiniz bağlantı sayesinde internet üzerindeki sözlüklerde anlamını arayabiliyorsunuz.


  Download Statusbar

  İnternetten bir dosyayı indirirken durum çubuğunda indirme işleminin ne kadarının tamamlandığını kolayca görmenize olanak sağlıyor. Böylelikle dosya indirme penceresini (Ctrl+J) açmanıza gerek kalmıyor.


  DownThemAll!

  Dosya indirme işlemlerini %400 oranında artırdığını iddia eden bu eklenti aynı zamanda işlemi dondurma veya daha sonradan kaldığı yerden devam ettirme yeteneklerine de sahip.  Duplicate Tab

  Mevcut sekmeyi kaybetmek istemediğiniz durumlarda bire bir kopyasını açan bu mini eklentide yeni açılan sekme de öncekine dair geçmiş sayfaları barındırıyor. Sitede aynı zamanda fazladan birkaç eklenti daha yer alıyor.


  Fasterfox

  Türkçe desteği de olan eklenti, Firefox'u ince ayarlarla daha kullanışlı ve işlevsel hale getirmenize olanak sağlıyor. Bunların arasında gezdiğiniz sayfaların hafızaya alınması, hız artırımı, istenmeyen sayfaların (popup) açılmasını engelleme gibi özellikler yer alıyor.


  Filterset.G Updater

  G filtreleme setini (Adblock ve Adblock Plus gibi filtreleme yapan eklentilerin kullandığı filtreleme seti) her 4 veya 7 günde bir güncelleyen eklenti, diğer eklentileri de güncel kılıyor.


  Firebug

  Web geliştiricilere yönelik hazırlanan bu eklentiyi kurduğunuzda herhangi bir web sayfası üzerinde CSS stil şablonları, HTML kodları veya JavaScript gibi kod parçalarının özelliklerini anında görebiliyorsunuz.


  Firefox Showcase

  Firefox sekmelerini IE7'dekine benzer şekilde önizleme pencereleri halinde görüntülemenize yarıyor. Bunu ister yan panelde isterseniz ayrı bir pencerede gözleyebiliyorsunuz.


  FireFTP

  Tarayıcının içine, internet sitenize dosya yüklemenize yardımcı olan bir FTP programı kuruyor.


  FlashBlock

  Bir web sayfası üzerinde sizi rahatsız eden Flash animasyonları engelleyen ve tek tıklamanızla engellemeyi kaldıran bir eklenti.


  FlashGot

  Bir bağlantıyı, seçili olanları veya sayfanın tamamını tek tıklamayla bilgisayarınıza indirmenize yarayan en popüler eklentilerden birisi.


  Flat Bookmark Editing

  Sık kullandığınız sayfaları eklediğiniz Firefox'un kendi penceresinde bazı işlemler birkaç adımda gerçekleştirilebiliyor. Bu eklenti sayesinde birkaç fazla tıktan kurtulmuş oluyorsunuz. Faydalı bir eser.


  Forecastfox

  Tarayıcınızın durum çubuğuna uluslararası hava durumu ve tahminleriyle ilgili bilgileri getiriyor.


  FoxClocks

  Bu eklenti de dünya ülkelerinin ve şehirlerinin yerel saatlerinin bilgisini durum çubuğunuza çeşitli yazım şekilleriyle birlikte getiriyor.


  FoxLingo

  Türkçe desteği de olan FoxLingo, girdiğiniz bir sayfayı başka bir dilde görmenize yardımcı oluyor. Onlarca farklı çevirici siteden yardım alarak 45 dilde sayfaları çeviren eklenti, Firefox kullanıcılarından ortalama bir not almış.


  Foxmarks

  Eğer birden fazla bilgisayar ve bu bilgisayarlar üzerinde de Firefox kullanıyorsanız, sık kullandığınız bağlantıların listesini kaydetmenize de gerek yok. Foxmarks bu işi sizin yerinize internet üzerinden yapıyor. Listenize başka bilgisayardan da kolayca ulaşabiliyorsunuz.


  FoxyTunes

  En sevilen eklentilerden birisi de FoxyTunes. Tarayıcınızın üzerine minik bir müzik çalar ekleyerek müzik dinlemenize olanak sağlıyor. Aralarında Winamp, iTunes, Windows Media Player gibi programların da olduğu uzunca bir listeyi de destekliyor.


  Free Translate!

  Seçtiğiniz metinleri hızlıca çevirmek istiyorsanız, İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca desteği olan bu eklenti işinize yarayabilir.


  Get Mail

  Firefox 2 ile birlikte kaldırılan ancak kullanıcıların sevdiği e-posta okuma butonunu geriye getiriyor.


  Google Map Directions

  İnternet üzerindeki bir adresin Google Map üzerindeki konumunu bulmak için adresi seçili hale getirip kısayol menüsünden ilgili bağlantıya tıklamanız yeterli. Yapımcısının sitesinde daha pek çok eklenti de bulunuyor.


  Greasemonkey

  Web sayfaları üzerindeki JavaScript parçalarıyla oynamanıza ve kendi kodlarınızı yazmanıza olanak sağlayan bir eklenti.


  Gspace

  Gmail hesabınız varsa, bu alanı dosya depolama alanı olarak kullanmanıza olanak sağlayarak bir nevi çevrimiçi depolama alanı görevi görüyor.


  HashColouredTabs+

  Kendi tarayıcı simgeleri olmayan siteler için farklı renklerde simgeler oluşturarak sekmelerin birbirinden kolayca ayırt edilmesine yardımcı oluyor.


  IETab

  Sekmeleri Internet Explorer penceresi görünümünde fakat Firefox sekmeleri gibi tek bir pencere altında sekme olarak görüntülemeye yarıyor.


  Image Zoom

  Bir web sayfası üzerindeki resimlere yakınlaştırma, uzaklaştırma, ekrana sığdırma veya bir bölümüne yakınlaştırma yapma gibi özelliklere sahip olan eklenti, tüm sayfayı da yakınlaştırabiliyor.


  KeyScrambler

  Keylogger denilen ve klavyede yazdıklarınızın kaydını tutan casus yazılımlara karşı şifreleme yoluyla koruma gerçekleştiren bir eklenti.


  Linkification

  Bir sayfa üzerinde metin olarak yer alan ve bir web adresini gösteren yazıları gerçek bağlantılar (link) haline getirmeye yarayan basit ama faydalı bir eklenti.


  Live HTTP Headers

  Bir web sayfasında dolanırken sayfanın HTTP başlıklarını göstermeye yarıyor.


  LoremIpsum Content Generator

  Tasarımcıların tasarımları esnasında bir metin alanını geçici olarak doldurmak için sıklıkla başvurduğu bu Latince kelimeleri üreten bir eklenti.


  McAfee SiteAdvisor

  Bir arama motorunda arama yaptığınızda sonuç ekranında bir simge ekleyerek siteleri popülerliğine veya güvenilirliğine göre ayırıp size öneriler veren bir eklenti.


  MeasureIt

  Web tasarımcılarının çok işine yarayacak kullanışlı bir eklenti daha. Bir web sayfası üzerinde fare ile çizdiğiniz alanın eni ve boyunu piksel olarak görmenize olanak sağlıyor.


  MinimizeToTray

  Firefox penceresini tek tıklamayla sistem tablasına göndermeye ve buradan geri gerirmeye yarayan en kullanışlı eklentilerden birisi.


  MR Tech Local Install

  Kurduğunuz eklentileri yönetmenize, değiştirmenize (bir nevi hack) ve kurup kaldırmanıza yarayan en enteresan fikre sahip eklentilerden birisi.


  NoScript

  "Firefox'tan daha güvenli bir tarayıcı daha var; o da üzerinde script (kod parçaları) çalıştırılmayan Firefox" sloganıyla yola çıkan eklenti, tarayıcıda çalışan kod parçaları hakkında size uyarı penceresi çıkarıp onayınızı soruyor.


  Password Hasher

  Başkaları tarafından ele geçirilmesini güçleştirmek için sizin adınıza otomatik olarak karmaşık şifreler oluşturan bu eklenti, her bir sitede farklı şifre kullanılmasını da sağlayabiliyor.


  PDF Download

  Eğer görüntülediğiniz sayfa tarayıcının içinde açılmış bir PDF dosyası ise bunu bilgisayarınıza kaydetmenize olanak sağlıyor. Dilerseniz dosyayı HTML olarak da görebiliyorsunuz.


  PermaTabs

  Kazara kapatmanızın önüne geçmek için, seçtiğiniz sekmeleri sabitleyen ve kapatılamaz hale getiren bu eklenti tüm sekmeleri kapat dediğinizde bile buna izin vermiyor.


  Personal Anti-Phishing Sidebar

  Sanal dolandırıcılıklara karşı sizi uyaran bu eklenti, Firefox kullanıcıları tarafından en başarısız görünen ve puanı düşük eklentiler arasında yer alıyor.


  Plain Text to Link

  Linkification eklentisiyle hemen hemen aynı işi yapan bu eklenti de, seçtiğiniz metin alanı eğer bağlantısı verilmemiş bir web adresiyse bu adresi tıklanabilir hale getiriyor.


  Platypus

  Bir internet sayfasını tarayıcınız üzerinden düzenlemeye yarayan ve script'leri değiştirmenize olanak sağlayarak sonraki ziyaretinizde sayfayı kaydettiğiniz bu haliyle görüntülemenize yardımcı olan farklı bir eklenti.


  PrefBar

  Geçmiş bilgileri temizleme, renk ve script seçenekleri gibi bazı ayar ve seçeneklerin daha kolay yapılmasını sağlayan bu eklenti, tarayıcının üst kısmına bir araç çubuğu şeklinde yerleşerek size yardımcı olmaya çalışıyor.


  Print/Print Preview

  Tarayıcınıza kurulum sonrasında gelen yazdırma butonu yerine önizleme de yapmanıza yarayan yeni bir buton getiriyor. Böylelikle bir sayfayı yazdırmadan önce sayfa düzenlemesini daha kolay yapabiliyorsunuz.


  QuickJava

  Java ve JavaScript uygulamalarını kolayca aktif ve pasif hale getirebilmeniz için durum çubuğuna simgeler yerleştiriyor.


  Redirect Remover

  Sizi başka bir sayfaya yönlendiren bağlantıları kaldırıp beklemenizi kısaltan ve doğrudan sayfanın adresine ulaşmanıza yarayan bir eklenti.


  Regular Expressions Tester

  İngilizce düzgün yazım kılavuzu diyebileceğimiz basit ama işe yarayabilecek bir eklenti.


  ReloadEvery

  Sayfaları sizin belirlediğiniz saniye veya dakikalarda bir yenileyen bu eklenti, sürekli güncellenen siteleri takip etmenize yardımcı oluyor.


  Remember Mismatched Domains

  Sürekli girdiğiniz bazı sitelerde çıkan (ve sertifika ile isim uyuşmazlığı nedeniyle oluşan) güvenlik sertifikaları ile ilgili hatanın tekrar gösterilmemesini sağlıyor.


  ReminderFox

  Tarayıcınızın durum çubuğuna yerleşerek yıldönümü, doğum günü gibi kutlama ve hatırlanması gereken randevu tarihlerinizi önceden girmeniz suretiyle size hatırlatmalarda bulunan ReminderFox, en işe yarar eklentilerden birisi.


  Right-Click-Link

  Fare ile seçtiğiniz bir alanı dilerseniz sağ tuş menüsüne bağlantı olarak ekleyebiliyorsunuz.


  Sage

  RSS kaynaklarını takip etmenize ve yönetmenize yardımcı olan en faydalı eklentilerden. Böylelikle sayfa sayfa dolanıp haber kovalamak yerine her başlığı anında tarayıcı ekranınıza getirtebiliyorsunuz.


  ScrapBook

  Dolaştığınız web sayfalarını veya bir parçasını, sitenin tamamını bilgisayarınıza kaydedip sayfa düzenleme, hızlı arama, metin/HTML düzenleme gibi işlemleri mümkün kılıyor.


  SearchStatus

  Google PageRank veya Alexa gibi sistemlerin site sıralama oranlarını tarayıcınıza getirerek girdiğiniz sayfanın popülerliğini görebiliyorsunuz.


  SecurePassword Generator

  Araçlar menüsüne yerleşen bu eklenti de karmaşık ve daha güvenilir şifreler oluşturmada size yardımcı oluyor.


  SEO for Firefox

  Google veya Yahoo gibi arama motorlarında sitelerin sıralamasıyla ilgili pazarlama bilgilerini çekip getiren bir eklenti.


  Session Manager

  Web sayfalarındaki oturumları hafızasında tutan bu eklenti, sayfaları kapasanız dahi önceki oturumlara dair bilgileri saklıyor, değiştirme veya silmenize olanak sağlıyor


  ShowIP

  Bulunduğunuz sayfanın IP adresini durum çubuğuna getiriyor. Whois araması gibi kısayolları da var.


  SmoothWheel

  Uzun uzadıya yazıların olduğu sayfaları daha rahat okuyabilmeniz için farenin tekerleğini kaydırdığınızda sayfanın daha yumuşak bir geçişle aşağı/yukarı doğru kaymasını sağlıyor.  Stack Style Tabs

  Sekmeler arasında Ctrl veya Alt ile Tab tuşuna bastığınızda oluşan geçişlerle ilgili düzenlemeler yapmanıza olanak sağlıyor.


  StumbleUpon

  Çeşitli kategorilere ayrılmış sayfalar ve kanallar arasında sörf yapabilmenize yardımcı olan bir eklenti.


  SwitchProxy Tool

  Birden fazla proxy konfigürasyonunu hızlı ve kolayca yapmanıza şans tanıyor. Böylelikle bilgisayarınızın adresini karşı taraftan gizleyebiliyorsunuz.


  Tab Mix Plus

  Sekmelerle ilgili ek özellikler getiriyor. Bunların arasında sekmenin bire bir kopyasını açmak, odaklama, tıklama ile yapabileceğiniz seçenekler dizisi, sekme veya pencere kapama işlemini geri al (undo) gibi pek çok kullanışlı işlem var.


  Tabbrowser

  Sekmelerle ilgili kullanımı değiştiren ve kolaylaştıran bir diğer eklenti.


  Table2Clipboard

  Firefox'ta Ctrl tuşuna basarak sitelerdeki tabloların her bir hücresini seçmek mümkün. Bu eklenti sayesinde seçtiğiniz farklı satır ve sütunların içeriğini daha sonra bir yere yapıştırmak üzere hafızaya geçici olarak kopyalayabiliyorsunuz.


  TargetAlert

  Bir sitede veya arama motorunda gördüğünüz bağlantının yanına ufak bir resim halinde simge koyarak, açılacak sayfanın ne tarzda bir sayfa (PDF dosyası, güvenlik sertifikası içeren bir sayfa, yeni pencere, mevcut adresin dışında bir sayfa gibi) olduğunu gösteriyor.


  Tiny Menu

  Mevcut Firefox tarayıcı menüsünü değiştirerek tek başlık altında daha ufak bir hale getiriyor. En sevilen eklentilerden birisi.


  TrackMeNot

  Özellikle arama motorlarının çeşitli zamanlarda veri araştırması yaparak arka planda sizden edindikleri bilgiler için sahte veriler üreterek takip edilmenizi güçleştiriyor.  UI Tweaker

  Tarayıcınızın arayüzünde gereksiz gördüğünüz kısımları kaldırmaya veya dilediğiniz bölümlerini değiştirip kişiselleştirmeye yarayan bir eklenti.


  Unhinde Menubar

  Bir JavaScript'le görünmesi engellenen menü ve araç çubuklarının bu özelliğini kıran bir eklenti.


  User Agent Switcher

  Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde standart olarak hangi programı, işletim sistemini veya dili kullandığınız bilgileri karşı tarafa aktarılır. Eklenti, tarayıcınıza dair bu bilgileri değiştirebiliyor.


  Video Downloader

  YouTube, Google, Metacafe, iFilm ve benzeri 60'tan fazla video paylaşım sitesinde veya bir web sayfası içerisine gömülen film, MP3, Flash veya Quicktime gibi dosyaları indirmenize yardımcı olan bir eklenti.


  View Source Chart

  Web sayfalarının kodlarını incelediğinizde renklendirilmiş alanlar sayesinde size okuma kolaylığı sağlayan ve web tasarımcılarının işine yarayabilecek hoş bir eklenti.


  Web Developer

  Web geliştiricileri için kullanışlı bir diğer eklenti. Tarayıcınıza eklenen menü ve araç çubuğu sayesinde CSS gibi pek çok form ve şablon üzerinde işlem yapabiliyorsunuz.


  Wizz RSS News Reader

  RSS kaynaklarını rahatça takip edip düzenleyebildiğiniz en başarılı RSS kaynaklarından birisi. Böylelikle Chip haberlerine daha çabuk ulaşabilirsiniz.


  Yellowpipe Lynx Viewer Tool

  Açacağınız sayfanın metin tabanlı olarak görünmesini sağlayan bu eklenti aynı zamanda arama motorlarının sayfaları ne şekilde gördüğünü de size aktarmış oluyor.  Daha yüzlerce var

  Firefox için üretilmiş daha yüzlerce eklenti bulunuyor. Sizin de uzun süredir "keşke şu tarz birşey olsa..." diye düşündüğünüz bir eklenti belki de Firefox'un eklentiler sayfası üzerinde yer alıyor olabilir.

  Yapmanız gereken sadece siteye girip arama kutusuna ilgili anahtar kelimeleri yazmak. Böylelikle işinizi kolaylaştıran eklentilerle sörf yapmayı daha keyifli hale getirebilirsiniz.

  Size:9 Mb

  http://rapidshare.com/files/24145261/firefox_eklenti.rar 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: FireFox Eklentileri ve Açıklamaları

  Reklam  FireFox Eklentileri ve Açıklamaları, bu tarayıcı pek tercih edilmiyor galiba zagten explorer kaplamış veya chrome bunun yanında opera ve safaride azımsanmayacak kadar kullanılıyor+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi