Hikmet Kıvılcım Kimdir?

+ Yorum Gönder
Biyografi ve Devlet ve Siyaset Biyografileri Bölümünden Hikmet Kıvılcım Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hikmet Kıvılcım Kimdir?

  Reklam  Hikmet Kıvılcım Kimdir?

  Forum Alev
  kıvılcımlı, makedonya'nın priştine kasabasında 1902 yılında dünyaya geldi.

  babası, priştine'nin posta-telgraf müdürü hüseyin bey, annesi münire hanım'dır. balkan savaşından sonra; ailesinin ana tarafıyla birlikte, jandarma subayı dayısının yanına, kuşadasına göç etti. ilk ve orta öğrenimini kuşadası'nda yaptı. lise öğrenimine muğla idadisi'nde başladı. öğrenimini tamamlamadan okuldan ayrılarak, 1919'da kuvva-yı milliye hareketine katıldı. yörük ali efe çetesine girdi. aydın cephesinde ve çine köprüsünde işgalci yunan kuvvetleriyle yapılan çatışmalara katıldı. daha sonra köyceğiz kuvva-yı milliye askeri komutanlığı'na atanarak cephe gerisinde hizmet gördü. ilk yazılarını, muğla'da çıkan kuvva-yı milliye'nin yayın organı "menteşe" gazetesinde yayınladı.

  kurtuluş savaşı'ndan sonra istanbul'a gelerek vefa lisesi'ne yazıldı. dokuzuncu sınıftan sınavla haydarpaşa'daki istanbul tıp fakültesi'ne geçti. tıbbiyeyi askeri öğrenci olarak okudu.

  tıp öğrenciliği sırasında, kurtuluş ve aydınlık dergileri aracılığıyla sosyalizme ilgi duymaya başladı.

  1 ocak 1925 tarihinde istanbul beşiktaş akaretler semtinde toplanan illegal türkiye komünist partisi kongresi'ne delege olarak katıldı. merkez komite üyeliğine seçildi. icra komitesi'nde gençlik kolu başkanlığı görevini üstlendi. aydınlık fevkalade gençlik sayısını çıkardı. hareketin öteki yayın organları vazife ve orak çekiçte yazdı.

  şubat 1925'de şeyh sait ayaklanması dolayısıyla çıkarılan takrir-i sükun yasasına dayanılarak, tutuklandı ve ankara istiklal mahkemesi'nce 10 yıl kürek cezasına çarptırıldı. ertesi yıl çıkarılan afla tahliye oldu.

  kendisinin katılmadığı, 1926 mayıs'ında viyana'da yapılan tkp konferansı'nda alınan kararlara göre yeniden düzenlenen icra komitesi'nde tekrar "türkiye genç komünistler federasyonu reisi" sıfatı verildi. yeraltında alev ve bolşevik dergilerini çıkardı. 1927 tevkifatı'nda tekrar yakalandı. 3 ay hapse mahkum oldu.

  tahliyesinden sonra; genel sekreter vedat nedim tör'ün parti gizli belgelerini polise teslim etmesi sonucu yapılan 1927 tevkifatı'ndan ağır bir yara alan parti'yi yeniden toparlayıp faaliyete geçiren merkez komite ve icra komitesi'nde görev aldı.1928'de kıvılcım dergisini çıkardı. 1929 mayısı'nda çıkan olaylar sonucunda aranmaya başlayan doktor hikmet, hüsamettin (özdoğu) ve laz ismail (marat)'le birlikte istanbul'da yakalandı. 25 haziran 1929 tarihinde izmir ağır ceza mahkemesi'nde 34 tkp üyesiyle birlikte "taklib-i hükümet" ve "ameleden adamları mevkii iktidara getirmek istemek" suçlarından yargılanmaya başladı. yargılama sonucunda 4 yıl 6 ay 15 gün ağır hapse mahkum edildi.

  1938 yılında tekrar tutuklanan kıvılcımlı 15 yıllık bir mahkumiyet daha aldı. 1945 yılında vatan partisi'ni kurdu. partinin yayın organı "vatandaş" gazetesinde yazıları yayımlandı. 1957 yılının son günü parti yöneticilerinin tümüyle birlikte tutuklandı, parti kapatıldı. harbiye askeri cezaevi'nin hücrelerinde ve sultanahmet cezaevi'nde 2,5 yıl hapis yattı.

  demokrat parti'nin iktidarını deviren 27 mayıs'ın lideri orgeneral cemal gürsel'i vatan partisi başkanı sıfatıyla telgrafla kutladı. ardından 2.kuvva-yı milliyeciliğimiz adıyla milli birlik komitesi'ne açık mektup yazdı ve "anayasa teklifi" sundu. bu davranışları türkiye solunun çeşitli kesimleri tarafından eleştirildi.

  1965 yılında "tarihsel maddecilik yayınları"nı kurdu. 1967'de sosyalist gazetesininin yayımını 7. sayı sürdürebildi. 1968 yılı başında işsizlik ve pahalılıkla savaş derneği'nin kurucuları arasında yeraldı. 1970 yılının sonbaharında "sosyalist" gazetesini tekrar çıkarmaya başladı. 9 mart olayları karıştığı için 12 mart muhtırasından sonra gelişen olaylar neticesinde aranmaya başlandı. 11 ekim 1971 tarihinde belgrad askeri tıp akademisi hastanesi'nde öldü.


  eserleri;

  tarih tezi
  tarih-devrim-sosyalizm
  ilkel sosyalizmden kapitalizme ilk geçiş: ingiltere
  toplum biçimlerinin gelişimi
  osmanlı tarihinin maddesi cilt i
  osmanlı tarihinin maddesi cilt ii
  osmanlı tarihi ("hüseyin himmet kırşehirli")
  dinin türk toplumuna etkileri
  türkiye'de kapitalizmin gelişimi
  27 mayıs ve yön hareketinin sınıfsal eleştirisi
  allah - peygamber - kitap
  finans kapital ve türkiye
  genel olarak sosyal sınıflar ve partiler
  üretim nedir ?
  şeyh bedreddin
  metafizik sosyolojiler
  inkilapçı münevver (devrimci aydın) nedir?
  deccal kapımızı nasıl çalıyor ?
  vatan partisi tüzük ve programı
  işçi sınıfı partisi'ne giriş
  işçi sınıfının tarihçil görevi
  eyüp sultan konuşması
  uyarmak için uyanmalı - uyanmak için uyarmalı
  oportunizm nedir ?
  halk savaşının planları
  devrim zorlaması, demokratik zortlama
  türkçenin üreme yolları ve "dil devrimciliğimiz"
  bilimsel sosyalizmin doğuşu
  türkiye köyü ve sosyalizm
  ho amca'nın düşündürdükleri
  sosyalistgazetesi yazıları
  yol
  anılar
  brejnev'e mektup
  soğan ekmek kongresi
  kalpazanlar ekonomisi
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Hikmet Kıvılcım Kimdir?

  Reklam  türk Sosyalizm Tarihi’nin en önemli simgelerinden olan hikmet kıvılcım aynı zamanda marksist ve leninist savunmacısıdır kosova priştina doğumludur+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi