Ulu Camii Efsanesi - Adana / Efsane oku

+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Destanlar ve Efsaneler Bölümünden Ulu Camii Efsanesi - Adana / Efsane oku ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KeşmekeŞ
  Özel Üye
  Reklam

  Ulu Camii Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Reklam  Ulu Camii Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Forum Alev
  Ulu Camii Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Ulu Camii Efsanesi - Adana
  Efsane Ulu Camii - Efsaneler - Efsanelerimiz - Adana Ulu Camii Efsanesi  adana ulu cami.jpg

  Yöre: Adana

  Adana'nın tarihi camilerinden Ulu Cami, Ramazanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Caminin yapımı ile ilgili olarak şöyle bir efsane anlatılır:
  Ramazanoğlu'na bir gece düşünde, cami yaptırmasını söylerler. O da bugünkü Ulu Cami'yi yaptırmaya karar verir. Caminin temeli atılır. Bir gece, yine düş görür. Kendisinden çocuğunun kanını caminin temeline akıtması istenir. Ramazanoğlu'nun bir tek erkek çocuğu vardır; ama, "Allah bir tane daha verir." diyerek onu kurban etmeye karar verir. Temeli atan ustalara: "Çocuğumun kanını temele akıtın; ama ben görmeyeyim. Kanlı gömleğini getirin yeter." der. Ustalar, "Bey'in bir tane çocuğu var. O da kesilmez."
  Aradan zaman geçer. Bey, çocuğunun ölmediğini anlar. Temel atan ustaları çağırır ve hangi çocuğun kanını akıttıklarını sorar. Oradan geçen garip bir çocuğun kesildiğini öğrenince ustalara kızar.
  "Vay Adana'm, gariplerin şehri olacak." der.
  Cami, yapılıp bitirilir ve ibadete açılır. Adana da gerçekten gariplerin şehri olur. İnsanların her yerden akın akın Adana'ya göç etmeleri bu efsaneye bağlanır.
  diyerek, yoldan geçen garip, bir çocuğu keserler. Kanlı gömleğini Bey'e götürürler. Eyüp Ilgın, değirmenci


  Kaynak: "Şahmeran, Lokman Hekim ve Adana Efsaneleri", Yrd. Doç. Dr. Refıye Şenesen (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi)
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ulu Camii Efsanesi - Adana / Efsane oku

  Reklam  Hemen hemen her ilimizde bir ulu camii vardır.Ulu camiler genellikle şehir merkezinde olur ve büyük olurlar.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
Adana Ulu Cami efsanesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi