Selam nasıl verilir ve selam nasıl alınır

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Dini Sohbet Bölümünden Selam nasıl verilir ve selam nasıl alınır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Selam nasıl verilir ve selam nasıl alınır

  Reklam  Selam nasıl verilir ve selam nasıl alınır

  Forum Alev
  Selam verme ve Selam alma nasıl olur
  islamda selam nasıl verilir

  Müslümanlar arasında selam vermek sünnettir, Bir dostluk ve hayır severlik alametidir. Selam almakta Farz'dır.(Farzı kifaye) Bir Hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur.


  Siz İman etmedikçe cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçede gerkeç mümin olamazsınız. size bir şey göstereyim mi ki, onu yapmadığınız zaman birbirinizi sevmiş olalamzsınız: Aranızda selamı yayın.'Buhari

  Selam vermenin bazı edepleri vardır. Bunlardan bir kısmı: Bir topluluğun yayına girilirken konuşulmadan önce 'Esselamü aleyküm" yada "selamun aleykum" içinde insan olmayan bir yere girildiği zaman "Esselamu aleyna ve ala ibadillahissalihin.'' diye selam verilir.

  Gençler yaşlılara, süvariler yayalara, yürüyenler oturanlara, arkadan gelenler önde gidenlere selam verilir. Bir topluma verilen selamı 've aleykümüsselam' diye içlerinden birisi karşılık verirse, diğerlerinden selam alma görevi düşmüş olur..

  Bir toplantıdan ayrılırkende selam vermek iyidir/sünnete uygundur.

  Kendisine selam verilen kimse, daha güzel karşılıkta bulunarak şöyle der:

  'Ve aleykümüsselam Verahmetullahi Veberakatüh.' Bunu söylemek yerine göre pek güzeldir. Bir kimsenin selamını getirip tebliğ edene 'VE ALEYKE VE ALEYHİSSELAM' diye karşılık verilir.

  Bir mektupla selam yazılmış olursa ya dil ile ve ya yazı ile 'Ve aleykumüsselam' denilir. Selama karşılık veremeyecek durumda olanlara selam vermek mekruhtur. Onun için yemek yiyene, Kur'an Okuyana Hutbe dinleyene, namaz kılana selam verilmemelidir. Verilirse, cevaplanması mutlaka gerekmez. İşlediği günahı açıkçatan çekinmeden yapan kimselere (fasık) lara selam vermek mekruhtur.

  Sonuç: Selam verip almak, bir dostluk belirtisidir, sevgi alametidir.
  Fakat selam verirken aşağı doğru bükülmek mekruhtur. öyle ki, bazı alimlere göre, selam verirkek rukü haline yakın eğilmek, secde etmek etmek gibidir. Yaratıklara saygı için yapılacak bir secde ise imana aykırıdır. 2. 2
  mustazaf
  Özel Üye

  Cevap: Selam nasıl verilir ve selam nasıl alınır

  Reklam  gerçektende güzel bir tespit kardeşim sevabımızı alabilmek için doğru selamın verilmesi gerekir Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum... 3. 3
  Ziyaretçi
  Güzel bir site forumalev işime çok yarıyor :)+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
selam nasıl verilir,  selam nasıl alınır,  nasıl selam verilir,  selam nasil verilir,  selam nasil alinir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi