F disk yapmak istermisiniz?

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden F disk yapmak istermisiniz? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  F disk yapmak istermisiniz?

  Reklam  F disk yapmak istermisiniz?

  Forum Alev
  F disk yapmak istermisiniz?


  Öncelikle bir adet Windows başlangıç disketi oluşturuyoruz
  Oluşturdugumuz sistem disketine iki tane önemli ek dosya kopyalayacağız...FDISK.EXE ve FORMAT.COM dosyalarıdır.Bu iki dosya sabitdiskimizin C:\WINDOWS\COMMAND klasöründe veya system disketimz açýldýktan sonra sanal ram drive içerisinde bulabilirsiniz..
  Bu iki dosyadan FDISK.EXE disk bölümleme aracımız diğer dosyamız FORMAT.COM ise diskimizi formatlamada kullanacağımız programlardır.
  Dosyaları kopyalamak için C:\WINDOWS\COMMAND yazarak klasörün içerisine girip
  COPY FDİSK.EXE A:
  COPY FORMAT.COM A:
  komutlarıyla disketimizin içine gerekli dosyalarızı kopyalıyoruz..
  Artık sistem disketimiz hazır FDISK işlemine geçebiliriz
  Şimdi zurnanın zırt dediği yere geldik.

  Önemli Not : Su andan itibaren yapacağımız her hareket sabit diskimizdeki bilgilerin kaybolmasına neden olacaktır.

  Herşeyin yedeğini aldığımızdan emin olduktan sonra hazırladığımız sistem disketini disket sürücüye takıyoruz ve bilgisayarımızı resetliyoruz bilgisayarımız açıldıktan sonra karşımıza A: komut satırı gelecektir. Burada FDİSK yazıp ENTER tuşuna basın. Şimdi ekranda büyük disk desteğini etkinleştirmek isteyip istemediğimizi soran bir menü çıkacaktır.Bu menüye EVET diyerek ENTER'e basın.
  Geniş sabit disk desteğini etkinleştirdikten sonra Ekrana FDİSK SEÇENEKLERİ diye bir menü geliyor.İsterseniz önce diskimizin içerisinde ne olduğunu kontrol edelim bunun için FDİSK menüsünden 4 nolu seçeneği yani BÖLÜM BİLGİSİNİ GÖSTER seçeneğini seçerek ENTER tuşuna basın.
  Bu ekranda Sabit diskimizin adını, boyutunu ve formatlandığı dosya sistemini görebilirsiniz.Ayrıca diskin boyutunuda MB cinsinden öğrenebilirsiniz. Şimdi ESC tuşuna basarak FDİSK başlangıç ekranına geri dönüyoruz.
  Şimdi yapacağımız iş eski DOS bölümünü silmek olacak.Bunun için 1. seçeneği seçmelisiniz BİRİNCİ DOS BÖLÜMÜNÜ SİL
  Bu seçeneği seçtiğimizde ekrana diskimizle ilgili bilgiler gelecektir, aşağıda ise;
  Hangi dos bölümünü silmek istiyorsunuz ? Diye bir soru ile karşılaşacaksınız buraya yukarıda gördüğümüz BÖLÜM sekmesinin altındaki C: 1 yazılı olduğunu göreceksiniz. Bu sorunun karşısına 1 yazıp enter tuşuna basın.ENTER tuşuna basınca alttarafta
  Birim adını girin [.........] ? diye bir soru daha çıkar burayı boş bıraka bilirsiniz.ENTER tuşuna basıp burayı geçiyoruz.
  Emin misiniz (E/H) [...]? Burada birinci dos bölümünü silmek isteyip istemediğimizi son kez sormaktadır, buraya E diyerek ENTER tuşuna basıyoruz.
  Birinci dos bölümünü sildikten sonra ekranda Birinci dos bölümü silindi mesajını göreceksiniz ve devam etmek için ESC tuşuna basmamız gerekmektedir.ESC tuşuna basınca ekrana
  1- Birinci Dos Bölümü Yarat
  2- Uzatılmış Dos Bölümü Yarat
  3- Uzatılmış Dos Bölümünde Mantıksal Dos Sürücüsü Yarat
  Seçeneği girin: [ ]
  yukarıdaki gibi bir menü gelecek burada amacımıza uygun olan 1. seçeneği (Birinci Dos Bölümü Yarat) seçeneğini seçiyoruz..Bu seçeneği seçtiğimizde ekrana Toplam disk alanı gelecektir ve oluşturacağımız Birinci Dos Bölümüne nekadar bir bölüm ayıracağımızı soran bir soru ile karşılaşıyoruz.Diskimizin boyutuna göre ; örneğin; diskimiz 10GB ise 5'er GB'lık kısımlara bölebiliriz.Birinci Dos Bölümü yaratıldıktan sonra ekrana diskimizle ilgili bilgiler gelecektir ve alt tarafta Birinci Dos Bölümü yaratıldı diye bir mesaj göreceksiniz ESC tuşuna basarak ana menüye geri dönün..
  Bilgisayarın sabit diskten açılabilmesi için bölümlerden birinin etkin hale getirilmesi gerekmektedir.Öyleyse 2. seçeneği yani ETKİN BÖLÜMÜ ATA seçeneğini seçip ENTER tuşuna basıyoruz.2 nolu seçeneği seçtiğimizde ekrana etkin bölümü atayacağımız bir menü gelecektir.Bu menüde 1 yazıp ENTER tuşuna basıyoruz.Birinci bölümü etkin olarak atadık. ESC tuşuyla ana menüye geri dönüyoruz.

  Artık sanal diskimizide oluşturabiliriz yani ikincil D: sürücüsümüzüde ayarlamamız gerekiyor.Menüde 2. seçeneği yani Uzatılmış Dos Bölümü Yarat seçeneğini seçmemiz gerek ENTER tuşuna bastıktan sonra ekrana gelen menüde diskimizin geriye kalan bölümünü ikinci disk alanı olarak gösterecektir.Uzatılmış disk bölümünüde yaratmış olduk.ESC kombinasyonu ile ana menüye dönüyoruz....Şimdi bilgisayarınızı restart etmelisiniz.
  Bilgisayarınız açıldığında yapacağımız ilk iş sabit diskinizi formatlamak olacaktır.

  Format C: /u/s yazıp ENTER tuşuna basmalısınız.
  İkinci bölümü ise yani D: sürücüsünü , Format D: /u yazarak formatlayın..
  /u ; unformat atılmaması için kullanılır.
  /s ; sistem atmak için kullanılır.
  NOT : Restart ardından CD sürücümüze Win98 cd mizi takıp direk kurulumada geçebiliriz komut setinden uygulanacak format komutunu windows otomatik uyguluyacaktır 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: F disk yapmak istermisiniz?

  Reklam  nedir fdisk ; FDISK sabit diskinizi parçalara ayırmanızı sağlayan, FORMAT ise sabit diskinizin içeriğini silmenizi sağlayan sistem komutlarıdır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
f disk yapma
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi