Çocuklarda horlama nedenleri - uyku kalitesini bozan nedenler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda horlama nedenleri - uyku kalitesini bozan nedenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çocuklarda horlama nedenleri - uyku kalitesini bozan nedenler

  Reklam  Çocuklarda horlama nedenleri - uyku kalitesini bozan nedenler

  Forum Alev
  çocuklarda uykunun önemi - uykusuzluk


  Uyku Bozuklukları Kliniği Şefi Dr. Sabri Derman, bebeklerin uyku düzeni hakkında bilgi verdi. Dr. Sabri Derman, "Bebeklerin günlerinin büyük bir kısmı uyuyarak geçiyor. Birçok ihtiyacın karşılandığı bu uyku devresi, bebeklerin büyümesine de katkıda bulunuyor. Bebeklerin büyümesine yardımcı olan büyüme hormonu bebeklerin derin uykusunda salgılanıyor. Uyku hemen bütün canlıların olmazsa olmaz fizyolojik ihtiyaçlarından birisidir.

  Özellikle en gelişmiş ve karmaşık beyin yapısına sahip insanlar için uykusuz yaşam sürdürebilmek mümkün değildir. İnsan yavrusu doğduğunda beyni tamamen gelişmiş ve olgunlaşmış değildir. Beyin ağırlığı yaşamın ilk aylarında iki katına çıkar, ilk yıllarında yeniden iki misli büyür. Bu büyüme süreci içinde yaşamımızı ömür boyu etkileyecek sinirsel bağlantılar oluşturulur ve pekiştirilir. Bu süreç içinde beynin uykuya ihtiyacı her zamankinden daha çoktur. Yeni doğan, günde 19-22 saat uyuyabilir.

  Sağlıklı büyüme ve zihinsel gelişme için sağlıklı uyku vazgeçilmez bir koşuldur. Bundan başka, büyüme hormonu özellikle derin uyku evresinde salgılanır ve bebeğin/çocuğun düzgün gelişmesinde en önemli rolü oynar" dedi.

  Çocuklardaki uyku kalitesini ve süresini bozan problemlerin önemli gelişim ve davranış sorunlarına yol açabileceğinin altını çizen Dr. Sabri Derman, "Bu problemlerin bir kısmı ısı, gürültü, yatağın rahatsızlığı gibi dış etkenlerden, bazıları sindirim sorunları, diş çıkartma, ağrılar ve acılardan kaynaklanabilir. Çocuklar bilinçlendikçe korkular, endişeler ve huzursuzluklar kötü rüyalar, kabuslar da uykularını zaman zaman olumsuz etkileyebilir. Anne-babaların dikkat etmesi gereken bir problem de
  bebeklerin ve çocukların uykudaki solunumlarının düzgün olup olmadığıdır. Zaman zaman hırıltılı nefes almak veya 1-2 saniye nefes tutmak olağan sayılabilir.

  Ama horlama, 3-4 saniyeyi aşan nefes kesilmeleri, nefes tutarak çırpınarak uyanma, özellikle dudaklarda hafif de olsa morarmalar, uyku apnesi veya üst solunum yolları direnci adları verilen rahatsızlıkların belirtileridir ve çocuğun mutlaka bir çocuk doktoruna ve gerekirse kulak-burun-boğaz hekimine gösterilmesi gerekir.

  Bu sorun bir kaç haftadan çok sürerse ve yakın ailede horlama, uykuda nefes kesilmesi gibi belirtileri olan bireyler varsa çocuğun bir uyku testinden geçmesi gerekli olabilir. Bütün gece, solunum, oksijenlenme, kalp atımı ve uyku EEG'sinin izlendiği ve polisomnografi adı verilen test sonuçlarına göre, sorunun cinsine ve derecesine uygun tedavi belirlenir" diye konuştu.

  Dr. Sabri Derman açıklamasını şöyle sürdürdü: "Uykuda horlama veya nefes almada zorlukla ve düzensizlikle ortaya çıkan solunum bozukluklarında beyin, nefes kesilmelerini sonlandırmak için birkaç saniye için bile olsa uyanmak ve hava yollarını açmak zorundadır. Bu kısacık uyanmalar ise uyku devamlılığını bozar, kalitesini düşürür". 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: çocuklarda uykunun önemi - uykusuzluk - çocuklarda horlama nedenleri - uyku kalitesini bozan nedenler

  Reklam  Mrb.benim oğlum 5 yaşında,sabahları çok erken,hava aydınlanmadsn kalkıyor,bende bu yüzden öğlen uyutuyorum,2 saat kadar uyuyor.akşamda 10 gibi uyuyor.sabah çok erken kalkmaması içìn çok uykusuz bıraktım yani öğlen uyutmadım gece geç yatırdım fakat ne yspsamda sabah 5 6 gibi kalkıyor.bu durumda öğlen uyutmalımıyım ne tavsiye edersiniz,teşekkürler.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi