Kâtip Çelebi Kimdir

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Düşünürler-Flozoflar Bölümünden Kâtip Çelebi Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  P®øƒєﻛﻛíøиαL
  Usta Üye
  Reklam

  Kâtip Çelebi Kimdir

  Reklam  Kâtip Çelebi Kimdir

  Forum Alev
  Katip celebi Kimdir.Jpeg


  Kâtip Çelebi


  Türk - İslam medeniyetinin yetiştirdiği en büyük bilginlerden biridir Kâtip Çelebi (1609-1657).


  Batının, yazıldıktan 40 yıl sonra eserlerini Latinceye çevirip adına enstitüler kurduğu, bizim ise genellikle 'Seyahatnamesi' var, diyerek Evliya Çelebi ile karıştırdığımız ve unuttuğumuz Katip Çelebi’nin en önemli eserlerinden biri sadece 1732'de İbrahim Müteferrika tarafından 500 adet basılan Cihannüma’dır.
  Batı'nın, 'Hacı Hafız' adıyla tanıyıp değer verdiği bilgine maalesef ülkemizde yeterince sahiplenilmiyor.

  Kâtip Çelebi, Türk ve İslam dünyasının son 600 yılda yetiştirdiği en önemli düşünürlerden biri. Buna karşılık, Türk bilim çevreleri hem Çelebi'den hem de eserlerinden bir hayli uzak yaşıyor.  Cihannümâ 300 yıl sonra yayınlanıyor


  Kâtip Çelebi'nin coğrafya konusunda Osmanlı Devleti'nde çığır açan eseri Cihannüma, basımından 300 yıl sonra günümüz Türkçesiyle yayınlanacak. Yazıldıktan 40 yıl sonra Latinceye, Almancaya, Fransızca ve İngilizceye tercüme edilen eserin ilk baskısı, İbrahim Müteferrika tarafından 1732 yılında yapılmış. Bugüne kadar Türkiye'de tıpkı basımının bile yapılmamış olması büyük bir eksiklik.


  Kâtip Çelebi: Büyük coğrafya bilgini

  Osmanlı ilim ve kültür dünyasının en önemli isimlerinden Kâtip Çelebi, 17. yüzyılda yaşamış bir âlim, bibliyograf ve coğrafya bilgini. 48 yıllık hayatına her biri büyük önem taşıyan 21 eser sığdıran Çelebi, kendi kültür ve ilim dünyası ile sınırlı kalmayarak Batılı bilim adamlarının eserlerine de müracaat eden, çağını anlamaya çalışan mütecessis bir aydın. Genç yaşta vefat eden Kâtip Çelebi'nin, Arapça ve Farsça yazdığı eserlerinin bir kısmı müsvedde halinde kalmış. En tanınmış eserleri arasında, en eski coğrafya kitabımız olan Cihannüma, on beş bine yakın kitap ve on bine yakın yazarı tanıtan büyük bibliyografya ansiklopedisi Keşfü'z-Zünûn an Esâmi'l-Kütüb vel-Fünûn, denizcilik tarihini anlatan Tuhfetü'l Kibâr fî Esfâri'l Bihâr bulunuyor. Takvîmü't-Tevârîh, Tezleketü't-Tevârîh, Fezleke, Kânûnnâme, Târîh-i Firengî Tercümesi, Çelebi'nin diğer eserlerinden bazıları. Çelebi'nin kabri, Vefa'dan Unkapanı'ndaki Mahmûdiye Köprüsü'ne inen cadde üzerinde bulunuyor.
 2. 2
  ahmetyavaş
  Yeni Üye

  --->: Kâtip Çelebi

  Reklam  Katip Çelebi'nin "Keşfü'z-Zünûn an Esâmi'l-Kütüb vel-Fünûn" adlı eser hakkında eserin içeriği hakkında çok ayrıntılı bilgi verebilir seniz çoook sevinirim.
 3. 3
  gökçe34
  Özel Üye
  Katip Çelebi'nin "Keşfü'z-Zünûn an Esâmi'l-Kütüb vel-Fünûn" adlı eser hakkında eserin içeriği hakkında çok ayrıntılı bilgi verebilir seniz çoook sevinirim.
  Çok ayrıntılı olmasada;

  Keşfü'z-Zünûn an Esâmi'l-Kütüb vel-Fünûn: Arabça, çok kıymetli bir eserdir. On beş bine yakın kitap ve on bine yakın müellifi tanıtan büyük bir bibliyografya ansiklopedisi mâhiyetindedir. Mısır'da, Almanya'da, İstanbul'da basıldı. Lâtinceye de çevrilmiştir.
  On beş bine yakın kitap ve on bine yakın yazarı tanıtan büyük bibliyografya ansiklopedisidir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi