Rota virüs enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Rota virüs enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Rota virüs enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler

  Reklam  Rota virüs enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler

  Forum Alev
  Rota virüs enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler
  Rota virüs ishalleri en çok kış aylarında görülüyor. Her yaş gurubunda görülebilmekle birlikte, daha çok 4–24 ay arası çocukları etkiliyor. Rota virüsü enfeksiyonuna özellikle iyi beslenemeyen çocuklarda rastlanıyor.

  Rota virüs ince bağırsağa yerleşerek, rahatsızlıklara sebep oluyor. Çok şiddetli ishal ve kusmayla ortaya çıkan rota virüsü enfeksiyonları, vücutta sıvı kaybına sebep oluyor. İleri derece sıvı kaybı, böbrek yetmezliğine hatta ölümlere bile sebep olabiliyor.

  Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Yazgan, "Rota virüs solunum yoluyla ve dışkı bulaşmış su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle bulaşıyor. Virüs, vücudun sıvı kaybetmesi sonucu vücutta kolayca yayılıyor ve kısa sürede çocuklarda baş dönmesi, ateş ve mide bulantısıyla etkisini gösteriyor" dedi.

  İshal bir hafta kadar sürebiliyor. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterebiliyor. Yeni doğanlar ve süt çocukları anne sütünden geçen antikorlar sayesinde hastalığı daha hafif atlatabiliyor.

  Tedavinin başlıca amacı sıvı kaybını önlemek ve kaybedilen sıvıyı yeniden çocuğa kazandırmak olduğunu söyleyen Dr. Hamza Yazgan, "Bu amaçla çocuğa bol sıvı gıdalar vermekte yarar var. Anne sütü ile beslenen çocuklarda anne sütüne devam edilmeli, normal beslenen çocuklarda az yağlı gıdalar tercih edilmeli, mümkünse sık aralarla azar azar beslenme yapılmalıdır" dedi.

  Rota virüs ishalleri, çocukların toplu halde yaşadığı kreş ve okullarda salgınlar şeklinde görülebiliyor.

  Genel temizlik kurallarına uymak ve elleri yıkamak çok önemli

  Rota virüsünden korunmada genel hijyen kurallarına uymanın çok önemli olduğunu biliniyor. Ellerin sık sık yıkanması, kreşlerde ve okullarda ortam temizliğine dikkat edilmesi, hasta çocukların diğer çocuklar ile temas etmelerini engellenmesi hastalıktan korunma yöntemlerinin başında geliyor.

  Rota virüsü aşısı

  Rota virüsüne karşı geliştirilen aşı çok yeni olmakla birlikte, geçtiğimiz yıl içinde ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Aşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, kazanılmış olan rota virüs enfeksiyonuna karşı koruma sağlıyor
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Rota virüs enfeksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler

  Reklam  Genellikle bebeklerde fazla görülen bu virüs büyük abdest tahlili ile belli olmaktadır.Bu hastalık tedavi edilebilmektedir.Bu nedenle bebeklerin sağlıklı olmaları durumunda bile doktora gitmeleri ve kontrolleri yapılması gerekmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi