Kabe hakkında(ölçüler,boy)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Kabe hakkında(ölçüler,boy) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  filizcik_57
  Yeni Üye
  Reklam

  Kabe hakkında(ölçüler,boy)

  Reklam  Kabe hakkında(ölçüler,boy)

  Forum Alev
  Kabe'nin Evsafı
  Kabe ilk binasında yüksekliği 9 ziraa (4,32m.) idi ve yere bitişik iki kapısı vardı. Biri doğuda diğeri ise batıda idi.İbrahim a.s.binasında çatısı yoktu ve kapılara da açılıp kapanan kanat koymamıştı.İçine de hediyeler koymak için bir kuyu kazmıştı. Kabe'nin içi ve dışı zaman zaman tamirat görmüştür.
  Kabe'nin Ölçüleri
  • Hacerül esvedden rüknüşşamiye 11,68 m bu cephede Kabe'nin kapısı vardır.
  • Rüknü yemaniden rüknü ırakiye 12,04 m
  • Hacerül esvedden rüknü yemaniye 10,18 m
  • Rüknüşşamiden rüknü ırakiye 9,90 m dir.
  Kabenin yüksekliği her inşa edilişinde değişmiştir.Bu değişiklikler aşağıda gösterilmiştir.
  Kabenin yüksekliği İbrahim a.s. zamanında 4,32 m., Kureyş'in yapısında 8,64 m. , Abdullah b. Zubeyr yapısında 12,95 m idi. Abdulmelik b. Mervan bu yüksekliği daha sonra korumuştur.

  Kabe şimdiye kadar 12 defa bina edilmiştir.
  Kabe ilk inşaasından bu güne kadar 12 defa yeniden inşaa edilmiştir.
  • Meleklerin inşaası (Adem A.S.dan önce yapılmıştır.)
  • Adem a.s. inşaası
  • Şit a.s.inşaası (Bu bina Nuh A.S.Tufanında yıkılmıştır.)
  • İbrahim a.s.inşaası
  • Amelika'nın inşaası
  • Cürhümlülerin inşaası
  • Kusay'ın inşaası
  • Abdul Muttalip inşaası
  • Kureyş'in inşaası
  • Abdullah bin Zubeyr'in inşaası
  • Haccac'ın inşaası
  • Sultan Murad'ın inşaası
  Kabe'ye Hizmet
  Kabe'ye hizmete hicabe denir. Kabe'ye hizmet edenlere de sedene denir. Bu vazife efendimiz (sav) zamanından beri gelmektedir.Bu vazife benî şeybe kabilesine verilmiştir.
  Efendimiz Kabe'nin anahtarını Mekke fethinden sonra şeybe oğullarından Osman b. Talha ve Şeybe b. Osman b.Talha'ya vermişti.
  İlk olarak kabe'ye İbrahim .as. hizmet etmiştir. Ondan oğlu İsmail a.s. a, ondan da onun oğullarına ve onlardan da dayıları konumunda olan cürhümlüler zorla almışlardır. Onlardan da Huzaa kabilesi zorla almıştır. ve onlarda asırlarca kalmıştır. Ve zamanla Efendimizin 4. kuşak dedesi olan kusay 'a ulaşmıştır. Kusay ise sedeneyi yani kabe'nin bakımını görümünü büyük oğlu Abduddar'a teslim etmiştir.
  Bu islam gelinceye kadar devam etmiştir. Daha sonra efendimizin emri ile ben i şeybe'ye verilmiştir.Efendimiz "bunu kıyamete kadar olmak üzere size veriyorum. sizden ancak zalim alır. "buyurmuşlardır. Halen kabe'nin anahtarı onlardadır.
  Kabe'nin Bölümleri


  Hacerül Esved:
  Kabe kapısı yanında, tavafa başlama noktsında bulunan siyah taşa verilen ad. Yerden bir insanın öpebileceği yüksekliktedir. Bütün peygamberlerin öptüğü rivayet edilmektedir. Özellikle efendimiz s.a.v. öpmesi münasebeti ile öpmek sünnetdir.
  Rüknü Yemânî
  Hacerül Esved den önceki rükündür. efendimizin burayı da selamladığına dair rivayetler vardır.
  Hicri İsmail (Hatîm)
  Kabe'nin Kuzey tarafında yarım daire şeklinde bir duvarla çevrili olan alana denir. buranın Kabe'ye ait olduğu rivayet olunur. Onun içinden geçmek tavafta caiz olmaz. Şayet geçilirse tekrar o şavt iade edilir.
  Mültezem
  Hacerül esvedin olduğu köşe ile Kabe kapısı arasına denir. Burasıda çok mübarek bir yerdir. Efendimiz s.a.v.burada yapılan duaların kabul olacağını bildirmiştir. Bu sebeple burada hacılar burada durur dua eder, ellerini kabe duvarına sürerler.
  Altınoluk (Mîzâb-ı Kabe)
  Hatimi Şerifi karşısında ki duavarın üst orta kısmında kalan ve kabenin üzerine yağan yağmurların akmasını sağlayan oluktur. Altından yapıldığı için Altınoluk diye meşhur olmuştur.
  Şadırvan
  Kabe'nin temeline bitişik çıkıntılı yerlerin adıdır. Bu çıkıntılarda pek çok halkalar vardır. Bu halkalara Kabe'nin örtüsü bağlanır.
  Kabe Kapısı
  Kabenin içine girmek için yapılmış olan kapıdır. Bu kapı kabenin tek kapısıdır.Yerden bir insan boyu yüksektir. İçeri girebilmek için oraya özel bir merdiven vardır. Kapı Altın kaplamadır.
  Kabe Örtüsü (Sitâre veya Kisve)
  Kabe örtüsüne verilen addır. Kabenin tamamını kuşatan bu örtü siyah ibrişimden yapılır.Üzeri Altın yaldız sırma yazılarla tezyin edilir.
  Kabe'yi örtmekten amaç onun yüceliğini ilan etmektir, onu takdis etmektir.. Kabeye ilk örtü giydiren hakkında çok değişik rivayetler vardır. bunlardan doğruya en yakın olanı İsmail A.S.dır. İbrahim A.S. Kabe'yi örtmediğinde ittifak vardır. Bazı rivayetlerde peygamberimizin dedelerinden Adnan b.ud ün Kabe'yi ilk örten kişi olduğu belirtilmektedir. Kabe İsmail a.s. dan sonra hiç bir devirde örtüsüz bırakılmamıştır. Her milletçe bu iş salih amel olarak addedilmiştir.
  Tarihte Kabe'yi örtme işi değişik kabileler tarafından yardımlaşarak yapılmıştır. İlk olarak tek başına Ebu Rabia b.Abdullah örtmüştür. Yine Abdulmuttalib'in zevcesi Netile bt. Hubab (Abbasın annesi) rivayet edildiğine göre; oğlu Abbas kaybolur, bulunursa kabeyi kendi balına örteceğini nezr eder. (Adar) Oğlu bulununca da bu nezrini yerine getirir. Böylece tarihte tek başına Kabe'yi örten ilk kadın o olur.
  Hz. Ömer zamanında ilk olarak Kabe beyt-ül maldan örtülmüştür. Bundan sonra Kabe örtüsü hükümetlerin sorumluluğunda olmuştur. Yine ilk olarak Hz. Ömer r.a. kabe örtüsünün Mısırda dokunmasını emretmiştir. Hz. Osman da bu kararlara sadık kalmış ancak senede iki defa dokunmasını emretmiştir.
  Kabe'nin örtüsü üç bölümden meydana gelmektedir. Kabe'nin dış örtüsü, iç örtüsü (astar) ve kuşak bölümü. Bunların hepsi şu anda Mekke'de bulunan Kabe örtüsü fabrikasında dokunmaktadır.
  Kabe kapısının İlk nakışlı örtüsü 810 h. 1407 m. yılında dokunmuş ve örtülmüştür.

  Makâm-ı İbrahim Hz. İbrahim'in Beytullahı inşa ederken iskele gibi kullandığı taşın adıdır. Üzerinde Hz: İbrahimin ayak izleri bulunan taş dörtgen bir mahfaza içerisinde dir. Makam Kabe kapısı nın sağ ön kısmındadır. Pirinöten yapılmış bir camekandır 2. 2
  enes71
  Yeni Üye

  --->: kabe hakkında(ölçüler,boy)

  Reklam  çok güzel ve kapsamalı bi çalışma allah razı olsun kardeşim..çalışmalarının devamını dilerim.. 3. 3
  filizcik_57
  Yeni Üye
  teşşekür ederim kardeşim inş hep devam edecek

  arkadaşlar isterseniz daha devamı gelecek

  buyrun www.yudumlama.com buyrun size yeni bir link+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
kabenin boyutları ,  kabenin boyu,  kabenin yüksekliği kaç metre,  kabenin eni boyu ne kadar,  kabenin eni boyu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi