Bebeğinizi Konuşturmak İçin Bebek Gibi Konuşun

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeğinizi Konuşturmak İçin Bebek Gibi Konuşun ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Bebeğinizi Konuşturmak İçin Bebek Gibi Konuşun

  Reklam  Bebeğinizi Konuşturmak İçin Bebek Gibi Konuşun

  Forum Alev
  Bebekler konuşmayı, çevrelerindeki sesleri dinleyerek ve taklit ederek öğrenirler. Genellikle ilk gerçek kelimelerini duyabilmeniz için 10 - 15 aylık olana kadar beklemeniz gerekir. Henüz doğmadan önce annesinin sesini dinleyerek başladığı konuşma ve anlama yetenkleriyle ilk günlerden itibaren çeşitli sesler çıkararak çevreleriyle iletişim kurarlar. Hatta pek çok anne baba çocuğun aa oo gibi çıkardığı seslerden mutlu mu mutsuz mu olduğunu bile anlayabilir. Zamanla mamama, babbaba, gibi hecelere dönüşen bu sesler hızla gelişerek sözcüklere dönüşür.
  Bebeğin konuşmayı daha kolay öğrenmesi için anne baba olarak siz ne yapabilirsiniz? Herşeyden önce konuşmayı duyarak öğrendiğini aklınızda tutarak onunla olabildiğince çok konuşmalısınız. Bebekle konuşmaya doğar doğmaz başlamalısınız. Yaptıklarınızı anlatmak, ninni veya şarkı söylemek onun konuşma yeteneklerini geliştirmesi açısından çok önemlidir.
  Yetişkinler olarak belli bir ses tonunda ve monoton bir şekilde konuşuruz. Normal konuşmalarımızda kelimeler arasında fazla boşluklar bulunmaz, dura dura konuşmayız. Bunun böyle olduğunu anlamak için bilmediğiniz bir dildeki konuşmaları dinlemeniz yeterlidir. Bebekler iç bilmedikleri bir dili sadece dinleyerek, kelimeleri tek tek ayırdedip anlama yeteneğini gösterir.

  Bebeğinizle yaptığınız konuşmaları nasıl bir ses tonuyla yaptığınız büyük önem taşır. Onunla olabildiğince yumuşak ve neşeli bir ses tonuyla konuşun. Bir bebekle konuşurken doğal bir tepki olarak ses tonumuzu değiştirir, alçaltıp yükseltir ve kısa cümleler kurarız.

  Dışarıdan seyreden biri için komik görünen bu konuşma tarzı bebeklerin ilgisini daha çok çeker, kendileriyle bu şekilde konuşulmasını sever. Yapılan son araştırmalar, bebekçe konuşulan bebeklerin konuşmayı daha çabuk öğrendiğini göstermektedir. Bunun en önemli sebebi ise yetişkin gibi konuştuğunuz zamandakinden daha fazla sizi dinledikleri için daha çabuk kavramalarıdır.
  Komik görünen bu konuşma tarzıyla aslında;
  • sesleri vurgulamış,
  • kelimeleri tekrarlamış,
  • yavaş bir ritimle melodik bir tonda konuşmuş ve
  • konuşmamızı basitleştirmiş oluruz.
  Bebeğinizin hayatının bu ilk yılında kazandığı en büyük becerilerden biri olan konuşma yeteneğini edinebilmesi için onunla "ce" oyunları oynayın. Yaptığınız şeyleri açıklayın, "Eda banyo yapacak, mama yiyecek" gibi. Çıkardığı bütün sesleri takdir ettiğinizi gösterin. Alışverişe ya da yürüyüşe çıktığınızda çevrenizde gördüklerinizi anlatın: "Bak kırmızı araba", "Süt alalım", "Bak burada elma var" gibi. Kelimeleri, ninnileri, masalları tekrar edin.

  Tüm bunları yaparken bebeğiniz en temel iletişim kuralına göre konuşmayı öğrendiğini unutmayın: Önemli olan ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğinizdir!
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeğinizi Konuşturmak İçin Bebek Gibi Konuşun

  Reklam  Bebeklerin belli bir zaman sonra dillenmeye başlaması neticesinde büyüklerin onlar gibi konuşmaya çalışmaları onların daha kolay konuşmalarını sağlayacaktır.Bu nedenle onlar gibi konuşmaya özen göstermek gerekmektedir.+ Yorum Gönder

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


:
bebekleri konuşturma yöntemleri,  bebek konuşturma teknikleri,  bebek konusturma teknikleri,  bebek konuşturma oyunları,  bebek konuşturma oyunu
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi