Ateşli Çocuğa Duş Aldırılır mı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Ateşli Çocuğa Duş Aldırılır mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Ateşli Çocuğa Duş Aldırılır mı?

  Reklam  Ateşli Çocuğa Duş Aldırılır mı?

  Forum Alev
  Ateşli çocuğa duş aldırmayın!
  Uzmanlar, soğuk duşun, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyine akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olabileceği uyarısını yapıyor
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kürşad Aydın, soğuk duşun, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyine akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olduğunu, bu nedenle ateşli çocuklara soğuk duş aldırmamak gerektiğini söyledi.
  Doç. Dr. Aydın, özellikle 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda görülen yüksek ateşin, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, ateşli havaleye neden olabileceğini belirtti.
  Ailelerin, çocuklarında görülen ateşlenmeyi önemsemesi gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, “100 çocuktan 2 ile 5′i ateşli havale geçirir. Ancak yakın akrabalarda ateşli havale görülen kişi, bebeğini önceden muayene ettirip tedbirini almalıdır” dedi.
  Çocuklarda görülen ateşin düşürülmesi için öncelikle çocuğun günlük elbiseleri çıkarılarak, ince bir giysiyle bırakılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Aydın, şunları kaydetti:
  “Oda sıcaklığı 18-20 derece olmalıdır. Koltuk altı ateşi 38 derecenin üzerinde ise hemen ateş düşürücü şurup verilmelidir. Ateş düşmediği takdirde, 4-6 saat arayla yeniden ateş düşürücü şurup verilebilir. Havale için en riskli dönem olan 6 ay 3 yaş arası çocuk bulunan evlerde, ateş düşürücü şurup eksik edilmemelidir. Ilık su ile yıkamak veya ılık suyla ıslatılmış pamukla vücudu silmek yararlı olabilir. Ancak, soğuk duş, alkol uygulaması yapılmamalıdır. Soğuk duş, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyne akım etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olur. Bu önlemlere rağmen ateşin düşmemesi durumunda, bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp çocuk hekimine muayene ettirilmelidir.”
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Ateşli Çocuğa Duş Aldırılır mı?

  Reklam  Ateşli çocuklara soğuk su ile duş aldırmak sakıncalı olmaktadır.Bunun yerine üstündeki kıyafetleri çıkartmak ve bir pamuk yada bez ile suya batırıp silmek gerekmektedir.Tabi ateş düşürücüyü 4 -5 saat ara ile vermek gerekebilir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
ateşi olan çocuğa nasıl duş aldırılır,  ateşli çocuğa nasıl duş aldırılır,  aresli cicuk ne kadar aralikla duş alidirilir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi