Bukalemun (Chamaeleo)

+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Diğer Hayvanlar Bölümünden Bukalemun (Chamaeleo) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Bukalemun (Chamaeleo)

  Reklam  Bukalemun (Chamaeleo)

  Forum Alev
  Bukalemun (Chamaeleo)
  Vikipedi, özgür ansiklopedi  Chamaelio calyptratus

  Bukalemungiller
  Sınıflandırma

  • Alem: Animalia - Hayvanlar

   • Şube : Chordata - Kordalılar

    • Sınıf : Reptilia - Sürüngenler

     • Takım : Iguania - İguanalar

      • Familya : Chamaeleonidae - Bukalemungiller


  Bukalemun
  Bilimsel sınıflandırma

  • Alem: Animalia (Hayvanlar)

   • Şube: Chordata (Kordalılar)

    • Sınıf: Reptilia (Sürüngenler)

     • Takım: Squamata (Pullular)
     • Alt takım: Iguania (İguanalar)
     • Familya: Chamaeleonidae (Bukalemungiller) Bickel & Losos, 2002

      • Cinsler

       • Bradypodion
       • Calumma
       • Chamaeleo
       • Furcifer
       • Kinyongia
       • Nadzikambia
       • Brookesia
       • Rieppeleon
       • Rhampholeon

  Bukalemun, sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından bulundukları ortama göre renk değiştirebilen, omurgalı hayvanlar ortak adı.
  Birçok yönden kertenkelelerden farklılıkları bulunduğundan, bazı bilim adamları kertenkeleleri Rhiptoglossa alt takımına dahil ederler.

  Özellikleri
  Chamaeleonidae familyasını diğer kertenkelelerden ayıran en önemli özellik, ayakların, dilin ve gözlerin alışılmadık biçimleri ve renk değiştirme özelliğidir. Vücutları yanlardan basıktır. Dilleri boylarının yaklaşık 1-1,5 katı uzunluğunda, hareketli ve yapışkandır. Gözler bağımsız hareket eder, biri yukarı bakarken diğeri aşağıya bakabilir. Göz kapakları kalındır. Kolaylıkla renk değiştirirler. Derilerini sarı, yeşil tonları, kırmızı tonları, kestane rengi ve siyaha çevirebilirler, benekler, çizgiler oluşturabilirler. Uzunlukları 8-60 cm. arasında değişse de genelikle 30 cm. civarındadır. Çok yavaş yürürler. Ayakları ve kuyrukları dalları kavrayabilir.
  Gözden saklanma ve sık renk değiştirme yeteneğiyle bilinen bukalemunun, kuyruklu sürüngenler takımında ayrı bir yeri vardır. Bağlı olduğu bukalemungillerin Afrika, Madagaskar , Hindistan, Akdeniz kıyıları ve İspanya'nın güneyinde yaşayan 80' den fazla türleri vardır.

  Beslenme
  Genellikle çekirgeler, mantidler,sinekler cırcırböcekleri ve diğer böcekleri yer ama daha büyük bukalemunlar, küçük kuşlar ve diğer kertenkeleleri de yiyebilmektedir.

  Üreme
  En çok yumurtalayarak üreme görülür. Çiftleşmeden sonra 3-6 hafta içinde yumurtalar dişi tarafından açılan çukurlara bırakılır.
  Bukalemunlardan bazıları doğurarak bazıları ise partenogenetik yolla ürerler. Partenogenetik yolla üreme şu ana kadar Chamaeleonidae'dan Rhampholeon boulengeri türünde görülmüştür. Bu türün dişi bireyleri erkeğin spremlerine ihtiyaç duymadan döllenmemiş yumurtadan yavru üretebilirler.

  Bukalemunlar bildiğimiz kertenkeleleri, ayrıca iguana ve varan gibi ilginç sürüngen türlerini kapsayan kelerler alttakımının üyeleridir. Bu gru*bun öbür üyeleri arasında da renk değiştirme özelliği görülmekle birlikte, bukalemunlar belirli koşullarda hızla renk değiştirme yete*neğinin simgesi sayılır. Genellikle ağaçlarda yaşayan bu sürüngenlerin, hepsi Eskidünya' da dağılmış 90 kadar türü vardır. Bunların hemen hemen yarısı Madagaskar'da, geri kalanların çoğu Afrika'da, Sahra Çölü'nün güneyinde yaşar. Ayrıca Sri Lanka (eski Seylan) ve Hindistan'da bir, Arabistan'da da iki tür bukalemun bulunur. Akdeniz bukale*munu denen bir tür de Akdeniz'in güney kesimlerinde, bu arada Türkiye'nin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşar. Ortalama 15-20 cm uzunluğunda olan bukalemunların bazı küçük türleri ancak 7,5 cm uzunluğundadır; oysa Madagaskar'da yaşayan dev bukalemun*ların uzunluğu 60 santimetreyi bulur.
  Bukalemunun renk değiştirmesi, derisinde*ki pigmentlerin bir araya toplanıp yoğunlaş*masına ya da dağılmasına bağlıdır. Sinir sisteminin denetimi altında olan bu süreç, sanıldığının tersine çevredeki renklerle yakın*dan ilişkili değildir. Gündüzleri doğrudan gün ışığı almadığı zaman bukalemunun rengi gri ya da yeşildir. Kızgın güneş ışığında hayvanın rengi koyulaşır; akşama doğru da iyice açıla*rak krem rengine dönüşür. Kısacası bukale*mun, bulunduğu ortamın renklerine uyum sağlamaktan çok aldığı ışığın şiddetine bağlı olarak, ayrıca heyecan, korku gibi duyguların etkisiyle ve düşmanlarından korunmak ama*cıyla renk değiştirir.
  Bukalemunun gövdesi ağaçların üzerinde yaşamaya uyarlanmıştır. İkisi ya da üçü kay*naşmış olan ayak parmakları ile tek olan başparmağı tıpkı maymunlarda ve insanda olduğu gibi karşılıklı gelebildiği için, hayvan ince dalları sıkıca kavrayabilir. Ayrıca uzun kuyruğuyla dallara tutunup sarkabilir; kullan*madığı zaman da kuyruğunu bir halat gibi kıvrık tutar. Bukalemunun dili neredeyse gövdesi ile başının toplam uzunluğuna yakın*dır. Daha çok böceklerle beslenen bu sürün*gen, uzun dilini hızla ileriye doğru fırlatarak ucundaki yapışkan yumruyla avını yakalayıp yer. Su gereksinimini ise yapraklardaki çiy ya da yağmur damlalarını yalayarak giderir. Ko*ni biçiminde birer gözkapağıyla örtülü olan iri ve patlak gözleri birbirinden bağımsız hareket eder. Böylece iki gözüyle değişik yönlere bakabilir; ama avlanırken genellikle iki gözü*nü de avına odaklayarak hareketlerini yakın*dan izler.
  Bukalemunların çoğu, sayısı 2-40 arasında değişen yumurtalarını toprağa ya da çürüyen ağaç gövdelerine bırakır. Güney Afrika'da bulunan birkaç türün yavruları ise yumurta*dan çıkmış olarak doğar. Bazı türlerin başın*da boynuzsu çıkıntılar vardır. Daha çok er*kekte bulunan bu boynuzlar bölgeyi savunma sırasında bukalemuna korkutucu bir görünüm vererek düşmanlarını kaçırmasına yardımcı olur. 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Bukalemun (Chamaeleo)

  Reklam  Bukalemun kertenkeleye benzeyen ve bulundukları yerin rengini alan hayvanlar olarak bilinmektedir.Çekirge gibi küçük hayvanları dilleri ile yakalar ve hemen yerler.Her gün beslenmek için uzun ve sabırlı bekleyişleri olmaktadır.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
bukalemunun bilimsel sınıflandırılması,  bukalemun sınıflandırma basamakları oji,  bukelemun siniflandirmasi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi