Röleler nedir

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Röleler nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Röleler nedir

  Reklam  Röleler nedir

  Forum Alev
  Röleler elektro mekanik devre elemanlarıdır. Elektroniğin yanısıra elektrikçiler tarafındanda çok kullanılan bir elemandır. Düşük bir voltaj ve akım kullanarak daha yüksek bir voltaj ve akımı kontrol etmemizi sağlar . Aynı zamanda elektriksel yalıtım sağlar.
  Çalışma prensibi : Elektro mıknatıs özelliğinden faydalanarak yapılmışlardır. Manyetik bir metal nüvenin çevresine tel sarılarak elektro mıknatıs elde edilir.

  Bu tele bobin deriz. Nüvenin çevresindeki bobine bir enerji kaynağı bağlayıp enerji verirsek bobinin içindeki nüve mıknatıs gibi manyetik alan oluşturur.


  Röleler de bu prensiple çalışırlar .Nüvenin karşısına bir kontak monte edilmiştir. Rölenin bobini enerjilendiği zaman nüvede oluşan manyetik alan kontağı çeker ve kontak kapanır. Böylece bobine uyguladığımız küçük bir akım ile rölenin kontağına bağlayacağımız büyük bir yükü çalıştırıp durdurabiliriz.


  Röleler kullanıldıkları amaca göre değişik akım kapasitesinde ve değişik kontak sayısında üretilirler. Çok değişik kılıfta röle mevcuttur. Kullanıldığı amaca göre röle içinde birden fazla kontak olabilir. Bobin enerjilenince kontakların hepsi birden çeker.
  Röleler şematik olarak genelde yanda görüldüğü gibi gösterilirler. Her röle iki kısımdan oluşur 1- rölenin bobini 2- rölenin kontakları
  "C" kontağın ortak ucu "NC" kontağın röle çekmeden önce değen ucu "NO" kontağın çektikten sonra değen ucunu ifade eder.
  Transistör gibi bir yarı iletken ile kontrol edilen rölelerde bobin ucuna ters bir diyot atmak bobinde oluşacak ters gerilimden röleyi süren transistörün korunması için gerekli olabilir. 2. 2
  Fatal Error
  Üye

  --->: Röleler

  Reklam  KONU: MANYETİK VE TERMİK RÖLELER

  A-MANYETİK RÖLE
  a)Rölenin tanımı : Röleler düşük akımlarla büyük güçlerin anahtarlanmasını sağlayan elektromanyetik anahtarlardır.
  b)Rölenin yapısı ve çalışması : Röleler genel olarak nüve, bobin , kontaklar ve gövdeden meydana gelir.  Nüve : Bakır tellerin sarıldığı, makaranın geçirildiği metal parçadır. Tek parça yumuşak demirden veya silisli saçlardan rölenin büyüklüğüne göre yapılır. Yumuşak demir kullanılmasının sebebi: mıknatıslık özelliğini hemen kaybedebilmesidir.
  Bobin : Yalıtkan bir malzeme üstüne makara şeklinde sarılmış iletkenlerden meydana gelir. Rölenin büyüklüğüne ve çekeceği akıma göre iletken çapı ve spir sayısı değişir. Bobin uçlarına gerilim uygulandığında bobin nüveyle birlikte elektro mıknatıs özelliği kazanır. Böylece karşısındaki paleti çekip, kontakların temasını veya ayrılmasını sağlar.
  Kontaklar : Birbirine temasa halindeyken üzerinden akım geçen, açılıp kapanabilen parçadır. Kontaklarda kapanma esnasında elektrik sıçraması nedeniyle “ark” ismini verdiğimiz bozulmalar olabilir. Bunu engellemek için kontaklar çok iyi ( pas yapmaz) iletkenlerden imal edilir. Kontaklar yapımına göre normalde açık ve kapalı olabilir.
  Gövde : Röle parçalarının üzerine monte edildiği parçadır. Elektriki olarak izole edilmiştir.

  Rölenin çalışması: Röle bobinine enerji uygulandığında bobinde oluşan manyetik alan nüveyi mıknatıslar ve karşısındaki metal paleti çeker. Palet uçlarına bağlı olan kontaklar ise kontak durumuna göre açılır yada kapanır. Yani normalde açık olan kontak kapanır ve bağlı olduğu devreye enerji aktarmak için anahtar görevi yapar.


  c)Manyetik röle çeşitleri

  Manyetik röleler, kontakların dayanabildiği akım ve gerilim durumuna, kontakların sayı ve çeşidine , çalışma voltajlarına ve kullanım amacına göre çeşitlere ayrılırlar.

  d)Manyetik rölenin kullanım alanları:

  Röleler elektriki olarak anahtarlamak istediğimiz her türlü devrelerde kullanılır. TV alıcılarında, PLC devrelerinde , merdiven otomatiklerinde , tek ve üç fazlı motorlara enerji vermedeki kullanımlar örnek olarak verilebilir.

  SORU ( Odaklayıcı ) : Manyetik röle hangi kısımlardan oluşur?
  SORU ( İrdeleyici ) : Manyetik röle çeşitlerini açıklayınız.

  B. TERMİK RÖLENİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ


  a)Tanımı ve yapısı : Uygulamada en çok kullanılan aşırı akım rölesidir. Aşırı akımın ısı etkisi ile çalışır. Genellikle elektrikli cihazları bilhassa motorları, aşırı akımlardan korumak amacıyla kullanılır.  Isıya göre uzama katsayısı çok farklı olan iki metal yüzeysel olarak birbirine tutturulmuş ve bunun üzerine bobin sarılmıştır. Bobinlerin bir ucu kontrol edilecek cihaza giderken diğer ucu bir kontak vasıtasıyla şebekeye bağlıdır.

  b)Termik rölenin çalışması : Devre akımı bimetal üzerine sarılmış ısıtıcıdan geçmektedir. Normalden fazla akım geçtiğinde ısıtıcı bobin sargıları bimetali ısıtır ve bimetal kurma kolu yönünde eğilerek kontakları birbirinden ayırır. Böylece aşırı akım çeken cihazın enerjisi kesilir. Bu röleler cihaza her zaman seri bağlanır.
  c)Termik rölenin çalışmasına etki eden faktörler.
  Termik rölede bimetal ısınıp eğilmesi için bir miktar süre gereklidir. Eğer bağlandığı cihaz kısa süreli aşırı akım çekerse, bimetal hemen eğilmeyeceği için koruma işlemini yapamaz.

  d) Bağlantı şekli ve kullanım alanları :

  Termik röleler her zaman cihazlara seri bağlanır. Termik röleler özellikle üç fazlı motorları aşırı akım nedeniyle ısınıp bozulmalarını engellemek için kullanılır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
röleye paralel bağlı diyotun görevi nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi