Daha hızlı ve daha sorunsuz windows için 20 altın yol

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Daha hızlı ve daha sorunsuz windows için 20 altın yol ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Selim
  Üye
  Reklam

  Daha hızlı ve daha sorunsuz windows için 20 altın yol

  Reklam  Daha hızlı ve daha sorunsuz windows için 20 altın yol

  Forum Alev
  1 Sinir bozucu Windows logolarını iptal etmek.
  Windows 95, 98, Me
  Sistem açılışındaki Windows logosu sadece gereksiz bir reklam değildir, zira aynı zamanda işletim sisteminin açılışını da geciktirir. Bunları iptal etmek için Explorer'da C:\ kök dizinindeki MSDOS.SYS dosyasına sağ tuşla tıklayın ve "Özellikler" komutunu çalıştırın. Bu dosya "Gizli" özelliğine sahiptir, bu yüzden gerekirse "Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm" altındaki "Tüm (Gizli) dosyaları ve klasörleri göster" seçeneğini işaretleyin. Daha sonra dosyanın "Salt okunur" olma özelliğini kaldırın ve "Tamam" düğmesine tıklayın. Dosyaya çift tıklayıp bir editörde açılmasını sağlayın. "Options" bölümünde "Logo=0" satırını girin. Windows 95 ile çalışıyorsanız "Logo=Off" girin. Dosyayı kaydedin ve yazma korumasını tekrar etkinleştirin. Bir sonraki Windows açılışında artık logolar görünmeyecektir.
  2Disket sürücülerinin aranmasını iptal etmek.
  Windows 98, Me
  Windows standart ayar olarak her açılışta varolan disket sürücülerini arar. Ancak disket sürücülerde çok nadiren bir değişiklik olacağı için, bu seçeneği iptal edebilir ve böylece açılışı biraz daha hızlandırabilirsiniz.

  Bilgisayarım'a sağ tuşla tıklayıp "Özellikler"ine girin. "Başarım / Dosya sistemi"ne girin ve "Disket sekmesine geçin. Buradaki "Bilgisayarını her başlattığında yeni disket sürücüleri ara." seçeneğini iptal edin ve yeni ayarı "Tamam" ile onaylayın.
  3Otomatik Scandisk'i iptal etmek.
  Windows 98, Me
  Windows'u öngörüldüğü gibi Başlat menüsü üzerinden kapatmazsanız bir sonraki sistem açılışında otomatik olarak Scandisk devreye girer ve
  sabitdiskteki hataları aramaya başlar. Bu işlemin gereksiz olduğunu ve çok uzun sürdüğünü düşünüyorsanız bu fonksiyonu iptal edebilirsiniz. Başlat menüsünde "Çalıştır" ile "msconfig" komutunu girin ve [Enter] tuşuna basarak "Sistem Yapılandırma Hizmet Programı"nı çalıştırın. "Genel" sekmesinde "Gelişmiş" düğmesini tıklayın ve "Hatalı kapatmadan sonra scandisk devre dışı kalsın" seçeneğini işaretleyin. Daha sonra tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın ve Windows'un yeniden başlatılmasına izin verin.
  4Açılıştaki gereksiz aramayı engellemek.
  Windows95, 98, Me
  Windows açılışta WINSTART.BAT dosyasını arar ve bunun komutlarını otomatik olarak çalıştırır. İşletim sistemi burada varolan tüm sabitdisklerde bu dosyayı arar, bu da açılış işlemini geciktirir. Bu yüzden Notepad editörü ile C:\WINDOWS dizininde boş bir WINSTART.BAT dosyası oluşturun. Windows açılışı böylece sabirdisk hızına göre birkaç saniye daha hızlı gerçekleşir.

  5 Me ve 2000'in hazırda bekletme konumunu kullanmak.
  Windows, Me, 2000
  Windows Me ve 2000 Hazırda Bekletme Konumu (Hibernation) özelliğine sahipler. Bu konumda anabelleğin içeriği sistem kapatılırken sabitdisk'e kaydediliyor. Windows'u tekrar başlattığınızda ise bu sayede sistem açılışı sadece bir kaç saniye sürüyor.

  Hazırda bekletme konumunu Denetim Masasındaki Güç Seçenekleri (Power Options) ile etkinleştirebilirsiniz. Aynı adlı sekmeye geçin ve ilgili seçeneği işaretleyin. Windows, bekleme konumu için ne kadar boş bellek alanına ihtiyaç olduğunu gösterecektir. Pencereyi "Tamam" ile kapatın. Windows'u kapatınca pull down menüsünde Hazırda beklet adında yeni bir kayıt belirecektir. Bunu seçerseniz bir sonraki açılış hem çok daha hızlı gerçekleşecek, hem de Windows, o an açık olan tüm uygulamaları da tekrar açacaktır.
  6Cache için dosya ve yol adını artırmak
  Windows 95, 98, Me
  Windows son olarak açılan dosya adlarını ve yollarını (Path) özel cache belleğinde (önbellek) tutar. Bir dosyayı ikinci defa açmak istediğinizde, bu dosyanın sabitdiskteki yerini, dosya sisteminin FAT'i üzerinden tespit etmesine gerek yoktur, bunun yerine hızlı cache'den alabilir. Bu belleği de artırmanız mümkün. Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayarak Özellikler'ini açın. Başarım sekmesine geçin ve "Dosya Sistemi"ne tıklayın. Açılan pencerede "Bu makinenin belirgin rolü" alanında "Ağ sunucusu"nu seçin ve açık tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın.

  7Sistemi yavaşlatan ses olaylarının iptal edilmesi
  Windows 95, 98, Me, 2000
  Windows açılışındaki ve programların çalıştırılmasındaki en büyük frenleyicilerden biri de bunlarla ilgili ses olaylarıdır. Bu yüzden bunları komple iptal edebilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası'na girmeniz gerekiyor: "Ses" (Sound and Multimedia) bölümünde sırayla önünde hoparlör simgesi olan tüm olayları tek tek işaretleyin. Ses alanındaki "Ad" açılır menüsünden de "Yok"u seçin ve son olarak "Tamam" ile değişiklikleri onaylayın.

  8Yavaş açılan menüleri daha hızlı açmak
  Windows 95, 98, Me, 2000, NT
  Windows menüleri standart ayarlı olarak her zaman kısa bir duraklamadan sonra açılırlar. Bunun daha hızlı gerçekleşmesi için Registry'de bir değişiklik yapmanız gerekiyor. REGEDIT.EXE kayıt düzenleyicisini açın ve "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" dizinine geçin. Burada "MenuShowDelay" kaydını arayın. Böyle bir kayıt yoksa kendiniz oluşturun (Sağ tuşla tıklayarak). Bu kaydın değeri menülerin gecikme süresini milisaniye olarak ifade eder. Maksimum "65000" değerini girebilirsiniz, "0" girdiğinizdeyse gecikme ortadan kalkacaktır. Windows Me ve 2000'de sağ fare tuşu ile masaüstüne tıklayıp "özellikler"e girebilirsiniz burada "Efeketler" sekmesine geçip "Menü ve araç ipuçları için geçiş efekti kullan" seçeneğinin önündeki onay kutusunu iptal edebilirsiniz.

  9Windows 2000'in fare gölgesini iptal etmek
  Windows 2000
  Windows 2000'deki en büyük kaynak tüketicilerden biri de fare imlecinin gövdesidir. Sisteminizin diğer işler için daha fazla boş kapasiteye sahip olması için bunu iptal edebilirsiniz. Control Panel'i (Denetim Masası) açın ve burada "Mouse" bölümüne girin. "Pointers" sekmesine geçin ve "Enable pointer shadow" seçeneğini iptal edin.

  10 Kişisel ayarlanmış menüleri iptal etmek
  Windows Me, 2000
  Windows Me ve 2000 kullanıcıya özgü bir Başlat menüsüyle çalışırlar, bu menü nadir olarak kullanılan programları ancak bir defa daha tıklandığında gösterir.

  Bu sadece programların açılışını geciktirmekle kalmaz aynı zamanda menü kaydının bulunmasınıda zorlaştırır. Her zaman tüm menü kayıtlarını görmek istiyorsanız sağ fare tuşu ile Görev Çubuğu'na tıklayın ve "Özellikler"ini açın. "Kişiselleştirilmiş menüleri kullan" seçeneğinin önündeki onay kutusunu iptal edin.

  11 Sanal bellek
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Windows, takas dosyasının boyutunu sürekli olarak güncel bellek ihtiyacına göre ayarlar. Bunun için de sürekli olarak sabitdiske erişir ve sistemin çok yavaşlamasına neden olur. Dosyaya sabir bir büyüklük verirseniz, sabitdisk erişimlerinin sıklığı azalır. Bilgisayarım simgesine sağ fare tuşu ile tıklayın ve "Başarım" sekmesine geçin. "Sanal Bellek"e tıklayın ve "Sanal Bellek ayarlarımı kendim belirleyeyim" seçeneğini işaretleyin. "En az:" ve "En çok:" alanlarına en az 200 MB'lik bir değer girin ve "Tamam" düğmesine tıklayın. Güvenlik sorgusunu onaylayın ve Windows'un yeniden başlatılmasını sağlayın.

  12 Programların otomatik başlamasını engellemek
  Windows 98, Me
  Çoğu program kurulum esnasında Başlangıçta (Startup) grubuna kendini kaydeder, ya da Windows açılışında Registry'den yüklenirler. Windows bu yüzden daha yavaş açılır. Otomatik açılışı engellemek için, Başlat menüsünden "Çalıştır" ile "msconfig" programını çalıştırın. "Başlangıç" sekmesinden ihtiyaç duymadığınız program açılışlarını pasif duruma getirebilirsiniz.

  13 BIOS'u yükletmeden daha hızlı boot etmek
  Windows 95, 98
  Windows'u yeniden başlattığınızda, işletim sistemi bilgisayarı kapatır ve tekrar açar. Komutu çalıştırırken (tıklarken) ek olarak [Shift] tuşuna basarsanız işlem daha çabuk gerçekleşir. Zira bu durumda sadece Windows yeniden yüklenir, BIOS tekrardan yüklenmez.

  14 Registry veri tabanının yeniden hızlı yüklenmesi
  Windows 98, Me
  Porgramların kurulumlarından sonra bunlar çoğunlukla Windows'un yeniden başlatılmasını isterler, böylece değişiklikler etkili olabilir. Ancak çoğu durumda sadece Registry'nin yeniden yüklenmesi gereken bir durum söz konusudur. Bunun için de bilgisayarın mutlaka yeniden yüklenmesi gerekmiyor: Sağ fare tuşu ile masaüstüne tıklayın ve "Yeni / Kısayol" simgelerine tıklayın. Şimdi de şu komut satırlarını girin:

  C:\Windows\Rundll32.exe Shell32,sheexitWindowsex
  "İleri" düğmesine tıklayın, kısayola isim verin ve tekrar "İleri" düğmesine tıklayın. Kısayola çift tıkladığınızda zahmetli bir yeniden başlatma işlemine gerek kalmadan Registry veritabanı yeniden yüklenecektir.
  15 Registry veritabanının optimize edilmesi
  Windows 98, Me
  Sistemi kurduktan birkaç ay sonra Registry giderek büyüyecek ve işletim sisteminin yüklenmesi daha uzun sürecektir. Bir DOS komutu yardımıyla veritabanındaki gereksiz yerleri sıkıştırabilirsiniz. Windows 98'i açın (BIOS açılışından sonra F8 tuşuna basılı tutun, sadece komut istemini seçin) ve komut satırından "Scanreg /opt" komutunu girin. Program veritabanındaki boş yerleri silecek ve böylece dosya komutu azalacaktır. Windows Me altında disketten boot edin ve C:\Windows\Command dizinindeki bu komutu çalıştırın.

  16 CD ve DVD sürücüler için DMA transferini açmak
  Windows 98, Me
  CD-ROM ve DVD sürücüleri medyaların okunmasında verileri normalde işlemci üzerinden anabelleğe gönderirler. Veri akışının kontrolü gereksiz yere yüksek hesaplama sürelerine neden olur.

  Özellikle DVD filmlerin oynatılmasında bu yüzden görüntülerde atlamalar, takılmalar meydana gelir. Bu yüzden sürücü için doğrudan bellek erişimini (Direct Memory Access, DMA) etkinleştirmeniz gerekir, bu erişim sayesinde veriler doğrudan belleğe gönderilebilir. Aygıt Yöneticisini açın ve sürücünün kaydına çift tıklayın. "Ayarlar" sekmesinde DMA'nın önündeki onay kutusunu işaretleyin. Daha sonra Windows'u yeniden başlatın.
  17 UDMA66 desteğini etkinleştirmek
  Windows 2000
  Windows 2000 yeni sabitdidk ve denetleyicilerin (Controller) UDMA66 modunu destekliyor. Ancak burada ilginç bir durum sözkonusu, bu fonksiyon standart olarak etkin halde değil. Bunu sizin etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu için de Registry veritabanında bir değişiklik yapılması gerekiyor: Regedit.Exe editörünü açın ve HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\ Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}dalına girin. Daha sonra "Edit" menüsünden New - DWORD Value simgesini tıklayın. Type alanında REG_DWORD'u ayarlayın ve değer adı olarak da "EnableUDMA66" girin. "Tamam" düğmesine tıklayarak onaylayın ve bir sonraki pencerede "1" değerini girin, böylece fonksiyonu etkinleştirmiş olursunuz. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

  18 Geri dönüşüm kutusuz hızlı dosya silme
  Windows 95, 98, Me, NT, 2000
  Windows altında dosya sildiğinizde, işletim sistemi bunu önce Geri Dönüşüm Kutusu'na taşır. Kapsamlı dizinlerde silme işlemi bir kaç dakika sürebilir. Silinecek dosyalara gerçekten de hiç ihtiyaç duymadığınızdan eminseniz, Geri Dönüşüm Kutusu'nu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu ya Geri Dönüşüm Kutusu'nun "Özellikler"indeki (Sağ tuşla tıklayınca) "Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır" seçeneğiyle yada [Del] tuşuna basarken [Shift] tuşuna basılı tutarsanız yapabilirsiniz.

  19 Birbirine bağlı PC'leri daha hızlı açmak
  Windows 98, Me
  TCP/IP protokolü olan bir peer to peer ağında Windows 98 ve Me bilgisayarları, IP adreslerini otomatik olarak aralarında ayarlarlar. Ancak PC'ler arasındaki bu iletişim biraz uzun sürebilir ve boot işlemi geciktirir. Bilgisayarlara kendiniz bir IP adresi verdiğinizdeyse bu işlem daha çabuk gerçekleşir. Bunun için sağ fare tuşu ile Ağ Komuşuları'nın özelliklerine girin ve "Yapılandırma" bölümünde "TCP/IP -> [Ethernet Kartı]" kaydına çift tıklayın. "Bir IP adresi belirt" seçeneğini işaretleyin ve ilk bilgisayarda IP adresi: olarak "192.168.0.1" girin. İkinci bilgisayar için de "192.168.0.2" girin ve böyle devam edin. Subnetmask "Alt Ağ Maskesi" olarak her bilgisayarda "255.255.255.0" değerini verin. daha sonra tüm pencereleri "Tamam" ile kapatın. Windows şimdi bazı dosyaları CD'sinden kopyalayacak ve sistemi yeniden başlatmanızı istiyecektir.

  20 Ağ paylaşımlarının aranmasını iptal etmek
  Windows Me
  Windows Me, açılışta otomatik olarak ağdaki paylaştırılan dizinleri ve yazıcıları arar ve bunları Ağ Bağlantılarım'da gösterir. Ancak bu işlem doğal olarak çok uzun sürebilir. Bu fonksiyonu iptal etmek için, Ağ Bağlantılarım'da "Araçlar - Klasör Seçenekleri - Görünüm" ile "Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik olarak ara" seçeneğini iptal edin


  alıntı 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Daha hızlı ve daha sorunsuz windows için 20 altın yol

  Reklam  Daha hızlı ve daha sorunsuz windows için 20 altın yol; birincisi en son model pc kullanmak gereke :) na kadar donanım fazla ise o kakar az sorun var demektir masa üstü ne kakadr meşkul ise sıkıntı o kadar fazla vardır+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi