Donanım sorunları ve çözümleri ..

+ Yorum Gönder
Donanım ve Donanım Sorunlarınız Bölümünden Donanım sorunları ve çözümleri .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ReLaW
  Üye
  Reklam

  Donanım sorunları ve çözümleri ..

  Reklam  Donanım sorunları ve çözümleri ..

  Forum Alev
  Elektrik gidip gelince sistemim neden kendiliğinden çalışıyor?

  Elektrik gidip geldiği zaman veya kasa güç kaynağına bağlı olan güç kablosunu çekip taktığınız zaman sisteminiz kendiliğinden çalışmaya başlayabilir. Bu, bir sorun olmamakla beraber anakartın BIOS'u tarafından değiştirilebilen bir özelliktir.

  Bazı anakart markaları tarafıdan "Restore on AC Power Loss", bazıları tarafından "Power Fail Status" veya benzer şekilde ifade edilen bu özellik, sisteme gelen elektrik kesildiğinde ve tekrar geldiğinde, güç kaynağının sisteme tekrar güç verip vermeyeceğini belirliyor. Sürekli çalışması gereken sistemlerde, elektrik gidip gelse bile bu özellik sayesinde sistem otomatik olarak tekrar çalışır ve sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

  Bu özelliği değiştirmek için anakartınızın BIOS'una girip, güç yönetim seçeneklerine (Power Management Setup) girmeniz gerekiyor. Burada "Restore on AC Power Loss" veya "Power Fail Status" şeklinde bir ayar menüsü göreceksiniz. Bu özelliğe ait genelde 3 seçenek vardır:

  * Always off: Elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız bile sistem kapalı kalmaya devam edecektir. "Sistemim kendiliğinden açılıyor" şikayetinde bulunan kullanıcılar bu seçeneği kullanmalıdır.

  * Always on: Sistem kapalıyken bile elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız, sisteme otomatik olarak elektrik verilecek ve çalışmaya başlayacaktır.

  * Last State: Eğer sisteminiz açıkken elektrik gidip gelirse ve güç kablosunu çıkartıp takarsanız, sistem tekrar açılacaktır. Ama sistem kapalıyken elektrik gidip gelirse veya güç kablosunu çıkartıp takarsanız sisteme elektrik verilmeyecektir; yani sistem otomatik açılmayacaktır.

  Aşağıda, ABIt ve MSI anakartların BIOS'undaki güç yönetim seçeneklerinden alınan görüntüleri görüyorsunuz:
  __________________ 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Donanım sorunları ve çözümleri ..

  Reklam  aslında bu tam bir çözüm de değildir sadece uyarıları kapatmış olursunuz asıl sorunun kaynağına inmeniz gerek donanım sorunlarının çoğu elektrikseldir ve tavsiyem sağlıklı bir güç kaynağı ile takviye yapmak+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi