Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Dış gebelik nasıl tedavi edilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

  Reklam  Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

  Forum Alev
  Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

  Dış gebelik tanısı erken konduğunda, yani henüz tüp yırtılmadan yakalandığında hasta henüz kan kaybetmeye başlamadan laparoskopik yöntemle tedavi şansı oldukça yüksektir. Dahası laparoskopik tedavinin hastanın tüpünün alınmadan "tüpün içinin boşaltılarak" tedavi edilmesini ve böylece tüpünün korunmasını sağlama gibi bir avantajı vardır. Laparoskopi cihazlarının olmadığı yerlerde aynı işlem laparotomi (karnın açılması) ile de yapılabilir.

  Yine erken dönemde kullanılan diğer bir tedavi yöntemi de metotreksat adı verilen ilaçla tedavidir. Belli kriterler yerine geldiğinde, hastanın genel durumu da uygun şartları taşıyorsa tek ya da birkaç doz metotreksat ile dış gebelik ameliyat gerektirmeden tedavi edilebilir.

  Fallop tüpü yırtılıp iç kanama başladığında ise genellikle tek ve en uygun tedavi laparotomi adı verilen işlemle karnın ameliyat edilerek açılması ve yırtılmış tüpün kısmen çıkarılarak kanamanın durdurulmasından ibarettir.

  Dış gebeliğin nadir görülen diğer şekilleri
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Dış gebelik nasıl tedavi edilir?

  Reklam  dış gebelik döllenen embriyonun rahimde değil borularda tutunmasıdır ve bu çok tehlikelidir ilaç tedavisi ile atılmaya çalışan embriyo genellikle ameliyatlada çıkarılmaya çalışır+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi